featured

“KÖMÜR OCAĞI DEĞİL SİT ALANI OLMALI“

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi, Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli Köyü’nde yapılmak istenen linyit kömür ocağının verimli tarım arazilerinin zarar vereceği ifade edilerek “ “Geçkinli’ye kömür ocağı değil sit alanı olmalı”denildi. 

EKK Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük yaptığı açıklamada, “Toprağımızı, suyumuzu, ormanlarımızı ve kısacası doğamızı kamu yararı açısından korumakla yükümlü olan resmi kurumlarımız maalesef bunu yapmıyorlar. Her gün verimli tarım alanlarına, ormanlara veya su kaynaklarına zararlı olan yerleri bir şirketin hizmetine vermek için imza atıyorlar.” dedi

Bir süredir Geçkinli köyüne 720 metre, Geçkinli Göleti’ne 1.650 metre ve Balkan Şehitliği’ne 200 metre yakınlığı bulunan verimli tarım alanlarını yok edecek proje gündemde olduğunu ifade eden Gökerküçük; “Projeye baktığımızda; yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton linyit kömür üretimi yapılması planlanıyor. Ocaktan alınan kömür, ruhsat sahası üzerinde kurulacak Lavvar-Kurutma-Paketleme Tesisinde işleme tabi tutulacak. Lavvar ünitesi kapasitesi yılda 350 bin ton.  Kurutma ünitesinin kapasitesi yılda 210 bin ton. Paketleme ünitesinin kapasitesi ise yıllık 50 bin ton. Projeye göre ocaktan alınankömürün yaklaşık yüzde 40’lık kısmının pasa olarak ayrılacağı ve yılda yaklaşık 140 bin ton/yıl pasa malzemesioluşması bekleniyor. Örtü tabakasından yaklaşık 3 milyon ton/yıl dekapaj malzemesinin alınması öngörülen ocak alanı planlamaya göre sadece 11 yıl işletilecek. Edirne 1/250.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanı, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kalıyor.

Trakya konum olarak tarımsal amaçlı kullanılan topraklar diyarıdır. Bölge nüfusunun yoğun olduğu bölgemizin doğal kaynakları korunması gereken en değerli yeraltı zenginliğinden daha değerlidir. Bir süreliğine işletilmek üzere yapılması düşünülen değerler Trakya’nın değerinden daha değerli değildir.

Yıllardır Tarımsal Koruma Alanı olmasını talep ettiğimiz bu topraklar yetkili ve etkililer tarafından maalesef tarım dışı amaçlı kullanıcılara devredilmek isteniyor. Geçkinli Köylülerinden 55 kişi ile dilekçe vererek itirazlarını yapmıştır. Devamını da getirecektir.

Geçkinli Köylüleri ve çevre köyler bu durumdan rahatsızdır. Şu an faaliyette olan kömür işletmesinin geçmiş yıllarda köye verdiği zarar sonrasında haklı olarak yenilerini istemiyor.Tesisten en çok zarar görecek olan Süloğlu ilçemizin yerel yönetimi istemiyor. Kentin parlamentosu olan İl Genel Meclisi üyeleri istemiyor. Çevreye duyarlı örgütler ve yurttaşlar bu tür yatırımları istemiyor.” şeklinde kaydetti. 

Yapılacak projenin Edirne’deki tüm bölgeye zarar vereceğine dikkat çeken Gökerküçük; “Yapılması düşünülen tesis sadece Geçkinli ve çevre köylere, doğal zenginliklere değil Süloğlu ve Edirne’ye kadar tüm bölgeye zarar verebilecektir. Bu nedenle yetkililerden talebimiz; bu projeyi derhal iptal etmeleridir. Bundan sonra da benzeri projeleri kabul etmemelidir.” dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“KÖMÜR OCAĞI DEĞİL SİT ALANI OLMALI“

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin