Maraton’da Edirnekari İşlemelerinden Yapılacak Kadın Emeği Sergilenecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu (TUYUB) Derneği’nin,  20 Haziran’da  gerçekleştireceği 6. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda dereceye giren sporcuların plaketleri Edirnekari işlemelerinden yapılacak ve maraton günü el emeği ürünleri üreten kadınlar da Edirne’ye özgü sanatları sergileyip kenti tanıtacak.
“BU ORGANİZASYON ŞEHRİMİZE NEFES GETİRECEK”

Pandemi nedeniyle daha önce 3 defa ertelenen 6. Sınırsız Dosluk Yarı Maratonu gününn kentin üretici kadınları da emekleriyle yer alacak. Kadın Emek Evi’nde düzenlenen basın toplantısında TUYUB Başkanı Öder Akdağ, EFOD Başkanı Serdar İyiiz ve Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkaı Ziya Gökerküçük, Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı ve Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman ile el emeği göz nuru ürünleri üreten kadınlar da hazır bulundu.
“Çevre ve sıfır atık temasıyla gerçekleşecek olan organizasyonumuzda pandemi kuralları da uygulanacak.” diyen Akdağ maraton ile ilgili bilgileri paylaşarak şunları kaydetti: ” Etkinlik alanına kısıtlama gününe denk geldiği için seyirci alınamayacak. Pandemi sürecinde özellikle kadın emekçilerimiz çok sıkıldılar, onları yeniden hızlı bir şekilde motive etmek adına ortak çalışma yapacağız. İki gün boyunca festivalimizde kadın emekçilerimizin stantları ve ürünleri olacak. O stantlarda sergilenen ürünler sayesinde şehrimize gelen sporcu ve konuklarımıza şehrimizi ve el emeklerimizi tanıtmış olacağız. Bu organizasyon şehrimize bir nefes getirecek. Kürek Festivali’nde de bunu gördük insanlarımız bu tür organizasyonlara özlem duyuyor. Gönül isterdi ki kısıtlama olmayan bir günde bu etkinliği yapsaydık. Söylediğim gibi sporcularımız şehre cumartesi gününden gelecek. Sporcu kitlerinin dağıtımını Selimiye Meydanı’nda dağıtacağız. Ertesi gün yani Pazar günü de maraton yapılacak ve aynı etkinlik alanında yapılacak. Bu yıl farkındalık yaratmak istedik.

Kadın emekçilerimizin el emekleriyle ürettikleri kâğıtlardan ve bu kâğıtların üzerine yapılmış Edirne’ye has Edirnekari sanatıyla, konuklara takdim edeceğimiz plaketleri buradaki kadın emekçilerimiz hazırladılar.
FOTOĞRAFLARI  EFOD ÇEKECEK

Bu yıl ayrıca fotoğraf çekimlerimiz için Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) ile çalışmaları yürüteceğiz. Maratonun ve sporcularımızın fotoğraflarının tamamı EFOD sanatçıları tarafından çekilecek. Daha sonraki süreçte de bu fotoğraflarla ilgili sergi ve katalog çalışması yapacağız. Önümüzdeki günlerde maraton sonrası detaylar hakkında bilgi vereceğiz”
“KADINLARIN EMEKLERİ TANITIMA KATKI SAĞLIYOR”
“Kentimizin sivil toplum örgütleri kente dair güzel şeyler yapmaktalar. ” diyen Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük de; “TUYUB da bunlardan birisi. Bu etkinliklerde kentin üreten kadınların emeklerinin ön plana çıkarılması tanıtıma artı bir katkı sağlıyor. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Diğer derneklerimiz de benzeri çalışmalar yapabilir. Genel kurullar başladı bu kurallar da üyelerin ihtiyaçlarını sağlamak adına belediyenin kadın meclisinin sonuna kadar destek verdiği ürünler değerlendirilebilir. Kadın emeği ürünlerini pazarlamada, tanıtmada katkısı olan derneklere çok teşekkür ederiz”dedi.
FOTOĞRAFLARDAN SANAL FOTOĞRAF SERGİSİ
EFOD olarak maratonu çeşitli noktalarda üyeler ile birlikte fotoğraflayacaklarını söyleyen EFOD Başkanı Serdar İyiiz de yaptığı konuşmada;
“Amacımız güzergâh boyunca hem Edirne’mizi tanıtan fotoğraflarla birlikte çekmek hem de sporcuların aktivitelerini ortaya çıkarmak. Hemen sonrasında da seçilen fotoğraflardan sanal bir fotoğraf sergisi yapıp bunu tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Belli bir bütçe sağlayabilirsek bu sergiyle ilgili de katalog çalışması yapacağız. Kadın Meclisi’ne, TUYUB’a, Edirne Kent Konseyi’ne teşekkür ederiz.”dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maraton’da Edirnekari İşlemelerinden Yapılacak Kadın Emeği Sergilenecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin