featured

Mahalle Sakinlerinden Bozuk Yollar İçin Belediye Önünde Eylem

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Edirne Belediyesi tarafından yapılan altyapı çalışmaları nedeniyle sorun yaşayan Kocasinan Mahallesi Mahalle Sakinlerinden Süleyman Ekiz, Belediye binası önünde açıklama yaparak bu durumu protesto etti.
Her yağmurda evlerinin önünün adeta göl olduğunu söyleyen Ekiz, “Gelelim asıl Kocasinan Mahallemize. Bitmedi, bitirilemedi. Biz bittik, sabrımız bitti, sokaklardaki toz, çalışma çamur, engebe bitmedi. Sokaklarımızdaki toz gerek iş yerlerini, gerek evlerimizi, gerek okul ve sağlık alanlarımızı da tehdit ediyor. Edirne de, Kocasinan mahallesi de sahipsiz değildir. Sokak çalışmaları artık bitmelidir. Sokaklarımızdaki çukurlar tüm araçları tahrip ettiği gibi birçok insanın yürüme       sine de engel teşkil etmektedir. Sokaklarımızdaki tozu esnaf, çoluk, çocuk, memur, emekli, çalışan, astım ve soluma zorluğu çeken insanlar, hatta toza karşı alerjisi olanlar, yaşlılar da olmak üzere hepimiz soluyoruz.”dedi.

Kocasinan sakinleri olarak taleplerini dile getiren Ekiz; ‘Maaşımıza zam istemedik. Bedava ekmek su da değil derdimiz.Hayatımızda zaten her şey yarım.Sadece tozsuz sokaklar istedik, çok mu başkanım?Gürültüyü ve park yerini geçtik.Kimseden para da dilenmedik.Rahat etsin diye biraz bacağım.Çukursuz sokak ve kaldırım istedik, çok mu başkanım?’ifadelerine yer verdi.

Sokaklar bir medeniyet göstergesi olduğunu vurgulana Ekiz açıklamasının devamında şunları kaydetti:” Özellikle kentlerin… Bir kentin sokaklarında çamur, caddelerinde toz, kaldırımlarında çukur, parklarında seyyar satıcılar bitmiyorsa, hatta standartlara uygun kaldırımları yoksa kentlilikten bahsetmek abes olur. Hele hele bu kent Edirne ise.

Edirneliler ve Edirne Türkiye’nin gerek Avrupa’ya açılan kapısı ve Türkiye’nin Avrupa temsilcisiyse bu daha da bir karmaşık hal alır. Yıllarca Osmanlıya başkentlik etmiş, bünyesinde birçok medeniyet barındırmış bu tarihi kent ve bu canım insanlar çok daha rahat ve müreffeh bir yaşamı hak etmiyorlar mı? Elbette en güzel ve rahat yaşamı bu kent insanı hak ediyor. O nedenle yıllardır kazı ve yapımına başlanan yol çalışmalarının artık sonlandırılmasını istediğimiz için buradayız.

Yedi sekiz yıldır bu kentte Kocasinan Mahallesi’nde oturuyorum. Şehrimiz için her türlü fedakârlığa hepimiz seve seve katlanırız. Bir kaç yıldır süren sokak çalışmaları bizleri yıldırdı, bıktırdı, kızdırdı. Bu böyle olmazmış gibi bir şekilde kimse bir açıklamada da bulunma ihtiyacı hissetmemektedir. Ayrıca bir de muhatap yetkili bulunamayınca hepimiz daha da üzüldük. Sokaklar çukurlarla dolu, toz toprak, yağmur yağdığında da çamur. Her yağmurda evimizin önü adeta göl oluyor. Hatta geçen yıl bu kentte bir genç suda elektrik akımına kapılarak can verdi. Yağmur yağdığında insanların yağmurun kentteki olumsuz etkilerini görebilecekleri en güzel yer tren garının önüdür. Yağmurlu bir günde trenin geliş saatinde bir zahmet oralarda bulunun ve kentimize gelenlerin yaşadıklarını yaşayıp gözlemleyin. Margi otel ve cumartesi pazarının oralarda kaldırımlarda yürüyemezsiniz. Kaldırımların ortasında direkler,  ağaçlar, sağda solda başıboş hayvanlar sokaklarda olumsuz etkiyi arttırmaktadır.

Gelelim asıl Kocasinan Mahallemize. Bitmedi, bitirilemedi. Biz bittik, sabrımız bitti, sokaklardaki toz, çalışma çamur, engebe bitmedi. Sokaklarımızdaki toz gerek iş yerlerini, gerek evlerimizi, gerek okul ve sağlık alanlarımızı da tehdit ediyor. Edirne de, Kocasinan mahallesi de sahipsiz değildir. Sokak çalışmaları artık bitmelidir. Sokaklarımızdaki çukurlar tüm araçları tahrip ettiği gibi birçok insanın yürüme       sine de engel teşkil etmektedir. Sokaklarımızdaki tozu esnaf, çoluk, çocuk, memur, emekli, çalışan, astım ve soluma zorluğu çeken insanlar, hatta toza karşı alerjisi olanlar, yaşlılar da olmak üzere hepimiz soluyoruz.

Kentin ana girişindeki lambalar on beş gün gibi kısa bir zamanda değiştirildi. Biz covid 19 başından beri üç yıldır bu tozu, bu çamuru, bu pisliği çekiyoruz. Niye standartlara uygun sokaklarımız yok? Yaşlılarımız covid 19 nedeniyle iyice bunalmışlardı. Dışarı çıkıp biraz temiz hava almak istemekteydiler ancak sokakların durumu nedeniyle evlerinin önlerinden ayrılamadılar. Ortopedik engelli olan ben bile haftada bir kaç kez düşerek evimin yolunu zor doğrulturken o insanlar nasıl yürüsün?

Gelişmiş ülkelerde sokak standartlarına uygun olmayınca belediyeler yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalıyorlar. Bizlerden sürekli sabretmemiz isteniyor. Bizim sabrımız taştı, şimdi top sizde. Bu iş bir an önce bitmelidir. Artık yeter diyoruz. Lütfen artık sesimizi duyun ve bu işi bir an evvel sağlığımız gitmeden bitirin.

Sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bu süreçte sıkıntılarımızın arasında bir de sokaklar olmasın istiyoruz.

Sağlıklı, temiz bir gelecek için Edirneli en iyi ve en güzeli hak ediyor.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mahalle Sakinlerinden Bozuk Yollar İçin Belediye Önünde Eylem

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin