featured

Liznak Yeniden Başkan Seçildi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası’nın olağan genel kurulu gerçekleştirildi. 3 Adayın yarıştığı çekişmeli geçen genel kurul sonunda mevcut oda başkanı Tezcan Liznak’ın listesi 219 oy alarak başkan oldu. Seçimi farklı sonuçla kazanan Liznak, “Kazanan Edirne esnafı oldu” dedi.
Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası’nın olağan genel kurulu yapıldı. Esnaf Kefalet Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda gergin anlar yaşandı.596 kayıtlı üyesi bulunan odanın genel kurulunda mevcut oda başkanı Tezcan Liznak ile Selami Dağcı ve Cenk Dilmeç’in listeleri yarıştığı seçimlerde Tezcan Liznak başkan seçildi.
Genel kurula Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, Berber ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Selçuk Gül, Terziler Odası Başkanı Hakan Fındıklı’nın yanı sıra diğer oda temsilcileri ile Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf odası üyeleri katıldı.
Divan Başkanlığını Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz’ün yaptığı genel kurul, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Kurulda yönetim, denetim, faaliyet raporları okunarak, oy birliği ile kabul edildi.
Ardından ilk olarak söz alan başkan adayı Selami Dağcı “Ben Selami Dağcı, Kemalköy doğumluyum. 40 yıl önce Edirne Sanayisinde çırak olarak başladım. Bugüne kadar dükkan açtım, 5 tane arkadaşıma vesile oldum onların da dükkanları var. Bu yıl emekli oldum, inanıyorum ki arkadaşlarımın da desteği ile odamıza güzel şeyler katacağız. Biz istiyoruz ki odamıza kayıtlı tüm üyelerimizle birlik beraberlik içinde olalım, fuarlara gidelim. İlk defa odamızda benim gayretlerimle iki yıl önce belediye bize otobüs vermişti marangozları mobilya fabrikasına götürdük. İlk defa kendim de gördüm. Biz çalışmaktan kafamızı kaldıramıyoruz. Ama odamız bize ön ayak olması lazım. Bu sene eğer seçilirsem elektrikçiler, marangozlar olarak bu iki meslek dalının çırağı eksik. Ben 54 yaşında dolap taşıyorum çünkü çırağım yok. Çıraklarımızı bir şekilde sanayimize çekmek zorundayız. Şu anda en önemli konu oda başkanlığından bile önemli, çırak biterse esnaflık da bitiyor. Onun için sizden rica ediyorum, çırak konusuna eğilelim, sanayimize çocukları özendirelim” dedi.
Mevcut Oda Başkanı Tezcan Liznak da konuşmasında “4 yıllık görev sürem boyunca ahilik geleneği gereğince ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, tüm meslek guruplarının, esnafların yanında olduk. Hiçbir mesleği diğerinden ayırmadık. Odamız hepimizin odasıdır. Dün de böyleydi yarın da böyle olacak. Göreve ilk geldiğimizde odamızın mali disiplinini sağladık. Meslek toplantıları yaptık, fuara katıldık, ahilik ahlakı gereğince aşımızı halkımızla paylaştık. Pandemi denen illeti beraber aştık. Bu zor günlerde dükkanlarımız kapanma tehlikesi ile karşı karşıya iken daima sahada yanınızda olduk. Yetkili kurumlarla görüşerek izinlerimizi aldık dükkanlarımızın kapanmasına müsaade etmedik. İmkanlar dahilinde dezenfektan ve maske dağıttık. Ekonomik krizleri beraber göğüsledik. Geldiğimiz bugün itibariyle sizlerin sesi olmaya tekrar adayım, birlik beraberlik içinde bundan sonra da birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi.
Başkan Adaylarından Cenk Dilmeç, mevcut yönetimin oda üyelerine yeterli hizmeti veremediğini öne sürerek, yeni projelerle oda yönetimine aday olduklarını söyleyerek şunları kaydetti: “Ne iyi günümüzde ne kötü günümüzde odamızı yanımızda göremedik. Kovid-19 salgınında bizler de esnaf olarak zor günler yaşadık. İnşaat sektörü tamamen durma noktasına geldi. Birçok esnaf kirasını ödeyemez hale geldi. Mesleki olarak gelişmemize katkı sağlayacak teknolojik yeniliklerden sergi ve fuarlardan haberimiz olmadı. Hastalığımızda, düğünümüzde cenazemizde mensubu olduğumuz odadan yanımızda kimseyi göremedik. Kur farkı ve döviz artışından kaynaklanan maliyetler karşısında Valilik, Belediye, Vergi Dairesi, Vakıflar, Sosyal Güvenlik Kurumu, KOSGEB Ticaret İl Müdürlüğü gibi resmi kurumlarda olan iletişimde rehberlik yapacak, yanımızda olması gereken odamızı göremedik. Bu eksikleri gidermek, üyelerimize faydalı hizmetler verebilmek için ekibimle birlikte projelerimizle birlikte yönetime talibiz. Vizyonumuzu geliştirmek için her türlü çabayı göstermeye ve mensubu olmaktan onur duyacağımız bir oda yönetimini sizlerin hizmetine sunmak için hazırız.”
TAVUKÇU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
Adaylıktan çekildiğini söyleyen aday Mustafa Tavukçu ise “Yoldaki simitçinin, ayakkabı boyacısının, çöpçünün bile karıştığı bir seçime girdik. Biz bundan rahatsız oluyoruz. Hele gene yan odalardaki birlik başkanı veya oda başkanının bu işe müdahil olması çok acı vericidir. Hiçbir oda başkanı hiçbir odanın seçimine karışmasın. Bizim üyelerimiz sıkıntı yaşarken hangi oda başkanı gelip de benim üyemin sıkıntısını giderdi. Bir taneniz pandemi geçirirken bir kişi gelip de halinizi hatırınızı sordu mu? Benim restoranlarım kapandı, bir kişi gelip de kiranı ödeyebiliyor musun dedi mi, demedi. Ben bu adaylıktan çekiliyorum” dedi.
Tavukçu’nun konuşmasının ardından divan başkanlığını yöneten EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, kendisinin hiçbir oda seçimlerine müdahil olmadığını ifade ederek; “Burada bu kadar insan var, ben birine şu listeye oy verin demişim mi? Benim en büyük prensibim hiçbir yerde hiçbir odanın seçimlerine müdahil olmamaktır. Ben tamamen genel kurula katılan üyelerin seçimi hür iradesi ile yapmasından yanayım. Sen şimdi öyle söylüyorsun, kime karışmışım söyle bakayım” şeklinde konuştu.
Cingöz’ün konuşmasının ardından tekrardan konuşan Tavukçu, “Benim birlik başkanındaki kastım mevcut birlik başkanı değildi, 4 sene önce koltukta oturan divan başkanlığı yapan birlik başkanıydı” dedi.
Cingöz, “Birlik başkanları karışmıştır. Ama ben de doğru bulmuyorum. Sonuç itibariyle o odanın üyeleri kendi hür iradesiyle kendilerini kimin yöneteceğine karar vermeli” dedi.
Genel kurulda Oda Başkan adayları Tezcan Liznak, Selami Dağcı ve Cenk Dilmeç, yönetim kurulu üye adaylarını tanıttı.
Daha sonda seçimlere geçildi. toplam 437 oyun kullanıldığı ve 436 oyun geçerli sayıldığı seçim sonucunda mevcut oda başkanı Tezcan Liznak, 219 oy alarak seçimin galibi oldu. Seçimde Selami Dağcı’nın listesi 125 oy alırken, Cenk Dilmaç’in listesi ise 92 oyda kaldı.
Tezcan Liznak Başkanlığındaki Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası’nın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Yüksel Meriç, Ali İhsan Yavuz, Serpil Balcı Gören, Mustafa Özer Kanat, Haydar Çatak, Osman Sülün.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Liznak Yeniden Başkan Seçildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin