featured

Tekirdağ, Plastik OSB’ye Karşı Tek Ses

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekirdağ’ın Ergene ilçesi sınırları içerisinde yer alan Karamehmet Mahallesi Marmaracık Mevkii’nde kurulmak istenen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı 12 Belediyeden tepki geldi.
Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması istenen alanda Ergene Belediyesi öncülüğünde ve ev sahipliğinde bir araya gelen Tekirdağ’ın tüm belediye başkanları, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve hemşeri derneklerinin temsilcileri, muhtarlar ile vatandaşlar mevcut organize sanayi bölgelerinde doluluk oranı yüzde 50 seviyelerindeyken yeni bir OSB kurulmasını istemediklerini söylediler.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Hayrabolu Belediye Başkanı Dr. Osman İnan, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yudakul, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ve Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata tarafından imzalanan ortak basın açıklaması metnini Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel okudu.
Başkan Yüksel açıklamasında, “Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki il genelindeki 12 belediye başkanı olarak sanayicimizin, yatırımcımızın havamıza, suyumuza, toprağımıza sahip çıkmak kaydıyla her türlü yatırımın ve yatırımcının yanındayız, bunun böyle bilinmesini istiyoruz. Bugün bir araya gelmemizin asıl sebebi olan 14 Nisan 2021 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisimizin tüm Meclis üyelerinin oy birliği ile aldığı ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planının ana kararları ile örtüşen eldeki verilere göre Ergenemizde yeni organize sanayi bölgesi ihtiyacının olmadığı hususunu hiç bir siyasi reflekse girmeden dillendirmek için bir aradayız. Ergene ilçemizde mevcutta dört OSB bulunmaktadır. OSB’lerimizin doluluk oranı ortalama yüzde 50’dir. Mevcut kurulmak istenen OSB’deki yatırımcılarımız yüzde 50 doluluk oranı olan herhangi bir OSB’mizde daha önce belirttiğimiz gibi havamızı suyumuzu toprağımızı koruyacak, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak her türlü yatırımı yapabilir. Biz 12 belediye başkanı olarak da bu yatırımları ve yatırımcıyı destekleriz. Sonuç olarak halihazırda devam eden mahkeme süreçlerinin hep birlikte takipçisi olacağız. Bu konuda belediye başkanları olarak hemşerilerimize ve doğamıza yönelik üzerimizdeki sorumluluğun bilinci ile hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.
Yüksel ayrıca, “Karamehmet Mahallesi’nde kurulması planlanan Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Ergene ilçemizin Karamehmet Mahallesi 148 ada 1 parsel 149 ada 1 parsel ve 150 ada 1 numaralı parselde kayıtlı taşınmazlar üzerine yapılmak isteniyor. Bu taşınmazlar 24 Ağustos 2009 onay tarihli 1/100000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı’nda Tarım Arazisi olarak 22 Ağustos 2011 onay tarihli 1/25000 ölçekli Tekirdağ İl Çevre Düzeni Planı’nda da Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan olarak planlanmış durumda. Aşırı Yeraltı Suyu Çekim Alanında ve Yeraltı Suyu Besleme Alanı içinde yer alan bu taşınmazla ayrıca Saray Ovası içinde bulunuyor” diye konuştu.
Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel açıklamalarını şöyle sürdürdü: “1/25000 ölçekli Tekirdağ İl Çevre Düzeni Planının plan notunda ‘Sanayi gelişimi mevzuata ve üst ölçekli plan kararlarına uygun olan mevcut planlı sanayi alanları ile sınırlandırılacak ve yeni sanayi yatırım taleplerinin planlı boş sanayi alanlarında yer seçimleri teşvik edilecektir ibaresi yer alıyor. Mevcut organize sanayi bölgelerinde doluluk henüz tamamlanmamışken bir sürü boş alan varken yeni bir sanayi bölgesi açılmasını doğru bulmuyoruz. Ergene Belediyesi, Ergene Belediyesi Meclisi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi meclisinin iradesinin hiçe sayıldığı bölgede yaşayanların görüşü alınmadan yapılmak istenen bu tesisle ilgili 12 belediye başkanı olarak bir araya geldik ve ortak bir duruş sergiledik. Bölgemizde maalesef hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği çok dikkat çekici seviyelere ulaştı. Yer altı su seviyeleri çok düştü. Nitelikli birinci sınıf tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanılması büyük çevre sorunlarını da beraberinde getiriyor. Birinci derece tarım topraklarında çevreyi olumsuz etkileyecek ve yer altı suyunu tehdit edecek kararlar alınmasını doğru bulmuyoruz. Söz konusu bölge Ulaş, Karamehmet ve Velimeşe mahallerine yakın mesafede bulunuyor ve civarında OSB alanları da var ve bu OSB’lerin henüz yarısı bile dolmadı. Proje kapsamında planlanan faaliyetler ile çevreye verilecek atıklar ilçemizde yoğun bir şekilde yapılan tarım faaliyetlerini olumsuz etkileyecektir. Bu faaliyetler sonucunda çıkacak emisyon ve dumanların çevreye rahatsızlık vereceği de muhakkaktır. Bu nedenle Ergene Belediyesi olarak projeye karşı olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Ergene halkını havamıza, toprağımıza ve suyumuza sahip çıkma konusunda verdiğimiz mücadelede yanımızda olmaya davet ediyorum. Bu basın açıklamamıza katılan herkese verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.” Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tekirdağ, Plastik OSB’ye Karşı Tek Ses

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin