featured

“Kent Ormanı ve Geleceği” Konulu Foruma Çağrı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu, Söğüt Kent Ormanı’na yapılmak istenilen Millet Bahçesi hakkında forum düzenleyecek.

Söğütlük  Doğal Kalsın Platformu, 11 Mart’ta Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuar Binasında gerçekleştirilecek olan ‘Kent Ormanı ve Geleceği’ başlığı ile forum düzenleyeceğini ve tüm halka çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, “Söğütlük Ormanında yaşanmış anılar, Söğütlük Ormanının doğal durumu, Bugünkü hukuksal ve fiili durum incelemesi, Meriç Nehri’nde neler olduğuna dair düşünceler” başlıklı gündemli toplanacağını belirtti.

Söğütlük  Doğal Kalsın Platformu adına yazılı açıklama yapan Ziya Gökerküçük şunları kaydetti: “Aylardır gündemimizi meşgul eden Söğütlük Kent Ormanı’nı bir kez daha konuşacağız. Doğal olarak güvenli ve bakımlı bir Söğütlük Ormanı talep ederken Millet Bahçesi’ne dönüştürülmek istenen alana dair durumu tartışacağız.
Bu günkü durumun olmaması için defalarca itiraz ettik. Millet Bahçelerine değil seçilen alanın yanlışlığınadır itirazımız dedik. Kentin yeşil alanlara ihtiyacı var, Millet Bahçeleri mevzuatı da buralara Millet Bahçesi yapılmasını öneriyor dedik. Toplantılar yaptık, el ele tutuşarak açık alan gösterileri yaptık. 2500 ıslak imza topladık. İnternet üzerinden 7500’e yakın imza biriktirdik. Bilim insanlarını, hukukçuları dinledik. Sözümüzü duyuramadık. Ama bizler tarihe not düşmeye, gelecekte “demiştik” demek için uyarmaya devam ediyoruz.
Yasal itirazlara rağmen Millet Bahçesi olması için başlatılan çalışmalarda durum ne aşamadadır?
Bu çalışmalara hukuk ne diyor?
Bundan sonra ne olacak?
Meriç Nehri üzerindeki diğer çalışmalarda durum hangi aşamadadır?
Bilim, hukuk, kentli bu çalışmalara nasıl bakıyor?
Kent Ormanımızın dününü, bu gününü ve geleceğini bir kez daha konuşacağız. Sorularımıza cevap arayacağız.
Bu süreçte kurumsal olarak etkili ve yetkili olan kamu kurumlarını da toplantımıza davet ettik. Toplantıya katılıp kurumlarına dair görüşlerini söylemek ve kentliyi bilgilendirmek amacıyla Valilik Makamımızı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünü, Edirne Orman İşletme Şefliğini, DSİ 11. Bölge Müdürlüğünü ve Belediye Başkanlığımızı davet ettik. Gelmelerini bekliyoruz.
Toplantıda alanın dününü, bu gününü ve geleceğini konuşacağız. Bu nedenle öncelikle anılarımızı bir kez daha paylaşacağız.
Sonra alanın bu günkü doğal ve hukuksal durumunu konuşacağız. Bilim insanları, Mühendisler, Avukatlar bilgi verecek, kentliler görüşlerini dile getirecek. Resmi makamlardan gelecek yetkililerin görüşleri, önerilerini dinleyeceğiz ve sorularımıza yanıtla arayacağız.
Bu günkü durumun değişmesi, değiştirilmesi sonrasında yani Söğütlük Ormanı’nın Millet Bahçesi olması halinde nelerin nasıl olacağına dair kentlilerin ve resmi kurumların öngörülerini anlamaya çalışacağız.
Toplantının son bölümünde, geleceğe dair ne nasıl olacak sorularına yanıt kısmında Sabahattin Yaz beyin özel görüşlerini de dinleyeceğiz. Sabahattin Yaz; geçmişte DSİ mühendisi sonrasında özel sektörde yıllarca çalışmış birisi ve çocukluğu Meriç nehri kenarlarında geçmiş. Söğütlük ve Meriç Nehrindeki yapılanmalara dair farklı düşünceleri bulunuyor. Alan düzenlemede, sanayi tesisi kurmada deneyimli, uzman, teknik bilgisi olan Sabahattin Yaz, hepimize şok açıklamalar yapacağını iddia ediyor.
Toplantımız herkese açıktır. Bekliyoruz.”ifadelerine yer verdi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Kent Ormanı ve Geleceği” Konulu Foruma Çağrı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin