featured

 Edirne Belediyesi 155. Yaşını Kutladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ı. Edirne Belediyesi’nin 13 Mart 1867’de kurulduğunu belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Belediyemiz şanlı tarihi ile geçmişi ile bazen işgallerde, bazen direnişlerde ve elbette kurtuluşlarda hep şehrin merkezinde, şehirlinin gönlünde yer almıştır” dedi.13 Mart 1867’de Türkiye’de ilk kurulan belediyelerden birisi olan Edirne Belediyesi, 155 yaşını düzenlenen törenle kutladı. Edirne Belediyesi’nin kuruluşunun 155. yılı etkinlikleri kapsamında Edirne Belediyesi önünde kortej oluşturuldu. Korteje Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri ,Edirne Belediye Personeli, eski belediye başkanları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kortejin Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’na gelmesinin ardından, Belediye Başkanı Recep Gürkan burada anıta çelenk sundu ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.
Belediye Başkanı Recep Gürkan burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’de Belediyecilik tarihine baktığımızda Fransız modeliyle ilk kurulan Belediye, 1854’te Beyoğlu 6. Daire-i Belediyesi. Bu pilot uygulamadan 13 yıl sonra da Türkiye’de belediyeciliğe geçilmesi kararı alınır. Edirne Belediyesi, o zaman bir sancak eyalet olan Edirne’de, Edirne kent merkezinde kurulur. 13 Mart 1867’de Türkiye’de ilk kurulan belediyelerden birisi olan Edirne Belediyesi, şanlı tarihi ile geçmişi ile bazen işgallerde, bazen direnişlerde ve elbette kurtuluşlarda hep şehrin merkezinde, şehirlinin gönlünde yer almıştır” dedi.

Belediyenin tarihinde Edirnelilerin onur duyduğu birçok ismin yer aldığını belirten Gürkan, konuşmasında şunları söyledi:

“1920 işgalinden önce 1918-1920 döneminde belediye başkanlığı yapan Şevket Dağdeviren gibi…1920-1922 döneminde şehrimiz işgal altında olduğu için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve halkımız tarafından Edirne kurtulana kadar, 2 yıla kadar bir süre maalesef belediyemizde de işgal devam etmiş ve belediye başkanı o dönem de bulunmamaktadır. 25 Kasım 1922’de Edirne’mizin yine bir kez daha ama sonsuza kadar işgalden kurtulmasının ardından Yolageldili Kasım Efendi 1922-1923 döneminde Belediye Başkanımızdır. 1. Dünya Savaşı’nda müttefik devletler ile birlikte yenilmemizden sonra 30 Ekim 1918’te imzalanan Mondros Mütarekesi’nin ardından Osmanlı, bugün tıpkı Ukrayna’ya yapmak istedikleri gibi parça parça edilmek istenmiş adeta lime lime etlere ayrılmıştır. Mondros’un 3. gününde 1 Kasım 1918’de dönemin Belediye Başkanı Şevket Dağdeviren işgalden sonraki Belediye Başkanı Yolageldili Kasım Efendi, o dönemdeki Meclis Üyesi Edirneli tarihçi Ahmet Badi’nin oğlu ve Osmanlı Meclis-i Mebusan Üyesi Faik Kaltakkıran ve yine o dönmedeki Meclis-İ Mebusan Üyesi Mehmet Şerif Aykut, buraya 25 km uzaklıktaki bir samanlıkta, bir gece vakti toplanırlar, savaş dönemidir, Osmanlı yenilmiştir. Bu 4 yiğit adam Osmanlı  imparatorluğundaki ilk direniş örgütünü kaleme alırlar ve imzalayarak tarihe geçerler. Bu direniş örgütünün ismi Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’dir. Aradan 5 ay geçer 19 Mayıs 1919’da vatanın ve milletin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Samsun’a çıkar. Ardından kongreler gelir ve kongrelerde tarihi bir karar alınır. Denilir ki, ‘Vatan bir bütündür, bölünemez”. Bunun ardından  Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulur, ardından her ikisi de birleştirilerek, Anadolu ve Rumeli  Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti haline getirilir. Bu cemiyetten vatanımızı işgalden kurtaracak, Kuva-i Milliye doğar ve ardından da bir güneş gibi Türkiye Cumhuriyet’i doğar. Böyle şanlı bir geçmişe sahip bir belediyenin bir parçası olmaktan, başkanı olmaktan ama hepsinden öte bir Edirneli olmaktan hep onur duyduk, gurur duyduk. Kurtuluşumuz ve kuruluşumuz kutlu olsun”.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
 Edirne Belediyesi 155. Yaşını Kutladı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin