featured

Robotrak 22 Ulusal Robot Yarışmasında 140 Katılımcı Yarıştı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Üniversiteler Birliği ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, ‘RoboTrak 22 Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi’ düzenlendi. Trakya Üniversitesi Ar-Ge Trakya Üniversitesi ITDC Topluluğu ve Ar-Ge Bilişim Topluluğu tarafından bu yıl 5´si organize edilen yarışmada 140 proje yarıştı.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisinde, öğrencilerin ürettikleri birbirinden değerli proje ve teknolojik ürünler dereceye girmek için yarıştılar. Mini Sumo, Çizgi İzleyen, Otonom Tarım Aracı, İHA Yarışı, Model Hava Aracı Tasarımı, Teknoloji Tasarım Projeleri gibi 6 kategoride düzenlenen yarışmada öğrenciler, 140 proje ile birbiriyle kıyasıya rekabet etti. Gençlerin kıran kırana mücadelelerini Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür izlediler ve kazananlara ödüllerini verdiler. Ayrıca yarışmanın açılış bölümünde Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay ve Aselsan Güdüm ve İnsansız Sistemler Mühendisliği Direktörü Burak Yenigün kurumları ve çalışmaları hakkında katılımcılara birer konuşma yaptı ve kendilerine yöneltilen soruları cevaplayarak deneyimlerini paylaştılar.

 140 Proje Yer Aldı

2015 yılından beri Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 2019 yılında kapılarını Trakya Üniversiteler Birliğine açan yarışmanın organizasyonunu ve hakemliğini Trakya Üniversitesi ITDC Topluluğu ve Ar-Ge Bilişim Topluluğu yapıyor. Birlik Üyesi üniversitelerin iştiraki ile 2019 yılında daha fazla katılımlı ve prestijli bir hale gelen Robotrak Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi’nde, Türkiye’nin 20 şehrinde bulunan 40 öğretim kurumundan toplam 140 katılımcı yer alırken, sergilenen robot ve tasarımlara ulusal basının da ilgisi yoğun oldu. Yarışmalara Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde çalışan veya eğitim gören öğrenciler ile Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen üniversite, lise öğrencileri katıldı.

İlaçlama yapabilen drone ve topraksız tarım yapabilen sera projelerinden, özel tasarım robotların ve farklı teknolojik ürünlerin kıyasıya rekabet ettiği yarışmada, Ülkemizden 40 farklı kurumdan öğrenciler ve teknoloji merkalıları yer aldı. Robotrak 22 Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi, üniversiteler ve teknoloji meraklılarını bir araya getirerek, sanayinin ihtiyaç duyduğu projelerin ticarileştirilmesinin yanı sıra üniversite ve sanayi iş birliğine de ön ayak olmayı hedefliyor. Öğrencilerin teknoloji alanında yaptığı projeler ve ürettikleri teknolojik ürünlerle dereceye girmek için ter döktüğü yarışmada dereceye giren yarışmacılara toplam 30.000 TL ödül dağıtıldı.

Başarılı Bulunan Projelere Ödülleri Verildi

Özel tasarım robot, insansız hava aracı gibi savunma sanayisinde kullanılabilecek ürünler ve toplum yararına geliştirilen farklı teknolojide ürünler ile tanışmak isteyen teknoloji meraklılarının, bir festival havasında açılışı gerçekleşen Robotrak 22 Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi’ne ilgisi yoğun olurken, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi içindeki geniş bir alana kurulan stant ve platformlar, Türkiye’nin birçok yerinden teknoloji severleri ağırladı. Yarışma sonunda, başvurusu kabul edilen katılımcılar arasında, Değerlendirme ve Ödül Kurulu tarafından başarılı bulunan projelere ödülleri verilirken, farklı kategorilerde yarışan adayların ödüllerle buluştuğu yarışmada, birinciye 2.500, ikinciye 1.500 üçüncüye 1.000TL ödül verildi. Yarışmada ayrıca, pek çok katılımcıya mansiyon, jüri özel, uluslararası iş birliği, teşvik ve teselli ödülleri de dağıtıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Robotrak 22 Ulusal Robot Yarışmasında 140 Katılımcı Yarıştı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin