featured

Zammı Faturayı Yakarak Protesto Ettiler

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK Emekli-Sen Edirne Şubesi tarafından, emeklilik haklarının iyileştirilmesi ve zamların durdurulması adına emekliler  faturalar yakılarak, zamlar protesto edildi.

Emekli- Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında, emekli maaşları ile ilgili verilen oran ve rakamların açlık sınırının altında kaldığı, dünya emeklilerinin durumu açısından da, 44 OECD ülkesi arasında Türkiye’nin sondan 4’üncü olarak 40’ıncı sırada yer aldığı belirtildi. Basın açıklamasında ayrıca, emekliler tarafından faturalar yakılarak, zamlar protesto edildi.

Emekliler, ‘insanca yaşamak istiyoruz. Zamlar durdurulsun” pankartını açarak Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı. Emekli- Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu tarafından yapılan basın açıklamasına, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Merkez İlçe Başkanı Olcay Bakkalcı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Emekli Sen üyeleri ve yurttaşlar katıldı.

Basın açıklamasını Şube Başkanı Sait Dayıoğlu okudu. Dayıoğlu açıklamasında; “İktidar, seçimlerin arifesinde emeklileri ve çalışanları ilgilendiren konularda kendi misyonuna uygun görüşlerini açıkladı. Önce asgari ücret, sonra EYT ‘ lilerin durumu ve en sonunda emeklilerin maaş artışlarıyla ilgili bizi yanıltmayan açıklamalarda bulundu. Önce 3500 TL. olan en düşük emekli maaşını 5500 TL. ‘ya, yüzde 25 olarak açıkladığı emeklilerin maaş artış oranını ise akşamdan sabaha yüzde 30 ‘a çıkardı.Bu hamlelerin nedeni kendisini emekli dostu göstermek ve bir fedakarlık imajı yaratmak niyetlidir.
Bu ülkenin tüm zenginliklerini ve değerlerini üreten emekliler olarak sahte müjdelere ve yalanlara kanmayacak kadar deneyim sahibiyiz.” ifadelerini kullandı.
“Ücretlerle ilgili iktidarın verdiği tüm oranlar ve rakamlar tümüyle açlık sınırının altındadır.”diyen Dayıoğlu şunları kaydetti: “Müjde diye yutturulmaya çalışılan bu sefalet ücreti biz emeklileri açlığa ve yoksulluğa mahkum etmiş durumdadır.
Daha maaş artışları bankaya yatmadan temel ihtiyaç ürünlerine yapılan zamlar iktidar sahiplerinin kime hizmet ettiğini gösterdi.
Bizleri enflasyona ezdiren siyasi iradeye boyun eğmiyoruz.
Gelişmiş batı ülkelerinde 4 çalışan bir emekliyi finanse ederken, Ülkemizde bu oran 1.5 lara düşmüş durumda.Bu nedenledir ki dünya emeklilerinin durumu açısından 44 OECD ülkesi arasında Ülkemiz sondan 4. olarak 40. sırada yerini almaktadır.
Almanya’daki bir emekli Ülkemizdeki bir emeklinin aylığının 7 katı, Fransa’da 5 katı, yanıbaşımızdaki Yunanistan’da bile 3 katı daha fazla emekli aylığı almaktadır.
Bir çok Dünya Ülkesi Emeklileri tatil amaçlı Ülkemize gelirken, biz emekliler bayramlarda bile köylerimize gidemiyoruz.
Bizler de insan onuruna yaraşır bir emeklilik süreci yaşamak istiyoruz.
Bu kararlılıkla taleplerimizi Edirne ‘den bir kez daha haykırıyoruz ;
1- Emeklilerin sendikalaşmalarının önündeki engeller kaldırılsın.
2- Toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz.
3- Sorunlarımızın çözümünde görüşmelere katılmak, söz ve karar sahibi olmak istiyoruz.
4- Biz de Dünya emeklileri gibi insan onuruna yaraşır ücret ve sosyal haklar istiyoruz.
5- Tüm sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmalı, tedavi amaçlı tüm ilaçlar reçete kapsamına alınmalı.
6- Emeklilerin ve hak sahiplerinin ulaşım, barınma, elektrik, doğal gaz , su ve
İletişim ihtiyaçlarının ücreti indirimli sağlanmalı.
7- Farklı zamanlarda aynı koşullarla emekli olanların mağduriyetleri intibak yasası ile giderilmeli.
8- En düşük emekli aylığı asgari ücretle eşitlenmeli.
9- 3600 Ek gösterge ile ilgili güncel düzenlemeler yapılmalı,
10- Dini bayramlarda yılda iki kez verilen bayram ikramiyeleri asgari ücret düzeyinde olmalı.
Disk/Emekli-Sen’e gönül vermiş son nefer nefes aldıkça, bu hak arayış mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz…
Yaşasın Emekli-Sen…
Yaşasın Disk…”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zammı Faturayı Yakarak Protesto Ettiler

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin