featured

“Okulların Deprem Durumu Açıklanmalı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim İş Edirne Şubesi, Edirne’deki okulların depreme dayanıklılık durumlarıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığı bilgileri kamuoyuyla paylaştı.
Eğitim İş Edirne Şubesi, Edirne’deki okulların depreme dayanıklılık durumlarıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığı bilgileri Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, Edirne’de 2000 yılı sonrası yapılan 86 okul binasından, deprem etüt çalışmaları sonucunda 21 okul ve kurumun Bakanlık onayı ile yıkıldığını ve yerlerine ihtiyaç duyulan 10 okulun yenilendiğini öğrendiklerini belirtti. Akçay ayrıca, 2000 yılı öncesi tüm okul binalarıyla ilgili deprem etüt çalışmalarına başlandığı bilgisini aldıklarını belirtti.
Akçay açıklamasında, “İlimizde 2000 yılından sonra 86 okul binası (1038) derslik, 9 pansiyon, 9 spor salonu, 2 çok amaçlı salon, 9 yemekhane, 1 konferans salonu, 1 Bilim Sanat Merkezi, 4 adet atölye binasının güncel deprem mevzuatına göre yapıldığını; yapılan deprem etüt çalışmaları sonucunda 21 okul ve kurumumuzun Bakanlığın onayı ile yıkıldığını ve yerlerine ihtiyaç olunan 10 okulun yenilendiğini, 5 okulda ise güçlendirme yapıldığını öğrendik” şeklinde konuştu.
Akçay, “Çıkacak sonuçlara göre gerekli tedbirlerin ivedilikle alınacağını, 2000 yılı ve öncesi yapılan tüm binaların deprem etüt çalışmalarının yapılma sürecinin başlandığını; tarihi nitelikte olan okul ve kurum binalarımızın deprem etütlerinin yapılabilmesi için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin talep edildiğini, izin verilmesinin ardından bu okul ve kurum binalarımızda deprem etüt çalışmalarının yapılacağı bilgisini aldık. Yıkılan öğretmenevi binasının yerine yeni öğretmenevi binasının yatırım programına alınmasının Bakanlığa teklif edildiğini, müdürlüğe bağlı uygulama otelinin 45 oda ve 121 yatak kapasitesi ile öğretmen ve yakınlarına hizmet verdiğini öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği cevapla aslında depreme yönelik planlı hiçbir hazırlığın olmadığını gördüklerini belirten Akçay, “Edirne Öğretmenevi konusunda Eğitim-İş Edirne Şubesi, 2017 yılında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru yapmış Öğretmenevi’nin durumunu sormuştur. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dilekçemize verdiği cevapta 2017-2018 yatırım programına alınacağı belirtilmiştir. Fakat yıllar geçmiş Edirne Öğretmenevi’nin neden bir türlü yatırım programına alınamadığı anlaşılamamıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü her okul özelinde o okulun deprem durumunu, okulun veli, öğrenci ve öğretmenlerine kaygılarını giderecek şekilde de açıklamalıdır. Edirne Eğitim-İş olarak yapılan, yapılmakta olan ve yapılacak çalışmaların ilgili kurumlar nezdinde takipçisi olacağımızı, gerekli tedbirlerin alınması için, tespit ettiğimiz durumları, kamuoyunu, öğretmen, öğrenci ve velileri bilgilendirme faaliyetlerini devam edeceğimizi ilan ederiz” ifadelerini kullandı. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Okulların Deprem Durumu Açıklanmalı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin