featured

Tarım Arazisini Yok Edecek Projeye İtiraz

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevreciler, Geçkinli Köyü’nde tarım ve mera alanlarını yok edecek Batı Kömür İşletmeleri, Linyit Ocağı, Lavyar, Kurutma, Paketleme Tesisi Projesi Tanıtım Dosyası’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ÇED süreci başlatılmasına itiraz dilekçelerini verdiler. 

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yapan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyelerine, Tüketiciyi Koruma Derneği Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı, EDOSK Başkanı Fatih Altun, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Yılmaz Eren, Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir de destek verdi.

Basın açıklamasını yapan EÇGD Yönelim Kurulu Başkanı Ayten Eren okudu. Eren Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyü merasına yapılmak istenen Linyit Ocağı ve ek tesislerine ait dosyanın iptali ve ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep ettiklerini söyleyerek ; “Bu projenin oluşturacağı halk sağlığı, çevre sağlığı konuları dışında da ruhsat sahası içinde bulunan İki Höyükler ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş olan Koca Höyük’e zarar verilmesi riski var ve buna izin verilmemesi gerekir” dedi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak 2019 yılı Ağustos ayında Geçkinli Köyü’nden, davet aldıkları köye gittiklerinde yaptıkları gözlemleri aktaran Ayten Eren; “Bir süre köyün meydanındaki kahvede, kömür ocağından gelen koku eşliğinde sorunlarını dinledikten sonra yürüyüş mesafesinde  köyün merası demeye bin şahit isteyen alana geldik. Uzun yıllardan beri kömür çıkarılan bu alan aşırı stoktan dolayı yaz sıcağının da etkisiyle içten yanıyor, patlıyor ve nefesimizi kesen bir kokuyla ve doğa tahribatıyla korkunç görünüyordu. Sonrasında kurumsal görüşmeler, basın yoluyla oluşan kamuoyu baskısıyla stoklar kaldırıldı ve yangınlar durdu. Yaklaşık  2 yıl sonra yine aynı alana, yani köyün merasına bu kez eskisinden çok daha büyüğünün planlanmış olduğunu görüyoruz. Yılda 350 bin ton kömür işlemek için,3 milyon ton atık malzemesinin oluşacağı öngörülen, Batı Kömür İşletmeleri ‘’Linyit ocağı, lavyar, kurutma, paketleme Tesisi Projesi Tanıtım Dosyası ‘nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda ÇED süreci başlatılmış. Bu kez onları çok daha büyük sıkıntı bekliyor.  Linyit ocağı ve ek tesislerinin 15 m. uzağında  hayvanları suladıkları bir gölet ve 1380 m uzağında Geçkinli Göleti, 15 ve 30 m  Seymen ve Karabaş Dereleri ’ne yakınlıkta, günde 638 ton bitkisel toprağı sıyırarak, günde 10.000 ton atık çıkaracakları bir  proje öngörülüyor, köylerinin hemen 720 metre uzağına. Yine yılda 350 bin ton linyit çıkarma ve işleme tesisinden 3 milyon ton atık malzeme çıkacak.  Bunca  toprak ve kayanın  kaldırılıp koparılması, çıkan linyitin zenginleştirilmesi için ısıtma ve yıkama işlemleri  sırasında bu bölgenin yüzey ve yer altı suları telafisi mümkün olmayacak biçimde zarara uğrayacak ve köylü tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sürdüremez duruma düşecektir” şeklinde konuştu.

“Yer Altı ve Yer Üstü Yaşam İçin Tehdit Oluşturma Riski Çok Yüksek Görünmektedir”

“Ruhsat sahası içinde bulunan İki Höyükler ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş olan Koca Höyük’e zarar verilmesi riski var ve buna izin verilmemesi gerekir” diyen Eren açıklamasının devamında şunları kaydetti: “ ‘Herkes sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ diyen Anayasamızın 56.Maddesine göre  devletin sorumluluğundadır. Bu projenin oluşturacağı halk sağlığı, çevre sağlığı konuları dışında da ruhsat sahası içinde bulunan İki Höyükler ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş olan Koca Höyük’e zarar verilmesi riski var ve buna izin verilmemesi gerekir. Bu proje sahasının, önemli ana kuş göç yolları üzerinde bulunması da bu alanın flora ve faunasının uzmanlarca araştırılıp raporlanmasını gerektirir. Söz konusu projenin, bölgede yaşayan insanlar, yer altı ve yer üstü yaşam için tehdit oluşturma riski çok yüksek görünmektedir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan bu projenin bilim ve hukuk açısından uygun olmadığının saptanması durumunda sürecin sonlandırılacağı Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği gereğidir”  “Anayasa’nın 17,45,56, 169. maddelerine  Çevre Kanunu’na göre, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar veren, doğal yaşamı ortadan kaldıran, tüm bölgeyi etkileyecek, kamu yararına olmayan, Batı Kömür İşletmeleri A.Ş Linyit ocağı ve Ek Tesislerine ait Tanıtım  Dosyası ’nın iptali ve ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep ediyoruz.” 

Basın açıklaması sonrası Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ÇED sürecinin sonlandırılmasına yönelik dilekçe verildi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarım Arazisini Yok Edecek Projeye İtiraz

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin