featured

“Bizler, Dışlanmak, Aşağılanmak İstenmiyoruz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, spor yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu’nun ırkçı söylemlerine tepki göstererek; “Bizlere ister Çingene, ister Roman denilsin Unutulmamalıdır ki, bizler bu toprakların bir parçası, bin yıllık kadim dostlarıyız. Bizler, Kültürel farklılığımızdan dolayı ayrıştırılmak, dışlanmak, aşağılanmak istemiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Edirne Kent Konseyi’nde gerçekleştirdiği açıklamayı Yönetim Kurulu Üyesi ve Sekreteri Gamze Kesermiş okudu.

Bizlere ister Çingene, ister Roman denilsin Unutulmamalıdır ki, bizler bu toprakların bir parçası, bin yıllık kadim dostlarıyız.” diyen Kesermiş yaptığı açıklamasının devamında şunları kaydetti: “ Bizler, Kültürel farklılığımızdan dolayı ayrıştırılmak, dışlanmak aşağılanmak istemiyoruz. Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik zaman zaman siyasetçilerden, kamu görevlilerinden, gazete köşe yazarlarından, Çingenelere yönelik ayrımcı, aşağılayıcı ifadeleri görebilmekteyiz.

Bunun son örneğini geçtiğimiz Cumartesi akşamı özel bir tv kanalında, eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, canlı yayında Gaziantep FK teknik direktörü Marius Sumudica’yı eleştirirken ”Affedersin çingenelik bu… Ne diyeyim, dilenci mi ya dilenci diyeyim” sözleri Roman toplumunda büyük rahatsızlık yaratmıştır. Erman Toroğlu’nun sözleri ayrımcı, aşağılayıcı, küçümseyici olmanın yanında çok kırıcı olmuştur. Roman toplumuna yönelik bu tür sözleri kabul etmiyoruz. Erman Toroğlu canlı yayın esnasında uyarılmış, kullanmış olduğu sözler için özür dilemiş ise de, ısrarla dilenci yaklaşımından vaz geçmemiştir. Ne acıdır ki, ülkemizde Roman açılımı, siroma gibi projeler gerçekleşmiş olmasına rağmen, çingene topluluklarına yönelik olumsuz söylem dillerindeki korumasızlık devam etmektedir. Edecek gibi de görünmektedir

Erman Toroğlu’nun Kullanmış olduğu sözler Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik aşağılayıcı olmanın yanında çirkinlik ve çirkeflik içermektedir. Çingene toplumuna yakıştırılan dilenci tanımı yakışıksız olmuştur. Çingene toplumunda dilenci olmanın temel sorunu yoksulluğa dayalıdır. Erklerin dilencisi olan Erman Toroğlu, bulunduğu ahlaki yapının çürümüşlüğü içinde kullanmış olduğu sözlerden dolayı Çingeneler olarak kendisini ve yapılan her türlü ırkçı ayrımcılığı esefle kınıyoruz!” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Bizler, Dışlanmak, Aşağılanmak İstenmiyoruz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin