featured

Edirne’ye 100. Yıl Anıtı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Belediyesi’nin 2022 yılının gelir-gider bütçesinin görüşüldüğü Belediye Meclisi Kasım Ayı II. Birleşim Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz aylarda 2022 yılını “Edirne Yılı” olarak ilan ettiklerini ve 25 Kasım 2022’de Edirne’nin Kurtuluşunun 100. yılında Edirne’ye 100. Yıl Anıtı kazandırmak istediklerini söyledi. Bu konuda bir komisyon kurulacağını ve açılacak olan yarışmada birinci olan projeye göre hazırlanacak olan Kurtuluşun 100. Yılı Anıtı’nın kentin uygun bir alanında sergileneceğini belirten Gürkan, bu konuyu usulen oyladı.   Belediye Meclisi de Gürkan’ın bu önerisini oy birliğiyle kabul eti. Konu resmi olarak da mecliste ilerleyen aylarda görüşülecek.

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı öncesinde söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.
Geçtiğimiz aylarda Edirne Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda 2022 yılını Edirne Yılı ilan ettiklerini ve bu konudaki çalışmalarının da devam ettiğini belirten Gürkan, “1 Ocak 2022’den itibaren bütün etkinliklerimizi planladığımız şekilde yapmaya başlayacağız. 25 Kasım, Kurtuluşumuzun 99. yılı. Ben bu vesileyle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları kanlarıyla vatan yapan bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Edirne’mizin Kurtuluşunun 99. yılı da kutlu olsun” dedi.

Edirne’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı nedeniyle bir yarışma düzenlemeyi düşündüklerini ifade eden Gürkan, kente bu anlamda 100. Yıl Anıtı kazandırmak istediklerini söyledi. Bu amaçla çalışmalar başlatmayı düşündüklerini kaydeden Gürkan, “Kurtuluşumuzun 100. yıl anısına Edirne’mize bir yarışmayla Kurtuluşumuzun 100. yıl anıtının yapılmasını düşünmekteydim. Bir proje yarışması açarak, 25 Kasım 2022 tarihinde de 100. Yıl Anıtı’nın açılışını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu anıtın hem Edirne’mize yakışır, hem de Kurtuluşumuzun 100. yılını simgelemesi ve bu meclisinin de almış olduğu bu kararla geleceğe bu anıtı miras bırakmasını arzu etmekteyim ” diye konuştu.

2022 Yılının Edirne Yılı olması ve Edirne’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı nedeniyle kentte uygun görülecek bir yerde bir yarışmayla, 100. Yıl Anıt yaptırılması konusu da Başkan Gürkan’ın teklifiyle usulen oylamaya sundu. Meclis bu konuyu da oy birliğiyle kabul etti. Gürkan bu konunun da ilerleyen aylarda ayrıca resmi olarak oylanacağını söyledi.

Öğretmenlik mesleğine mensup ve Belediye Meclisi’nde görev yapan Necamettin Attay ile Abdullah Yeşen de toplantı öncesinde söz olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle birer konuşma yaptı.

Gürkan, “Gazilere, şehit ailelerine ve yakınlarına aynı zamanda da engelli oranı yüzde 40 ve üzerinde olan vatandaşlara içme suyunun ücretsiz veriyoruz. Eğer kanunen mümkünse ben meclise, atık su bedelini de bu 3 grup için almamayı önereceğim. Yasal zorunluluk yoksa, atık su ücretini de almayalım. Bizi bağlayan bir zorunluluk yoksa Aralık Meclisi’nde bu konuyu görüşebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra Edirne Belediye Meclisi, belediyenin 2022 Yılı Mali Gelir-Gider Bütçesini ve 2022 Yılı Vergi, Resmi, Harç ve Ücret Tarifesini görüşülerek, karara bağladı. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’ye 100. Yıl Anıtı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin