featured

“Zehir Saçan Tesisin ÇED Raporu Yok!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de asfalt firmasına ait bir şantiyede, asfalt kazanı patlaması sonucu tarım arazilerinin ve derelerin zift ile kaplanmasına tepkiler gelmeye devam ediyor…
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Edirne’de ÇED Raporu bulunmayan asfalt tesisindeki havuzun yıkılması sonucu verimli toprakların zift altında kaldığını belirterek, “Bir an önce bu çevre sorununun ortadan kalkmasını ve bir daha yaşanmamasını umut ediyoruz” dedi.
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda; “Dünya Sağlık Günü’nde (7 Nisan) Edirne Hasanağa Köyü yakınında ÇED raporu bulunmayan tesisteki havuzun patlaması sonucu verimli topraklar tonlarca ziftin altında kaldı. Zift toprağı ve suyu zehirledi.Sağlıklı bir çevre için, sağlıklı bir ÇED süreci ve devamındaki izleme ve denetimlerin sağlanması gerekiyor.
7 Şubat 1993 tarihinde yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği 20’den fazla defa değiştirildi. Fakat Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar kaynak ve kapasite anlamındaki eksikliklerin devam etmekte olduğunu gösteriyor.
Ekosistemin devamlılığı için her türlü eksikliğin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz.
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak Edirne Çevre , Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonuçlarını bekliyoruz ve takip ediyoruz. Bir an önce bu çevre sorununun ortadan kalkmasını ve bir daha yaşanmamasını umut ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Edirne’de asfalt firmasına ait bir şantiyede, asfalt kazanı patlaması sonucu tarım arazilerinin ve derelerin zift ile kaplanmasını Meclis gündemine taşıdı.
Ersoy; “Fuel oil havuzunun patlaması sonucu tonlarca ‘bitüm’ adı verilen ziftin, sızarak yayıldığı ekili tarlaların ve yakınlarındaki derenin zehirli atıkla büründüğünü ifade etmiştir. 5 bin 500 tonluk havuzda, 4 ve 6 numaralı yaklaşık 1500 ton fuel oil bulunduğu belirtilen havuzdan sızan ziftin, geçtiği bölgedeki ekili buğday tarlaları ile yakındaki bir dereyi siyaha boyadığını dile getirmiştir.Tarım alanına sızan petrol bazlı kimyasal malzemenin üzerinden zaman zaman dumanlar çıktığının gözlemlendiğini ifade etmiştir.
“TESİSİN ÇED RAPORU YOK!”
Ersoy, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin kurduğu komisyonun yaptığı incelemeler sonucunda tesisin ÇED raporunun bulunmadığı belirlemiştir.” diyerek
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:
“Edirne’de tarlalara ve dereye zift akmasına sebep olan şirket hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
Doğanın zehirlenmesine sebep olan şirket hakkında cezai işlem uygulanmış mıdır?
Bakanlık olarak kimyasal maddeler ile çalışma yürütülen bir tesisin ÇED raporunun bulunmaması hakkında inceleme başlatılmış mıdır?
Bakanlığınız patlamanın gerçekleştiği sahayı en son ne zaman denetlemiştir, bu denetlemeler hangi sıklıkla yapılmaktadır?
ÇED raporu bulunmadığı halde tesisin çalışmasına izin veren yetkililer hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Zehir Saçan Tesisin ÇED Raporu Yok!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin