featured

Sağlıkçılar Yarın İş Bırakıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıkçılar Türkiye geneli yarın iş bırakıyor.Edirne Tabip Odası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “15 Aralık Çarşamba günü acil sağlık hizmetleri dışında bir hizmet verilmeyecek. Halkımıza acil sağlık durumları dışında sağlık kurumlarına başvurmayın çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun,”Sağlık alanında yaşanan çöküşün önüne geçmek, sağlık politikalarında ve sağlık emekçilerinin hem özlük haklarını gerileten hem de yaşamlarını günden güze zorlaştıran uygulamalara dikkat çekmek için 15 Aralık 2021 tarihinde tüm gün G(ö)REV hakkımızı kullanmak için ülkenin her yerinde G(ö)REV’e çıkıyoruz. ” dedi.

Hekimlerin özlük haklarında iyileştirmeyi öngören yasa tasarısı mecliste görüşülmüş. Öneri AKP ve MHP milletvekillerinin verdiği önergelerle sağlık bütçe komisyonunda ileri bir tarihte görüşüleceği gerekçesi ile geri çekilmesine tepki gösteren Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, ; “Mecliste bulunan tüm siyasi partiler tarafından onaylanmış bir tasarının geri çekilmesi kabul edilemez.”ifadelerini kullandı.

 

Prof.Dr. Altun sözkonusu yasa tasarının geri çekilmesi ile ilgili Edirne Tabip Odası Binasında basın açıklaması düzenledi.Prof. Dr. Altun; “Bilindiği üzere hekimlerin özlük haklarında iyileştirmeyi öngören yasa tasarısı görüşüldü. Öneri Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Miliyetçi Hareket partisi (MHP) milletvekillerinin verdiği önergelerle sağlık bütçe komisyonunda ileri bir tarihte görüşüleceği gerekçesi ile geri çekildi. Gerekçe olarak erteleme gösterilse de komisyon görüşmeleri boyunca iktidar milletvekilleri tarafından söylenen sözler, tasarının tamamen rafa kaldırılması niyetini göstermektedir. Sağlık emek ve meslek örgütleri olarak yasa tasarısının sunulan halinin kapsamının genişletilerek düzenlenmesini talep ederken mecliste bulunan tüm siyasi partiler tarafından onaylanmış bir tasarının geri çekilmesi kabul edilemez.
“Emek Bizim Söz Bizim” diyerek başlattığımız mücadele programında taleplerimizi hep birlikte görünür kıldık. 1 Aralık 2021’den itibaren yaşananlar emeğimizin karşılığı olan gelirlerin oyuncak haline getirildiği ve bütün sağlık emekçilerinde değersizleşme hissiyatını büyütmüştür. Emeğimiz ve geleceğimiz için artık G(ö)REV zamanıdır. Bu nedenle 15 Aralık Çarşamba günü G(ö)REVDEYİZ.”dedi.
Prof. Dr. Altun, sağlık alanında yaşanan çöküşün önüne geçmek, sağlık politikalarında ve sağlık emekçilerinin hem özlük haklarını gerileten hem de yaşamlarını günden güze zorlaştıran uygulamalara dikkat çekmek amacıyla yapacakları iş bırakma eylemine halka çağrıda bulunarak şunları kaydetti:

“G(ö)REVDE olduğu süre boyunca
I- Birinci basamak sağlık hizmeti sunan birimler dâhil olmak üzere, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacaktır. Acil servisler eylem süresince gerektiğinde görevli hekimlerce takviye edilecektir.
II- Yoğun bakım hastalarının -eylem nedeniyle- tedavilerinde hiçbir aksamaya yol açılmaması için her zamanki duyarlılıkla hizmetin sürdürülmesine dikkat edilecektir.
III- Hamilelerin, diyaliz hastalarının ve kanserli hastaların hizmetleri bahsedilen uyarılar çerçevesinde yerine getirilecektir.
IV- Servislerde yatarak tedavi görmekte olan hastaların her türlü tıbbi işleminin aksatılmadan yürütülmesini sağlayabilecek sayıda sağlık çalışanı, mesai dışı sürelerde (gece ve hafta sonu nöbetleri, vb.) olduğu gibi servislerde hazır bulunacaktır.
V- COVID-19 veya COVID-19 şüphesi ile sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak başvurular geri çevrilmeyecek, poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecektir.
15 Aralık 2021 tarihinde tüm gün G(ö)REV hakkımızı kullanmak için ülkenin her yerinde G(ö)REV’e çıkıyoruz. Sağlık alanında yaşanan çöküşün önüne geçmek, sağlık politikalarında ve sağlık emekçilerinin hem özlük haklarını gerileten hem de yaşamlarını günden güze zorlaştıran uygulamalara dikkat çekmek amacıyla gireceğimiz eylemlilik sürecine tüm halkımızın destek sunmasını istiyoruz.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıkçılar Yarın İş Bırakıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin