‘Barış ve Kardeşlik’ Dilekleri Meriç Nehri’ne Bırakıldı-VİDEO HABER

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü kapsamında etkinlik düzenledi.  Etkinlikte Meriç Nehri’ne 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde  “barış ve kardeşlik” dilekleriyle ağaç dalları ve çiçekler bırakıldı.

Edirne Protokol Evi’nde düzenlenen etkinliğe, Edirne Belediye Bakanı Recep Gürkan, siyasi partiler ve STK’lar katıldı.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, “Ten renklerimiz farklı olsa da gözyaşlarımızın rengi aynıdır” dedi. Şallı; “Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan Romanların büyük bir çoğunluğu yoksulluk döngüsü içindedir. Bu durum genel anlamda Türkiye içinde geçerlidir. Yoksulluğun getirdiği olumsuzluklardan kurtulamayan Romanlar, kendilerine yönelik devletin sahiplenmesi gereken sosyal politikalara ihtiyaç duymaktadır. 8 Nisan Dünya Romanlar günü, sosyo-ekonomik/kültürel farklılığı ile diğer bireyler arasında var olmanın haykırışıdır. Anma günleri sadece eğlence ile kalmamalıdır. Roman yurttaşlarımızın sosyal sorunları çözüme odaklı fikirler geliştirilmeli, tartışılmalıdır. Kendini Roman olarak ifade eden vatandaşlarımızın belki de nüfusa oranla en yoğun yaşadığı birinci il. Nüfusumuzun yüzde 13-15’inin Roman olduğu söylenmektedir. Bu bilgi resmi değildir. Çünkü bu anlamdaki bir çalışma devlet suçuna girer, insan ayrımcılığına girer. Ama bir insan kendine ben Roman’ım, ben Kürt’üm, ben Çerkez’im diye ifade ediyorsa ona da elbette saygımız, sevgimiz hürmetimiz var” diye konuştu.

“Biz Yaradılanı, Yaradan’dan ötürü seven bir milletin mensuplarıyız” diyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Hiç kimseyi inancıyla, rengiyle, diniyle, ırkıyla bugüne kadar ayırmadık. Bundan sonrada ayrılmayacak. Edirne Belediyesi’ne baktığımızda Türkiye’de en çok roman vatandaşın istihdam edildiği kurum Edirne Belediyesi’dir. Belediyemizde kendini Roman olarak ifade eden çalışanlarımızın oranı yüzde 23’tür, Bu rakam hiçbir kurum ve kuruluşta olmayan bir rakamdır.  Bu rakam toplum içindeki popülasyonlarından da daha yüksek bir orandır. Biz birlikte mutluyuz. Birlikte doğduk, birlikte büyüdük, birlikte yaşadık. Şimdi birlikte çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Romanlarda toplumumuzun diğer tüm fertleri gibi büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Vatanına, milletine, bayrağına bağlı; Atatürk’ün yolundan vazgeçmeyen eşit yurttaşlarımızdır” diye konuştu. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Barış ve Kardeşlik’ Dilekleri Meriç Nehri’ne Bırakıldı-VİDEO HABER

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin