featured

“Sögütlüdere Merası Yok Edilecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü‘nün Edirne‘nin Havsa İlçesi Söğütlüdere köyü merasında bölge halkının tüm itirazlarına rağmen açmak istediği ariyet (kum ve çakıl) ocağı ile ilgili açıklama yapan köy sakinlerinden Nazım Türkoğlu, ” Fazla kazanacağız diye 3 köyü ilgilendiren ve buradaki doğal yaşam dengesini bozacak bu proje iptal edilmelidir.”dedi
Ariyet Ocağının yapılacağı Meraların birinci sınıf tarım toprağı olduğunun altını çizen Türkoğlu; “Söğütlüdere, Habiller ve Musulça Köylerini etkileyecek, Söğütlüdere merasının tam ortasına taş ocağı yapılmak istenmektedir. Bu taş ocağının derinliği 50-60 metreye kadar inecek, patlayıcı kullanılarak elde edilen taş ve dolgu malzemeleri hafriyat kamyonları ile taşınacaktır.Meramız 1. Sınıf tarım toprağıdır. Devlet destekli gübreleme programına dahil edilmiştir. Meramız köylülerin hayvanlarını otlattığı, göletlerinde balık tutup hayvanlarını sulamak için kullandığı bir yerdir.Buraya yapılacak taş ocağı ile merada hayvanlarımızın yerine hafriyat kamyonları dolaşacaktır. Bu hafriyat kamyonlarının tarlalarımıza toz, hayvanlarımıza gürültü kirliliği açısından ne kadar zararlı oldukları açıktır.Üç köyün ortasına yapılacak olan bu taş ocağı, köylerin hayat kaynağı sularımıza zarar vereceği kesindir. Köylüler olarak meraya taş ocağı istemediğimizi topladığımız yüzlerce imza ile ilgili makamlara duyurmaya çalıştık. Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği il Müdürlüğü’ köylüler olarak 650 itiraz dilekçesi verdik. Yetmedi İl milletvekillerimizden İYİ Partili Orhan Çakırlar ve CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu sesimizi meclise de taşıdı.
Aklın bilimin kabul etmesi mümkün olmayan Köylülerin itirazına rağmen bu proje neden meramıza yapılmak istenmektedir. Müteahhit firma en yakın yerden dolgu malzemesini temin etsin diye… daha çok kar etsin diye… Fazla kazanacağız diye 3 köyü ilgilendiren ve buradaki doğal yaşam dengesini bozacak bu proje iptal edilmelidir.
Sizin fazladan kazanacağınız üç kuruş para için meramızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz.”şeklinde konuştu. Makbule TUNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Sögütlüdere Merası Yok Edilecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin