featured

Eğitim-İş’ten Aşı Çağrısı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim -İş Sendikası, tüm eğitim çalışanlarının aşılanması çağrısında bulundu. Şube Mali Sekreteri Murat Akçay, eğitim çalışanlarının risk altında olduğuna dikkat çekerek;Tüm eğitim camiası, öğrenci ve velilerin kısaca toplumun çok önemli bir kısmının sağlığı için öğretmenler ve eğitim çalışanları aşılamada ivedilikle ön sırada yer almalıdır.”dedi.

Eğitim-İş binasında yapılan basın açıklamasını Mali Sekreteri Murat Akçay, okudu.

Yüzde 91’ i kalabalık il ve ilçe merkezlerinde görev yapmakta olan eğitim çalışanlarımız için risk alında olduğunu ifade eden Akçay, “ Gün geçmiyorki bir öğretmen arkadaşımızın, bir öğrencimizin, bir velimizin ve bir eğitim çalışanımızın bu salgına yakalandığı haberini almayalım. Hatta vefat haberleri ile endişeler giderek artmaktadır. Eğitim-öğretim, toplumun yediden yetmişe tamamını ilgilendiren önemli bir kamu hizmetidir, yerine getirilmesi gereken, ülkenin geleceğini ilgilendiren hayati bir unsurdur. Bu sebeple görmezden gelinemez ötelenemez, vazgeçilemez ve günlük siyasi ve koltuk rantının oyuncağı haline getirilemez. Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak il merkezi, ilçe ve köylerde görev yapan öğretmenler arasına yaptığımız uzaktan anketin sonucu, son durumu ülke ve Edirne çapında tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Ulaştığımız 537 eğitim çalışanlarının %57’si İlçelerde, %34’ü İl merkezinde, %8’ i köylerimizde görev yapmaktadırlar. Özellikle, yaklaşık %91’ i kalabalık il ve ilçe merkezlerinde görev yapmakta olan eğitim çalışanlarımız için risk oldukça büyüktür. Köy öğretmenleri için aşılama takvmi başlasa da asıl risk gurubu, kalabalık yerleşim yeri okullarında görev yapan eğitim çalışanlarıdır. Aşılamada asıl endişe verici tablo ise aşağıdaki grafiktede görüldüğü üzere eğitim çalışanları arasında aşılama oldukça yetersizdir. Aşılama yapılan %6’lık kısmın çoğunluğunun köyde görev yapan eğitim çalışanları olduğu değerlendirilmektedir. Bu vahim tabloya göre eğitim çalışanlarında aşılama oranı oldukça yetersiz görülmektedir. Uzaktan eğitimin oldukça yetersiz ve katılımın çok düşük olmasından dolayı, tüm öğretmenlerimiz okullarında öğrencileriyle bir an önce buluşup yüz yüze eğitime geçme arzusundalar. Bu belirsizlik ve salgın süreci, özellikle öğrenciler olmak üzere, öğretmenler üzerinde ruhsal, fiziksel ve sosyolojik bir travma halini almıştır. Aşılamanın kaçınılamaz önemi bu tabloda bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Aşı tarihlerinin olup olmadığını sorduğumuz öğretmenlerimizin ne yazık ki %93 gibi ezici bir çoğunluğunun daha aşılama için bile düşünülmediğinin acı bir göstergesidir. Aşılama takviminde isteyen tüm eğitim çalışanları bir an önce öne alınmalıdır. Bunun için kaynak, aşı ivedilikle temin edilmelidir. Öğretmen ve eğitim çalışanlarını aşılamadan. Öğretmen ve öğrencileri sınav, kurs gibi topluca bir araya getirme çabası, bu öğretmen ve öğrencileri dolayısıyla toplumun önemli bir kısmını ateşe atmaktır ki aşağıdaki son tabloda okullarda görülen vakaların oranı da bu vahim durumu göstermektedir.” şeklinde konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eğitim-İş’ten Aşı Çağrısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin