featured

“Millet Bahçesi Olması Hukuka da Aykırıdır”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Edirne’de halk arasında ‘Söğütlük’ olarak da bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Yeri’nin millet bahçesine dönüştürülmesi süreci yargıya taşındı. İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Yeri’nin  millet bahçesine dönüştürülecek olmasına tepkiler sürüyor.
Çolak, yaptığı açıklamada; “Edirne’de Söğütlük olarak bildiğimiz, aynı zamanda mesire olarak kullanılan kent ormanı ‘Millet Bahçesi’ yapılmak isteniyor. Biz de projeyi en geniş kesimlerle, TMMOB desteğiyle incelediğimizde doğal sit alanı olan Söğütlüğün yapay, tematik bir parka dönüştürüldüğünü tespit ettik. Bunun üzerine de itiraz dilekçemizi hazırladık. Bildiğiniz gibi 20 Eylül Söğütlüğün Millet Bahçesi yapılmasıyla ilgili ihalesi var. İhalenin acilen durdurulması için kurum temsilcileri ve vatandaşlar olarak bugün dava dilekçemizi Edirne Adliyesi’ne ilettik, yasal süreci de başlatmış olduk. Tabii ki sadece yasal süreç değil, aynı zamanda tüm Edirnelileri, tüm kurumları, kentine ve çevresine sahip çıkan kişileri bu mücadeleye davet ediyoruz, Söğütlüğe sahip çıkmaya çağırıyoruz, Söğütlük doğal kalsın istiyoruz. Biz bugüne kadar Söğütlüğün kullanımı ile ilgili de aslında çok da oturan, yerli yerinde bir kullanım söz konusuydu. Orada festivaller yaptık, şenlikler yaptık. Edirneliler orayı gayet güzel, özgürce gayet rahat kullanabiliyorlardı. Fakat bu kullanım mı rahatsız etti, ya da ne oldu bilmiyoruz, yer mi bulamadılar bir doğal sit olanı bir bölge, bir orman yapay bir parka çevrilmek isteniyor. İçerisinde baştan sona kadar uzanan asfalt bir yol var. Oraya iş makineleri girecek. Orada, canlıları ve bitkisiyle birlikte doğal bir yaşam var. Bunun etkilenmemesi, kaybolmaması mümkün değil. Bizim talebimiz burası doğal kalsın, önceki haliyle kullanıma devam edilsin. Buraya iş makineleri girmesin, artık yeter, Söğütlük üzerinden bir şey yapılmasın. Yıllarca bu denendi. Hatta bu konuda hayatını kaybedenler oldu, İzzet Arseven buna örnek. Oranın ticarileştirilmesine karşı duran bir büyüğümüzdü, bunu canıyla ödedi ve saygıyla anıyoruz. Biz Söğütlüğün takipçisi olacağız, bırakmayacağız, sahip çıkacağız.” İfadelerini kullandı
Edirne Barosu Çevre ve kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Coşkun Molla, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda,”Biz ormanımızı bu haliyle emanet olarak aldığımız gibi seviyor ve gelecek nesillere de aynı doğallığı ile bırakmak istiyoruz. Hem vatandaşlık görevimiz, hem vatan sevgimiz hem de doğaya saygımızın gereğidir bu. Millet Bahçesi olması ayrıca Hukuka da aykırıdır.” dedi.
Molla şunları kaydetti: “Edirne Halkının mazisi ve geleceğe mirası, Edirne’mize ziyarete gelenlerin mutlaka uğrayıp hayran olduğu doğal sit alanı Söğütlük kent ormanı maalesef, yasada temalı park adıyla geçen, Bakanlığın millet bahçesi olarak tanıttığı “yapay, süslü, ticari bir park” haline getirilmek isteniyor. Buna karşıyız. Karşı olmak için değil; güzel olanı, bizim olanı korumak için, doğal olanı korumak için karşıyız, tarihimizi, kültürümüzü, yaşam tarzımızı, özgürlüğümüzü korumak için karşıyız. Ormanımız bugüne kadar çocukları, aileleri, tüm canlıları özgürlük içinde bağrına basmış ne bir kötü olay yaşanmış ne de ormanımıza zarar verilmiştir. Biz ormanımızı bu haliyle emanet olarak aldığımız gibi seviyor ve gelecek nesillere de aynı doğallığı ile bırakmak istiyoruz. Hem vatandaşlık görevimiz, hem vatan sevgimiz hem de doğaya saygımızın gereğidir bu. Millet Bahçesi olması ayrıca Hukuka da aykırıdır. Bu sebeple davamızı açtık. Sayın Edirne halkının da Ormanına sahip çıkacağına inanıyorum… Çocuklarına sahip çıkar gibi. Biz hukuk mücadelemizi devam ettirirken değerli Edirnelilerin de bizleri yalnız bırakmayacaklarına inancım tamdır.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Millet Bahçesi Olması Hukuka da Aykırıdır”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin