featured

“Kurşun Tesisi Projesi Tanıtım Raporunda Doğru Olmayan Bilgiler Mevcut”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne İçme Suyu Arıtma Tesisine yakın bölgede yapılması düşünülen ‘Kurşun – kırma- eleme- yıkama tesisisin projesi hakkında Edirne Kent Konseyi ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne  itiraz dilekçesi verdi. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren; “Proje Tanıtım raporunda, bu projenin Süloğlu İlçesi, Yeniköy mevkiinde tanımlanması, doğru olmayan bir bilgidir.” dedi

Kent Konseyi olarak aldığımız karar ile tesisin kurulması yönünde çekincelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçelerini verdiklerini söyleyen EKK Yönetim Kuru Başkanı Ziya Gökerküçük, bölgede yapılması planlanan tesisin kentin içme suyuna  zarar vereceğini ifade etti.

Söz konusu projenin  uğuldanmaya başlandığı sırada çok küçük bir hata veya kaza anında toprağa karışma riski de olan bu tesisin yerinin yerinin yanlış olduğunu dile getiren Gökerküçük; “Kentin içme suyu arıtma tesislerinden 2018 yılında hizmete giren ikinci tesisimize kuş uçumu 205 metre yakınında, birincisine de epey yakın olacak bir tesis kurulması amacıyla Çevre Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapılmıştır.  3 Mart’ta Bakanlığımız duyurularında yer alan ve sunum dosyası sunulan bu işletme kentimizin içme suyuna gelecekte zarar verebilecektir. Kentimiz içme suyunun arıtıldığı tesisler Lalapaşa Yolu üzerindedir. Birinci ve ikinci içme suyu arıtma tesislerinde açık havuzlar bulunmaktadır. Sunum dosyası Bakanlığa verilen ve yapılması planlanan ‘Kurşun Kırma Eleme Yıkama Tesisi’ sadece içme suyumuz için risktir. Ayrıca tarım arazisi içindedir. Öte yandan kırma eleme sırasında çıkacak toz ve yıkama sonucunda havaya karışacak buhar havaya karışarak rüzgârın yönüne göre kente, içme suyu arıtma tesislerindeki açık havuzlara veya çevreye kurşunlu hava dağılabilecektir. Çok küçük bir hata veya kaza anında toprağa karışma riski de olan bu tesisin yeri yanlıştır. Öte yandan seçilen alan verimli tarım arazileri ile kaplıdır ve zarar görecektir. Arazinin meyilli olması, Edirne İçme ve Arıtma Suyu Tesisleri ile aynı vadi içinde olması yani herhangi bir hata veya kaza  anında meyilden dolayı içme suyu boruları ile kurşun yıkama tesisi kirliliğinin birbirine kavuşmaları olasıdır ki böyle bir durumda içme suyu boruları dışarıdan karışacak kirliliği vakum gibi çekerek tedavisi olanaksız tehlike oluşturabilecektir. Sunum dosyasına göre Lalapaşa köylerinde çıkarılan kurşunun burada kırma, eleme, yıkama işlemi yapılması düşünülmektedir. Bu tesis aynı zamanda 365 gün 24 saat üç vardiya olarak çalışmayı planlamıştır. Bu da sürekli bir gürültü kirliliği yapacaktır. Ayrıca sınır kapısına giden bu önemli yolda ışık kirliliği de yapması muhtemeldir.  İşte bu riskler ve daha başka riskler göz önüne alındığında bu tesisin bu alanda kurulmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Kent Konseyi olarak aldığımız karar ile tesisin kurulmasına çekincelerimizi bildiren itiraz dilekçemizi Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne verdik. İşletme için henüz hiç bir kabul olmamasına rağmen alanda çalışmalar olduğunu hepiniz görebilirsiniz. Ki bu bizce yanlıştır. İlgili makamların bu çalışmaları durdurması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

“İTİRAZLARIMIZI YAPMAYA GELDİK”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren; “3 Mart tarihinde proje tanıtım dosyaları askıya çıkarılan, iki projeden biri Yeniköy kömür ocağı, diğeri Edirne’nin oldukça yakınına kurulması planlanan kurşun işleme tesislerine Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak itiraz etmek üzere Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne dilekçelerimizi vermeye geldik. Edirne Yeniköy’de kurulacak olan kömür ocağı proje alanının, 1/100.binlik Trakya Çevre Düzeni Planına göre, büyük bölümünün tarım arazileri sınırında, bir kısmının orman, bir kısmının da yer altı suları besleme alanları sınırlarında olması, yaratacağı hava, su ve toprak kirliliği, insan yerleşimlerine çok yakın olması başta olmak üzere, insan ve çevreye verebilecek olası zararları saptayarak, Edirne Sivil Toplum Örgütü ve çevre dostu gönüllülerimizle itirazlarımızı yapmaya geldik.”dedi.

PROJENİN TANITIM RAPORUNDA YANLIŞ İFADELER VAR

Projenin tanıtım raporunda Kurşun Kırma Eleme Yıkama Tesisi projenin Süloğlu İlçesi, Yeniköy mevkiinde tanımlanması, doğru olmayan bir bilgi olduğuna dikkat çeken Eren açıklamasında şunları kaydetti: “Proje Tanıtım raporunda, bu projenin Süloğlu İlçesi, Yeniköy mevkiinde tanımlanması, doğru olmayan bir bilgidir Yine raporda; ‘’Değerlendirilemeyen sınıfına giren atıklar ise konteynırlarda biriktirilerek Doğanşehir Belediyesi tarafından gösterilen depolama alanına taşınarak bertaraf edilecektir” yazıyor. Bölgede ve yakın çevresinde Doğanşehir adında bir yerleşim yeri ve belediyesi yoktur. Yaptığımız araştırmada Doğanşehir Belediyesi Malatya İl sınırları içerisinde olup, Proje alanına yaklaşık 1375 km mesafededir. Atıkların 1375 km. uzaklıktaki bir alana taşınacak olması, gerçeğe aykırı düzenlenmiş ve yetkililerce sorgulanmadan kabul edilmiş bir bilgidir. İkinci itiraz konumuz, kentimiz belediyesinin içme suyu arıtma tesisine 300 m yakınlıkta yapılmak istenen, ‘Kurşun Kırma, Eleme, Yıkama Tesisi Projesi’dir. Edirne merkezine 5 km, Hasanağa Köyü’ne 2 km, Barutluk Mahallesine 1 km kadar yakınlıktaki bu tesisin, insan ve çevre sağlığına zararlı kurşunun işlenmesi sırasında, yaratacağı olası zararlardan dolayı bu alanda yapılmaması gerektiğine dair çekincelerimizi oluşturarak Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak da itirazlarımızı yapacağız” dedi.

“ÇED RAPORLARI DAHİL KES, KOPYALA,YAPIŞTIR”

“Kurşun ağır metaldir ve insan sağlığı için gerçekten çok zararlıdır” diyen Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi olarak itiraz dilekçesini verdik. Belediye olarak biz su arıtma tesisimize yakın bir bölgeye böyle bir tesisin yapılmasını uygun bulmuyoruz ve hukuki olarak tüm erguvanlarımızı kullanacağız. Kurşun ağır metaldir ve insan sağlığı için gerçekten çok zararlıdır. Bu eleme, kırma tesisi aynı zamanda bir toz bulutu yaratacaktır. Orada bizim içme suyu havuzlarımızı kirletecek. Biz gelecekte kentteki hava kirliliğini konuşacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevreyi koruması gerekmiyor mu? ÇED raporları dâhil kes kopyala yapıştır. Hiçbir bakanlıkta bin 375 kilometre uzaklıktaki yere nasıl götüreceksin diye sorulmadı mı?”

Öte yandan Çevre Gönüllüleri Derneği, projenin tanıtım raporunda ‘doğru olmayan bilgilerin’ yer aldığını ifade ederek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundular. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Kurşun Tesisi Projesi Tanıtım Raporunda Doğru Olmayan Bilgiler Mevcut”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin