featured

O Köpeklerden 4’ü de Öldü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir El Bir Nefes Dernek Başkanı Yağmur Islattı; Edirne Belediye Başkanı Başdanışmanı Olcay Bakkalcı’nın önceki gün Selimiye Meydanı önündeki Yemiş Kapanı Hanı Kazı Alanı’nda bir köpeğin karda doğum yaptıktan sonra yavrularının barınağa götürmesi ve barınağa götürülen 4 yavru köpekten 3’ünün hayatını kaybetmesine tepki gösterdi..4 Yavru köpeklerden 3’ü geçtiğimiz gün ölürken bugün de diğer yavru köpek öldü.

Edirne Belediye Başkanı Başdanışmanı Olcay Bakkalcı, önceki gün Selimiye Meydanı önündeki Yemiş Kapanı Hanı Kazı Alanı’nda bir köpeğin karda doğum yapması ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerini arayarak Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ’ne teslim ettiği yeni doğan 4 yavru köpekten 3’ünün barınağa götürüldükten sonra hayatını kaybettiğini ve diğer yavru köpeğin de bugün öldüğünü söyleyerek konu ile ilgili Islattı gazetemize açıklamalarda bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Başdanışmanı Olcay Bakkalcı’nın önceki gün Selimiye Meydanı önündeki Yemiş Kapanı Hanı Kazı Alanı’nda bir köpeğin karda doğum yaptıktan sonra Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ’ne götürüldükten sonra 3 yavru köpeğin hayatını kaybetmesin tepki gösteren Bir El Bir Nefes Dernek Başkanı Yağmur Islattı, Bakkalcı hakkında şikayette bulunduklarını ifade etti.

BARINAKLAR YAVRU KÖPEKLER İÇİN UYGUN BİR ALAN DEĞİL”

Bakkalcı’nın sosyal medya hesabı üzerinden “Vatandaşlarımızdan gelen bir ihbar üzerine gittiğimizde kar üzerinde doğum yapmakta olan anne köpeğimiz ile karşılaştık. Doğumun bitmesini bekledikten sonra veteriner hizmetleri ekiplerimiz ile anneyi ve donup ölmek üzere olan yavru köpeklerimizi sağlıklarına kavuşuncaya kadar misafir etmek üzere hayvan barınağımıza götürdük.” ifadelerinin üzerine barınağa götürülen 4 yavru köpekten 3’ünün hayatını kaybetmesi üzerine Bir El Bir Nefes Dernek Başkanı Yağmur Islattı tepki göstererek şunları kaydetti: “Bu haberi dün öğrendim. Hatta hayvanların öldüğünü de dün öğrendim ve barınağa gidip kendim teyit etmek istedim. O yüzden bugün gittim barınağa 3 köpek ölmüş. Herhangi bir veteriner görüşünü de alsanız barınağın yavru köpekler için uygun bir alan olmadığını söyler. Ayrıca orası barınak bile değil. Geçici bakımevi olarak geçer ve tedavileri yapılan köpeklerin oradan salınması da kanunen mecburi bir durumdur. Olcay Bey, ‘karda doğum yapan’ diye duyurdu. Birincisi şu ayrı bir problem.4 köpek doğmuş annenin daha doğumunun devam edip etmediğini bilmiyoruz. Yani bu doğum o gün bile bitmek zorunda değil. Bir köpek saat başı da doğurabilir. İki saat sonra da doğum yapabilir. Yani annenin karnında bebek dahi kalmış olabilir. Ve bunu kendisi tespit edemez. Buna rağmen geliyor ve bu hayvanları aldırıyor. Üstüne üstlük annede de bir anestezi durumu var. Anne strese giriyor doğal olarak bulunduğu ortamdan yabancı bir ortama alındığından dolayı yavrularının yanına yaklaştırmaz strese girdiği için. Yavrular anne sütünden iki saat emmezse ölüp gidiyor. Nitekim de 3 tane yeni doğan köpek yavrusu ölmüş. Bugün bir tanesi anneyi emiyordu. Muhtemelen 3-5 gün sonra belki de bu da hastalanacak ölecek. Ve bugün de diğer yavru köpeğin öldüğü haberini aldık.” dedi.

ŞİKAYETTE BULUNDUM”

Islattı açıklamasında, “Biz ilk etapta kalkıp Olcay beyi ifşa edelim diye bir durum yaşanmadı. Biz kendisine hayvan severler olarak kendi paylaşımının altına bir yorum yazdık. Dedik ki yanlış bir uygulama. Olcay bey, bilinçli bir davranışta bulunmadınız. Sonucunda hayat kurtarmak şöyle dursun, 3 hayatın son bulmasına sebep oldunuz. Bu hata 3 cana mâl oldu. Umarız, bu şekilde bilinçsiz bir davranışı bir daha tekrarlamazsınız. Buna benzer yorum yapan birçok arkadaşımız vardı. Kendisi beni facebooktan silmiş, bazı arkadaşlarımızı engellemiş. Ben de bugün yavruların 3 tanesinin öldüğü haberini gidip barınakta kendim de teyit edince böyle bir paylaşım yaptım. Sonuçta bu benim hakkım bir derneğin başkanıyım ve bu konuda da kamuoyunu bilgilendirmek zorundayım.Ve dördüncü yavru köpek de hayatını kaybetti. Olcay Bakkalcı hakkında da dilekçe yazıp şikayette de bulundum.

SORUMLULUK OLCAY BEYDEDİR”

Olcay bey bizimle rahat iletişime geçebilirdi. Bakımevine götürmek yerine hayvanın doğum yaptığı alana bir kulübe koyabilirdi. Kendisi başkan danışmanı isteseydi çok rahat bir şekilde bir kulübe de sağlayabilirdi. Yaptığı yanlış bir uygulamaydı. Bu konuda da barınağın hiçbir dahili yoktur, tüm sorumluluk Olcay beydedir’ dediğimde ise bu sefer de beni hedef gösteriyorsunuz’ dedi. Ben kendisini nasıl bir hedef gösterdiğimi de anlayabilmiş değilim. Kendisi belediyenin çalışanı olarak belediyeyi temsil ederek yorum yapıyor, ben de kendisini eleştirdim. Hayvanların bilinçsizce doğum yaptığı yerden alınarak barınağa götürülmesi hayvanların ölümüne sebep oldu. Bu hayvanların sorumluluğu da kendi üzerindedir.” Kaynak: Edirne Geçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
O Köpeklerden 4’ü de Öldü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin