featured

Tarım, Sanayi, Turizm Alanlarında İş Birliği Protokolü İmzalandı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Üniversitesi; Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile tarım, sanayi, turizm ve kentsel yaşam başlıklarından oluşan protokol imzalandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu öncülüğündeki heyet önceki gün Keşan’a giderek Keşan ve İpsala’nın oda ve borsa yöneticileriyle bir araya geldi. Bölgeyi yakından ilgilendiren konuların esas alındığı görüşmelerde ayrıca küresel ısınma, iklim, su ve gıda krizi gibi global sorunlar hakkında da ortak hareket etme kararı alındı.

Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra Keşan Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz tarafından karşılanan heyet, borsa birimlerini gezdikten sonra bölgeye can suyu katacak maddelerin yer aldığı protokollerin imza törenini gerçekleştirdi. İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı’nın da yer aldığı törende Trakya Üniversitesi’nin; Keşan, İpsala ve Enez’i kapsayan ve bölge üretimine katkı sağlaması hedeflenen kooperatifin kurulmasına ve geliştirilmesine öncülük etmesi konusu da görüşüldü.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: Bölge tarım, sanayi, turizm ve ticarette büyük bir potansiyele sahip

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi olarak bölgenin dinamiklerini harekete geçirerek var olan potansiyelden maksimum verim almayı hedeflediklerini belirterek, “Bölgemiz özellikle tarım, sanayi, turizm ve ticaret anlamında önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için üniversite ve sanayi iş birliği çok önemli. Bugün de burada bölge için canını dişine takarak çalışan ve güzel işlere imza atan değerli kurum yöneticilerimizle bölgesel kalkınmayı nasıl maksimum seviyeye çıkarırız diye bir araya geldik. İnanıyorum ki bu birliktelik güzel bir örnek teşkil edecek ve bölgemize her anlamda enerji katacak.” dedi.

Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz da Trakya Üniversitesi’nin hem bölge hem de Balkanlar için büyük bir şans olduğunu belirterek, “Yurt içi ve yurt dışında eğitim, sağlık ve akademik anlamda yaptığınız hizmet göğsümüzü kabartıyor. Tüm bunların yanında bölgemizin kalkınması adına gerek istihdama yönelik gerekse ekonomik ve ticari anlamda yaptığınız katkılar oldukça kıymetli. Yöremizin güçlü yanlarından olan ile tarım, sanayi, turizm konularında var olan potansiyelimiz, sizlerle ortaklaşa yaptığımız çalışmalar ile açığa çıktığı gibi bundan sonra da yapacağımız anlaşmalar sayesinde daha da üst seviyeye ulaşacak.” dedi.

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin de Trakya Üniversitesi’nin bölgenin birleştirici gücü olduğuna dikkat çekerek, “Sayın rektörümüz öncülüğünde bölgenin sorunlarına bütüncül bir yaklaşım sergileyen üniversitemizin desteğini hissetmek bizlere ayrı bir güç katıyor” derken Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ise Trakya Üniversitesi ile olan uyumlu çalışmalarının bölge açısından büyük bir kazanım olduğunu vurguladı.

Tarım, sanayi, turizm ve kentsel yaşam başlıklarını ilgilendiren konuların esas alındığı ziyarette ayrıca Trakya Üniversitesi’ne ait sosyal tesis ve müzelerde kurum meclis ve personelinin yararlanması, gübre analizlerinde destek hizmeti sağlanması, çiftçi ve üreticilerin e-ticaret konularında desteklenmesi ve ihtiyaç halinde Trakya Üniversitesi sürekli eğitim merkezi tarafından gerekli eğitimlerin düzenlenmesi konuları karara bağlandı.

Trakya Üniversitesi’nin kamu ve sanayi arasında köprü görevi üstlenen ve istihdama yönelik atılımlarda yatırım danışmanlığı başta olmak üzere birçok konuda üreticiye kapılarını açan Teknopark’ın ve Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezinin de kurumlara destek vermesinin görüşüldüğü toplantı sonunda taraflar birbirlerine hediye takdiminde bulundu.

Son olarak Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yönetici ve üyelerinden oluşan heyetin Trakya Üniversitesi bünyesindeki Teknopark, Sürekli Eğitim Merkezi, Teknoloji Transfer Merkezi ile Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezini kapsayan bir ziyaret gerçekleştirmesi kararlaştırıldı. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarım, Sanayi, Turizm Alanlarında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin