featured

“Muhtarlarımız İçin 10 Adımı Hayata Geçireceğiz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, Kadınların Köy İhtiyar Heyetleri ve Muhtarlıklarda Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının 89’uncu yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Edirne İl Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, “İktidara geldiğimizde siyasetin öznesi olan muhtarlarımız için 10 önemli adımı hayata geçireceğiz.” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Edirne İl Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Kadınların Köy İhtiyar Heyetleri ve Muhtarlıklarda Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının 89’uncu yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. CHP Edirne İl Binasında yapılan basın açıklamasına; kadın kolları üyeleri katılım gösterdi.


Gegeoğlu açıklamasında şunları kaydetti:
“Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50 bin 217 muhtarımız var. Bu muhtarların sadece yüzde 2’si kadın. Oysaki biz kadınlar, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor. Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor. Buna rağmen kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor. Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, öncelikle ülkeyi yönetenleri değiştirmeliyiz. İlk seçimlerde ‘Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz.

İktidara geldiğimizde siyasetin öznesi olan muhtarlarımız için 10 önemli adımı hayata geçireceğiz.
1- 82 ayrı kanuna dağılmış değil, tek bir muhtarlık kanunu çıkaracağız.
2- Muhtarlık seçimleri için birleşik oy pusulası esasını getireceğiz.
3- Belediye binası var, “muhtarlık evi” neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi olacak.
4- Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz.
5- Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız.
6- Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak.
7- Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak.
8- Belediye Meclisi’nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak, toplantıda söz ve karar sahibi olacak.
9- Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek.
10- Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak.
AK Parti‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz.
Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz.
Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz. Az kaldı; geliyor gelmekte olan!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Muhtarlarımız İçin 10 Adımı Hayata Geçireceğiz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin