featured

Sarayiçi’ne Yaya Köprüsü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne ev sahipliği yapan Sarayiçi’ne yaya köprüsü yapımı için çalışmalara başladıklarını açıkladı.Gürkan, Kanuni Köprüsü ile 60 metre mesafesi olan yeni yaya köprüsünün kısa sürede tamamlanacağını, köprünün 1 milyon 8 bin liraya mal olacağını kaydetti.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin düzenlendiği Sarayiçi’nde Kanuni Köprüsü’nün yükünü hafifletmek amacıyla Edirne Belediyesi tarafından yeni yaya köprüsü yapılıyor. Çelikten yapılan ve 65 metre uzunluğunda 3,5 metre genişliğinde olacak köprü, Tunca Nehri’nin en dar yerinde konumlandırıldı.
Köprünün yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bulunduğumuz alan 1924’ten beri Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı bir alan. Sarayiçi Tunca Nehri’nin iki kolla sardığı 5 bin dönemden oluşan bir ada aslında. Her yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni burada yapıyoruz. Sarayiçi adasına tarihsel gelişim içerisinde iki giriş vardır. Birincisi Fatih Köprüsü diğeri Kanuni Köprüsü’dür. Bundan 2,5 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Eski Saray alanını ören yeri ilan etmesiyle birlikte Fatih Köprüsü’nden giriş-çıkışlar kapatıldı. Sarayiçi’ne sadece Tarihi taş Köprü Kanuni Köprüsü’nden hem yaya hem de araç girişlerini almak zorunda kaldık. Tabii ki özellikle festivaller zamanı çok fazla yoğunluk oluştuğu için köprüde zaman zaman sıkışmaların, can ve mal kaybına neden olabilecek tehlikelerin yaşandığını gördük ve bunun üzerine yeni bir yaya köprüsü yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Burası hem tarihi hem doğal sit alanıdır. O yüzden DSİ’den uygun görüş alındı. Karayollarından uygun görüş alındı. Projemizi hazırladık ve Sarayiçi’ne giriş çıkışları rahatlatmak ve Tarihi Kanuni Köprüsü üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla yeni bir yaya köprüsü yapmaya karar verdik. Projeler hazırlandı Kültür Varlıkları Koruma Kurumu’na sunuldu. Tüm izinleri aldık ve 2 ay önce Edirne Belediyesi olarak ihalesini yaptık. 1 Milyon 8 Bin Lira’ya ayakları beton kalanı çelikten oluşan bu köprünün yapımına başladık. Yakın zamanda bitmiş olacak. Burası 65 metre uzunluğunda 3,5 metre genişliğinde çelikten yapılan bu köprü Tunca Nehri’nin en dar yerinde konumlandırıldı” dedi.
“Engelli vatandaşlar için de gidiş geliş rampaları ayarlandı. Rampalar yüzde 6 eğimli engelli vatandaşların rahatça köprüye binip inebilmesi için tasarlandı.” diyen Gürkan şunları kaydetti:” Köprünün zemin kaplaması kaymaz mermer olacak. Bundan sonra Sarayiçi’ndeki festivallerde mümkün olduğu kadar araç girişlerine izin vermiyoruz, yayalar buradan ve Kanuni Köprüsü’nden giriş yapabilecekler. Giriş çıkışlarda bir sıkıntı yaşanmamış olacak. Bu köprüden araç girişi olmayacak” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sarayiçi’ne Yaya Köprüsü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin