featured

TREPAŞ’tan Kademeli Tarife İle İlgili Açıklama

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (TREPAŞ), tüketim ve faturalama dönemi içerisinde Aralık 2021 ile Ocak 2022 gibi farklı iki tarife dönemi varsa tüketimlerin mevzuat gereği kıst hesabı yapılarak EPDK tarafından açıklanan ilgili dönemlere ait birim fiyatlar ile hesaplanıp faturalandırılacağını belirterek, tüm tüketimin yeni açıklanan fiyatlar ile faturalandırılmasının söz konusu olmadığını ifade edildi
TREPAŞ, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmesi ile ilgili bilgilendirici bir açıklama yaptı.
Kademeli tarife ve faturalama dönemlerini de içeren vatandaşların aklına gelebilecek soruların cevaplarının yer aldığı açıklama şu şekilde:
“6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla 31.12.2021 tarih ve 10707 nolu kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmiştir.
Kademeli Tarife Nedir?
Kademeli Tarife, bir tüketicinin günlük 5 kWh’e (dahil) kadar ki tüketimine ayrı (düşük kademe fiyatı), günlük 5 kWh’in üzerindeki tüketimine ayrı (yüksek kademe fiyatı) tarife uygulanmasıdır.
Kademeli Tarife Uygulaması Ne Zaman Başladı?
Kademeli Tarife 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.
Kademeli Tarife Hangi Tüketici Gruplarına Uygulanacak?
Kademeli tarife, Dağıtım Şebekesine Alçak Gerilim (AG) seviyesinden bağlı olan sadece Mesken tüketici grubundaki tüketicilere uygulanacaktır.
Kademeli Tarife Birim Fiyatlarını Kim Belirliyor?
Kademeli Tarife Birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ulusal Tarife Tablosunda belirlenerek resmi internet sitesinde yayımlanmaktadır.
Kademeli Tarife İle Fatura Hesabı Nasıl Yapılır?
Örneğin, bir AG Mesken tüketicisinin, faturasındaki ilk endeks okuma tarihinin: 01.01.2022, son endeks okuma tarihinin ise 29.01.2022 olduğu, toplam tüketiminin ise 350 kWh olduğu durumda,
Gün Sayısı Hesabı : 29.01.2022 01.01.2022 = 28 Gün,
Günlük Tüketim Hesabı : 350 / 28 = 12,50 kWh,
28 x 5 = 140 kWh’lik kısmı düşük kademe birim fiyatından, 111,25 TL
350 140 = 210 kWh’lik kısmı olan 283,25 TL ise yüksek kademe birim fiyatından olmak üzere dağıtım bedeli ve diğer vergilerle toplam 624,86 TL şekilde faturalandırılacaktır. Detaylı olarak da aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Tüketim ve faturalama dönemi içerisinde farklı iki tarife dönemi varsa (Aralık-2021 ile Ocak-2022 gibi) Tüketimler mevzuat gereği kıst hesabı yapılarak EPDK tarafından açıklanan ilgili dönemlere ait birim fiyatlar ile hesaplanıp faturalandırılacaktır. Tüm tüketimin yeni açıklanan fiyatlar ile faturalandırılması söz konusu değildir.
Faturalarınızın doğruluğunu, aşağıdaki linkten erişim sağlayabileceğiniz EPDK’nın resmi internet sitesinde yer alan “fatura hesaplama modülü”nden kontrol edebilirsiniz.”
https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml
Ayrıca TREPAŞ, müşterilerinin diledikleri zaman www.trepas.com.tr web sitesinden, 444 88 35 no’lu Çağrı Merkezi’nden veya Müşteri Hizmetleri Merkezlerinden detaylı bilgi alabileceklerini iletti.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TREPAŞ’tan Kademeli Tarife İle İlgili Açıklama

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin