featured

“SILA BİZİ NEDEN AFFETSİN?”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Giresun’da nişanlısı tarafından katledilen 16 yaşındaki Sıla Şentürk Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, Giresun’da nişanlısı tarafından katledilen 16 yaşındaki Sıla Şentürk için bir açıklamada bulundu.Dernek adına açıklama yapan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 16 yaşında bir çocuğun nişanı mı olur diye karşı çıkmayanların hiçbirini affetmesin!“Zaten internetten tanıştığı biriyle ne işi varmış” diye parmak sallayanları da! Onu kaçıran ve zorla alıkoyanı, onca sabıkası olduğu halde serbest bırakan yetkilileri affetmesin!” diyerek Sıla Şentürk’ün katledilmesine tepki gösterdi.

Tanrıkulu yaptığı açıklamada şunları kaydeti: ““Affet bizi Sıla!” diyenlere de, demeyenlere de sözümüz.
Sıla bizi affetmesin!
16 yaşında bir “kız çocuğu”ydu o!
Üniversite hayalleri kurması, dünyayı keşfetmesi gerekirken, nişanlandırılan!
Sıla;
16 yaşında bir çocuğun nişanı mı olur diye karşı çıkmayanların hiçbirini affetmesin!
“Zaten internetten tanıştığı biriyle ne işi varmış” diye parmak sallayanları da!
Onu kaçıran ve zorla alıkoyanı, onca sabıkası olduğu halde serbest bırakan yetkilileri affetmesin!
Koruma altında olması gerekirken ailesinin yanına gönderen kurumların ihmalini de!
Kendisi gibi 16 yaşında bir genç kızın Sıla’nın ardından yazdıklarını paylaşmak istiyoruz:
“16 yaşında biri olarak size bunları yazıyorum. İçimdeki acı ve öfke ile. Söyleyin lütfen, yaptığı bir hatadan dolayı başına gelenlerden Sıla mı suçlu?. Korkuyorum. Bu yaşam mücadelesini her geçen gün kaybediyormuşuz gibi geliyor bana. Sayısız ölüm, sayısız cinayet haberi bir gün bile dur durak bilmeden gözlerimizin önünde akıp gidiyor. Sanal ortamdan tanıştığı bu kişiye böylece güvenmek belki de büyük bir hatadır bizler için kim bilir! Fakat ya ölümü! Onun hatası mı? Hayır. Birine güvenerek yapılan bir hata asla Sıla’nın suçu olmamalı. Kendi yaşıtım adına konuşmak bugün beni ne kadar çok üzse de yaşıtlarıma umut olmak için yazıyorum. Yaşıtlarımın ne düşündüğünü ne hissettiğini çok iyi biliyorum. Biz nefes alabilmek, özgürce yaşayabilmek, kendimize yetip bu toplumun mutlu bir parçası olmak istiyoruz. Biz konuşmadıkça bunlar devam edecek. Sıla olayı bizim için ağır bir darbe oldu. Bunu yaşatan biri ile aynı havayı solumak bile beni rahatsız ediyor. Arkasında bir dolu umut bırakan bir genç kızı kaybettik. Ne hayalleri olan bir can kaybettik biz. O kadar zor geliyor ki bunları yazmak bana. Biliyorum ki kalplerinin kiri ellerinin kirinden daha fazla bu canilerin. Ama, biz varız. Varız ve susmayacağız. Bugün Sıla, yarın hepimiz için konuşacağız. Yaşıtlarıma sesleniyorum, bu yolda hiçbirimiz yalnız olmayacağız. Böyle korkunç senaryolarda kaybolmayacağız. Biz kız çocukları olarak var olacağız. Biz geleceğin kendisi olacağız. Biz yazacağız, biz okuyacağız. Yaşatmayan bu anlayışa inat yaşatacağız.”
Ne yazık ki, uzunca bir zamandır, çocuklar için haykırmaktan yorulduk. Ama, güçsüz değiliz, umutsuz değiliz. Biz bu coğrafyaya ve insanlarına inanmak istiyoruz. Çünkü, çocuklarımızı korumak için başka çaremiz yok. Eğitimciler, aileler, yasa koyucular, tüm ilgili kurumlar ve yetkililer, hepimiz sorumluyuz.
Affet bizi Sıla demeden önce yapmamız gerekenler var. Öncelikle, sosyal medyalarda ve kimi basın organlarında olaya ilişkin, bilgi kirliliğine ve fotoğrafların özensiz kullanımına itibar etmemenin ve kendi paylaşımlarımızda hassas davranmanın son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, ne acıdır ki, bu olay, kadınların ve çocukların şiddete karşı korunması konusunda İstanbul Sözleşmesi’nin ne kadar önemli bir kazanım olduğunu gözler önüne sermiştir.”
Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, mevcut yasaların etkin ve caydırıcı bir biçimde uygulanmasını, çocuklara karşı şiddet ve istismarda bulunanların asla iyi halden yararlanmamasını istiyoruz. Çocuklarımız bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı olsun istiyorsak, bunun koşullarını yaratmalıyız.
Eşit, özgür, hoşgörülü bir dünyada çocuklar hak ettikleri gibi yaşasın diye, hem çocukların sesi olmak, hem de onların sesini duymak zorundayız.”şeklinde kaydetti.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“SILA BİZİ NEDEN AFFETSİN?”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin