service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketlerinde hayatını kaybedenlerin anısına ve depremzedeler için Antakya Medeniyetler Korosu tarafından dayanışma konseri düzenlendi.
Depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, Avrupa Günü kapsamında ‘Dayanışma Konserleri’nin ilkini Edirne’de gerçekleştirdi.Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu konserde, depremin olduğu 04.17 saati sahneye yansıtılarak ‘İnsan İnsan’ isimli şarkıyı seslendiren koro, depremde yaşanan acıları, yıkımları anlatan slayt gösterisinde ise izleyenler, gözyaşlarını tutamadı.

Kahramanmaraş Depremlerinde hayatını kaybeden koro üyeleri Mehmet Özdemir, Gizem Dönmez, Hakan Samsunlu, Pınar Aksoy, Fatma Çevik, Müge Mimaroğlu, Ahmet Fehmi Ayaz ve yaşamını yitiren tüm deprem şehitleri anısına şarkılar seslendiren Koro, duygu dolu anlar yaşattı.
Medeniyetler arasında köprü oluşturmak ve Hatay’ın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 2007’de farklı din ve mezheplere mensup sanatçılarla kurulan; 2012 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen ve 2019-2020’de Kültür Bakanlığı Özel Ödülü alan koro, Kahramanmaraş depreminde 7 üyesini kaybetmişti. Depremde yıkılan şehirlerde yaraların sarılması adına Türkiye genelinde konserlere başlayan koro, ‘Birlikte Daha Güçlü’ sloganı ile ilk konserini Edirne’de verdi.
Antakya Medeniyetler Korosu Avrupa Günü Dayanışma konserlerine Edirne’den başladı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu mali desteği ile Edirne, Denizli, Eskişehir, Antalya, Samsun, Sivas, Van ve Urfa’yı kapsayan 8 şehirde mayıs ayı boyunca dayanışma konserleri verecek koro, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla buluştu.
Konserle ilgili duygularını paylaşan Antakya Medeniyetler Korosu kurucusu ve şefi Yılmaz Özfırat, “Maalesef 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan depremde Hatay ve Antakya da çok büyük bir yıkım yaşadı. Bizler de 7 arkadaşımızı kaybettik. Bugün yola çıktığımız noktaya baktığımız zaman, biz bu 11 ilde yaşanan ve hatta 12 ilde yaşanan; çünkü bize göre KKTC’de Gazimağusa da bu depremden etkilenmiştir. Çünkü Gazimağusa’daki insanların 26 tane canı maalesef Adıyaman’da vefat etmiştir. O yüzden bu 12 ildeki yaşanan depremin sesi olmaya çalışıyoruz. Depremi unutturmamaya çalışıyoruz. 04:16’da her şeyimiz vardı, 04: 17’de maalesef hiçbir şeyimiz kalmadı. Bunu insanlara tekrar hatırlatmaya çalışıyoruz. Deprem gerçeğinin unutulmamasını istiyoruz. Medeniyetler Korosu ayağa kalkarsa, Hatay şehri ayağa kalkar diyerek de konserlerimize devam ediyoruz.Biz toplamda 200 kişiydik. Maalesef 193 kişi kaldık. 7 tane canımız bizden gitti. Korodaki her bir arkadaşımın da birinci derece yakını vefat etti. O yüzden biz acımızı yaşıyoruz ama aynı zamanda da bu acının insanlara nasıl geçeceğini görüyoruz. Hani derler ya ‘Karanlığın müziği yapılır mı” Evet, karanlığı anlatan müzik yapılır ki insanların kalbine dokunan en kolay şey müziktir. Müzikle insanlara bu deprem gerçeğini hatırlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘BİRLİK VE BERABERLİK, YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYI SAĞLAMALIYIZ’
Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Antakya’yı gördüğümde aklımdan geçen ilk cümle şu oldu; ‘Bu Dünya neden dönüyor?’ Çünkü bize öğretilen, anlatılan kıyamet aslında gözlerimizin önündeydi, tüm sonuçlarıyla birlikte görebiliyorduk ama Dünya dönmeye devam ediyordu. Hakikaten böyle yıkım ve böyle bir acı, belki en kötü senaryoların bile ötesinde bir tabloyla karşı karşıya kalmıştık. Aradan geçen süreçte hep şu soruyla muhatap olduk; ‘Hatay toparlandı mı?’ Bu bana göre bu meseleyi çok küçülten bir soru. Neyle karşı karşıya kaldığımızı, nasıl bir yıkımla karşı karşıya kaldığımızı ortaya koymuyor. Evet, 6 Şubat’a göre Antakya’da da depremin diğer bölgelerinde de mesele gün be gün daha iyiye gidiyor. Ancak öyle 4-5 günde toparlanacak bir yıkımdan bahsetmiyoruz. Bunu umutsuzluğa kapılmamız için anlatmıyorum. Bizim bu ortamda birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde bu sürekliliği sağlamamız lazım” ifadelerini kullandı.
“TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK DEPREMLERDEN BİRİSİ’
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da 6 Şubat depreminin sadece Türkiye için değil dünya için bir kırılma noktası olduğunu söyledi. Gürkan,” Kahramanmaraş depremi sadece Türkiye’nin değil, dünya içinde bir kırılma noktasıdır. Deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşmek zorunda kaldık. O sabah saat 7.30 da Sayın Valim ile buluştuk. 8.30’da Edirne Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi yola çıktı. Ve yine o gün yaptığımız çağrıya Edirnelilerden adeta bir yağmur gibi yardımlar gelmeye başladı. Bu binanın giriş katında çok kısa sürede yaklaşık bin gönüllü toplandı. Bir tarafta gelen yardımları alanlar, bir yanda gelen yardımları tasnif edenler, bir tarafta kolileyenler, bir tarafta deprem bölgesine göndermek için araç temin edenler vardı. Tüm Edirne 7’den 70’e deprem bölgesine yardım için seferber oldu.Dünya tarihinin gördüğünün en büyük depremlerden birini yaşadık. Temennimiz bunların tekrar etmemesi ama tekrar etme olasılığına karşı da tüm tedbirleri almak hepimizin asli görevidir ” dedi.
“HATAY’I ESKİ HALİNE KAVUŞTURMAK İÇİN BURADALAR”
ETSO Başkanı Sezai Irmak ise, “Kuşkusuz bu anlamlı buluşmada en büyük pay, yaşanan felaketlerde 7 üyesini yitiren, birçoğunun da enkazdan zor şartlarda kurtulduğu ve yeniden ayağa kalkarak yaralarını sarmaya çalışan medeniyetler korosu ailesine ait. Bu koca yürekli kahramanlar tıpkı kadim şehir Hatay gibi, yıkıldığı yerden dimdik ayağa kalkıp kendi yaralarını sarmakla birlikte medeniyetler şehri Hatay’ı eski günlerine kavuşturmak gayretiyle buradalar” dedi.
Avrupa Birliği (AB) Edirne Bilgi Merkezi Koordinatörü Elif Yardımcı da dayanışma konserlerinin ilk durağı olmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı. Konser sonu Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve ETSO Başkanı Sezai Irmak, koro şefi Yılmaz Özfırat’a çiçek ve resim hediye ettİ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“04: 17’de Hiçbir Şeyimiz Kalmadı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin