featured

TÜRKİYE’DE LAİK VE KAMUSAL EĞİTİM PANELİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de Türkiye Laik ve Kamusal Eğitim Paneli 27 Kasım’da Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi  düzenlenecek. Konu ile ilgili Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına Benay Gürsel yaptığı yazılı açıklamasında; ” Geleceği ne şekilde hayal ediyorsan eğitimi buna uygun şekillendirmen gerekir. Bu nedenle eğitim her zaman iktidarların kontrol altına almak istediği bir alan olmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine uygun olarak oluşturulan ilk eğitim politikaları bilimsellik ve laiklik kavramlarıyla yoğrulmuş çağdaş ortak aklın ürünüdür. Ancak 1980 darbesi ile başlayan radikal değişim, cumhuriyetin kuruluş ilkelerinin çiğnenmesine, özellikle son yirmi yıldır eğitimin amaç ve ilkelerini de yok sayan bir aşamaya gelmiştir.

Eğitimdeki değişiklikler eğitimi amacından çıkarıp yurttaşları özgürleştirmek yerine; yurttaşları kullaştırma, toplumu ümmetleştirme amacına hizmet etmeye; her kişinin cemaat müridi, tarikat üyesi ya da kendini konumlandırdığı bir mezhebe dâhil olmaya zorlamaya başlamıştır.

İşte bu ‘ahval ve şerait’ içinde iken bizler Edirne’de bir ilki başarmayı hedefledik. Eğitimde çağdaşlığı, pozitif bilimi ve özgürlüğü, laik kamusal ve karma eğitimi savunan ve toplumun kurucu iradesinden geri dönüştürülmesine karşı olan kurumlar olarak bir şeyler yapmayı düşündük. Edirne Veli-Der öncülüğünde Eğitim-İş ve Eğitim-Sen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çocuk Hakları Derneği, Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu olarak Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu’nu oluşturduk.

Her kurum kendi özel etkinliklerini yürütürken birlikte yapacağımız çalışmaları da tartışarak ürettiğimiz ortak akıl ile birlikte yapar olduk. Ülkede eğitimin özelleştirmesinden okul yıkımlarına, eğitimin medreseleşmesinden okulların kalitesine, laik ve kamusal eğitim talebimizden, ilimiz eğitimindeki başarının düşmesine kadar amaçlarımıza uygun birçok çalışmaya imza attık.

Yoksullaşan halkımızın okulda çocuğuna su bile alamadığını görerek okullarda parasız su ve yemek verilmesine dair girişimlerde bulunduk. Bu çağrımız ses getirdi ve okullarımıza sebiller konmaya başlandı. Sesimiz Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve ulusal basında karşılık buldu, gündem oldu.

Gerektiğinde Milli Eğitim yetkililerine gidip derdimizi anlattık, gerektiğinde yerel idarelere giderek olmaması gerekenleri söyledik.

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak talebimiz daha geniş katılımlı birliktelikler ile yerellerde ve ülke çapında ses getirici çalışmalar üretmektir. Cumhuriyeti, laikliği, kamusal eğitimi, çağdaşlığı, pozitif bilimsel eğitimi savunmak adına hepimiz bir şeyler yapabiliriz.

Bu amaçlarla biz Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak kentlilerimizi aydınlatma ve kentimizde ve ülkemizde eğitimin durumunu anlamaya çalışmak amacıyla uzmanların katıldığı konuşmacılar bir araya getirdik. Kentimizde ve ülkemizde bir ses olmak adına 27 Kasım Pazar günü bir panel düzenliyoruz. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Salonunda yapacağımız toplantıda;

Birgün Gazetesi yazarı ve Eleştirel Pedagoji Dergisi Editörü Ünal Özmen; ‘Eğitimde kamusallık’, İlahiyatçı yazar ve eğitimci Cemil Kılıç; ‘Eğitimde Dinselleşme’, Eğitimci Feray Aytekin Aydoğan; ‘Eğitimde son yirmi yılda neler yaşandı’, Eğitim Sen Kurucu Başkanı ve CHP Milletvekili Yıldırım Kaya; ‘Laik kamusal eğitim mücadelesinde ne yapmalı’ alt başlıkları altında görüşlerini bizlerle paylaşacak, ülkemizde laik ve kamusal eğitimin geldiği durumu anlamaya çalışacağız.

Bizlerin de aydınlanma, anlayamadığımız konuları sorabilme hakkımızın olduğu toplantıya başta velilerimiz ve eğitimcilerimiz olmak üzere yetkili idarecilerimizi ve halkımızı bekliyoruz.”ifadelerine yer verdi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜRKİYE’DE LAİK VE KAMUSAL EĞİTİM PANELİ

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin