Trakya Kolektifi: 1 Mayıs Yasağını Kabul Etmiyoruz

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Öğrenci Kolektifi ve Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Günü’nde “Pandemi kılıfı giydirilmiş 1 Mayıs yasağını kabul etmiyoruz.” diyerek sokaklardaydı.

Edirne Merkez’de Kaleiçi semtinde üniversiteliler ellerinde “Yoksulluğa, hastalığa, kayyuma mahkum değiliz!” yazılı pankart ile yürüdü.

Trakya Öğrenci Kolektifi ve Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Devlet iktidarı demek; İkizdere’de doğasına sahip çıkan köylüye, Boğaziçi’nde ‘kayyum rektör istemiyoruz’ diyen öğrenciye, ‘İstanbul sözleşmesi bizimdir’ diyen kadınlara ve LGBTİ+’lara, Kod-29’a karşı isyan eden işçilere atılan copun ta kendisidir. Devlet iktidarının görevi kapitalizme ve krizlerine isyan eden halkı susturmak ve çarkların dönmesi için gerekli her şeyi yapmaktır.

Bütün dünyayı ve Türkiye’yi kasıp kavuran pandemide ise devlet iktidarı görevini korumuş, ‘önce sermaye’ demiştir. ‘Evde Kal’ deyip, milyonlarca işçiyi güvencesiz biçimde ölümüne çalışmaya göndermiştir. Ya hastalık ya yoksulluk ikileminde bırakılan milyonlar çarkların dönmesi için feda edilmiştir. Lebalep kongreleri, yüzlerce kişilik iftar sofralarını kendine hak gösterirken hakkını arayan halkı pandemiyi bahane göstererek sindirmeye çalışmıştır. Binlerce işçiyi hastalığın eline teslim eden, her gün kadınları öldüren, ifade özgürlüğünü kullanmaya çalışanları cezalandıran, sendikaları, meslek odalarını hedef gösterip ipin ucuna götüren, bilime ve üniversitelere saldıran kapitalizm ve onun kapıkulu devlet iktidarıdır. Asıl virüs kapitalizmdir!

Halkı böyle büyük bir sömürü düzenine razı kılmak ise devlet iktidarı için kolay değildir. Toplumu saflaştırmaya, gericiliği her alanda yaymaya, kendi bekası ile halkın bekasını bir tutmaya çalışmaktadır. Muhalefeti, “zararsız” hale getirmek ve sistemin içine yedekleyebilmek için iktidarın kendi çizdiği sınırların içinde siyaset yapmaya zorlamaktadır. Ancak devlet iktidarının kendini korumak için çizdiği sınırları kabul etmiyoruz. Pandemi kılıfı giydirilmiş 1 Mayıs yasağını kabul etmiyoruz. Halka karşı kendini silahlandıran ve korku politikaları ile halkı yönetmeye çalışan faşizme karşı zafer kazanabilmenin yolu cüretimizi kuşanmaktır. Halkın isyan ateşinin fitilini gençliğin cüreti yakabilecektir. Tek Yol Sokak Tek Yol Devrim!

21. yüzyılın en ileri toplumu bu ülkenin üretenlerinin ellerinde şekillenecekse eğer tarihimizden ve meşruluğumuzdan aldığımız cesaret ile sokaklardayız! Halkı ne hastalığın ne de faşizmin eline teslim etmeyeceğiz!

Pandemi ile mücadele edenler; kargo çalışanları, sağlık çalışanlar, tarım işçileri, market çalışanları, emekçiler, bilimsel bilgi üretimi için mücadele eden üniversitelilerdir. Üreten biziz yöneten de biz olacağız! Hayal Gücü İktidara!” Haber Merkezi

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trakya Kolektifi: 1 Mayıs Yasağını Kabul Etmiyoruz

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin