Saros İçin Edirne Tek Yürek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de çevreciler, Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’yle ilgili Edirne Bölge İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesi gerektiğini ifade ederek; ‘adalet istiyoruz’ dediler.

 

Trakya’nın incisi olarak bilinen ve mahkemenin devam ettiği Saros Körfezi’nde inşaati  devam eden FSRU Gemi İskelesi Projesi’de karşı çevrecilerden tepki gelmeye devam ediyor.

Trakya Platformu’nun çağrısıyla Edirne’nin araç trafiğine kapalı Saraçlar Caddesi PTT binası önünde bir araya gelen çevreciler burada basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Trakya Platformu Bileşenleri  adına Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük okudu.

Saros’un Dünyada kendi kendini yenileyen üç denizden birisi olduğuna dikkat çeken Gökerküçük; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca; ‘Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ve ‘Saros Körfezi Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi’ ilan edilmiş bölge.
Ganos fay hattının bulunduğu bölge.
Her yıl en az iki milyon insanın tatilini geçirdiği bir bölge.
Ve daha yüzlerce özelliği olan bu güzelim yöreye FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı yapılmak isteniyor. Yani 100 bin tonluk dev LNG kargo gemilerinin girebileceği ve patlama riski her zaman olan devasa tesis yapılıyor.
Dört ayrı bilirkişi tarafından bilime hukuka, uluslararası sözleşmelere, Anayasa’ya, yasalara aykırı olarak yapılıyor.”dedi
FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı’nın 45 bin ıslak imzaya, 120 bin internetten toplanan imzaya rağmen yapıldığını vurgulayan Gökerküçük; “Enez’den Gelibolu’ya tüm Körfezi olumsuz etkileyeceği bilinmesine rağmen yapılıyor.
Doğanın zenginliği yok ediliyor. Tarım arazilerine acele kamulaştırma ile el konuluyor. Deniz canlıları katlediliyor. Ormanlar kesiliyor. Ve insanların yaşam alanları işgal ediliyor.
Gerekçe; üstün kamu yararı. Kamu yararı denen; Katar doğal gazını depolayıp Avrupa’ya pazarlamak.
BOTAŞ bizim vergilerimizle var olan resmi bir kurum. Bir resmi kurum diğer resmi kurumların kararlarını dinlemeyerek, takmayarak inşaata başlamış durumda.
Bu hukuksuzluk devam ederse on yıl sonra Saros; Dilovası olacak, Aliağa olacak, doğanın öldüğü, canlıların yok olduğu, insanların hastalandığı bir bölge olacak.
Çare; Saros Gönüllülerinin, bizlerin, duyarlı yurttaşların yıllardır devam ettiği mücadeleye destek olmak.
Çare; Trakya Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği olmak üzere Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, oda, sendika, dernek, siyasi parti ve tüm sivil örgüt seçilmişleri her yerde her koşulda bu gidişe dur diyelim.
Çare; Saros Gönüllüleri tarafından yapılan hukuk süreçlerinde daha önce iptal edilen ÇED raporları gibi; hukuka, bilime ve insan haklarına aykırı inşaatın durdurulması ve Edirne İdare Mahkemesi’nin acilen yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal kararı vermesi.
Saros için çığlıkların birleşme bütünleşme zamanıdır. Saros için etkili ve yetkililerin vicdanlarını dinleme zamanıdır. Saros için seslerin büyümesi zamanıdır.
Biz aşağıda adları yazılı kurumlar olarak Edirne’den Saros için bu çığlığa destek veriyoruz. Ve biliyoruz ki burada adı geçsin veya geçmesin kentteki sivil örgütlerin büyük çoğunluğu da bu çığlığa katılıyor.
Saros ölüyor, öldürmeyelim.
Ses verelim, ses olalım çünkü Saros’u birlikteliğimiz kurtaracak.
Adaleti arayalım, adalete güvenelim, adalet talep edelim; Saros’u adalet kurtaracak…”şeklinde konuştu.

Gökerküçük’ün ardından konuşan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren ; “Bölge halkı, STÖ’leri, Meslek Odaları, yerel yönetimler olarak yıllardır buraların doğal değerlerini korumak amacıyla verilen onlarca hukuk mücadelesine karşın şirketlerin, taşeronların çıkarları gözetildiği için inşaat çalışmaları sürdürülüyor” diye ifade ederek “Bu haklı mücadelede tüm halkımızı ve yerel yönetim kurumlarını birlikte mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

“DOĞA YIKIMI SÖZ KONUSU”

Edirne Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Gürcan Altun; Çevresel kirlilik ve ortaya çıkabilecek bir doğa yıkımı sözkonusu.Kaldıki bu hattın yapılma sırasında kesilen ağaçlar doğa talanından başka sağlıklı yaşam ancak o eko sistemde varolan tüm canlılar ile birlikte söz konusudur. Dolayısıyla  da biran evvel kamu yararı adı altında sürdürülen doğa talanının önüne geçilmesi gerekiyor. Herkesin bu mücadelede çevre gönüllülerine destek vermesi gerekiyor.” Dedi

“SAROS’A DOKUNMA, TÜRKİYE’YE DOKUNMA “

Edirne Çocuk Hakları Derneği adına açıklama yapan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu; “Biz Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak biz Saros’un çocuklarımızdan ödünç alındığını biliyoruz. Ve Saros gibi doğa gibi güzelliklerinin ve Türkiye’nin her yerindeki inanılmaz doğa güzelliklerinin çocuklarımızın hakkı olduğunu biliyoruz.Çocukların sağlıklı ve doğal ortamlarda yaşayabilmeleri için Saros’u korumamız gerekiyor. Saros’a dokunma,Türkiye’ye dokunma.” şeklinde konuştu.

“DOĞA KATLİAMINA HEP BİRLİKTE DUR DİYORUZ”

Birleşik Kamu-İş Edirne İl Temsilciliği yaptığı konuşmada; “ Sazlıdere, İkizdere’de, Kaz Dağlarında ve en son Saros Körfezi’ne sıra gelen doğa katliamına hep birlikte dur diyoruz. Selam olsun bu haklı mücadelede yan yana duran herkese.”dedi

ADALETE ÇAĞRI

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, “ Sarosumuza dokunmayın.Bugün burada birlikte beraberlik olmak zamanı.Sesimizi çığ gibi yükselterek Ankara’ya dur diyelim.Adalet el koysun.” ifadelerine yer verdi

“İNSANLIK YOK OLUR AMA DOĞA HİÇBİR ZAMAN YOK OLMAZ”

HDP Edirne; Bizim doğaya ihtiyacımız var. Doğanın bize ihtiyacı yok. Sen doğaya ne verirsen doğa sana onu verir. İyilik verirsen iyilik alırsın. Kötülük verirsen kötülük alırsın. İnsanlık yok olur ama doğa hiçbir zaman yok olmaz.”

“YAŞAŞIN BİRLİKTE MÜCADELEMİZ”EŞİTLİK İçin Kadın Platformu ve EKADEMER adına konuşan Şahide Ağaoğlu;”Saros bizim, İstanbul Sözleşmesi bizim.Yaşam hakkımızı kimse elimizden alamaz. Yaşasın birlikte dayanışmamız.”

“İNAT KAZANACAK”

Türkiyeİşçi Partisi adına,bugün Saros’ta karşılaştığımız talan ve yağma hayatımızın her alanında var. Doğada,kadına karşı, çocuğa karşı her alanda haklarımız yeniliyor.Haklarmızdan da doğamızdan da hiçbir şey den vazgeçmeyeceğiz.Doğada insanca yaşamda inat ediyoruz.İnat kazanacak”

SOL Parti Edirne İl Örgütü adına Nevzat Çolak,” Saros’da başlattığı direniş Türkiye’de örnek olan bir direniştir Halkın kendi sorununa sahip çıkabilmesi, örgütleyebilmesi bu anlamıyla çok önemli. SOL Parti Edirne İl Örgütü olarak baştan beri bu haklı mücadelenin hep yanındayız, destekçisiyiz. Bu ülkede ancak ve ancak örgütlenerek bu süreci aşabiliriz”

Açıklamaya destek veren kurumlar; Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi (ADD), Birleşik Kamu İş Edirne Temsilciliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi (ÇYDD), DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD)
Edirne Çocuk Hakları Derneği (EÇHD), Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK), Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER)
Edirne Kent Konseyi (EKK), Edirne Öğrenci Velileri Dayanışma Yardımlaşma Derneği (VELİ DER), Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği (EREGDER), Eğitim Sen Edirne Şubesi, Edirne Tabip Odası, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Edirne Bileşenleri (KESK) TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan Dostluk Derneği (TUYUB) Tüketici Hakları Koruma Derneği Edirne Şubesi (TÜKODER) Sağlık Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi(SES) Edirne Milletvekillerini İzleme Komitesi (EMEKOM)
Destek Veren Siyasi Partiler: Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Sol Parti
,Türkiye İşçi Partisi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Saros İçin Edirne Tek Yürek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin