featured

“Kanser Raporu Ne Oldu?”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Milletvekili Dr. Candan Yüceer; “Edirne, Kırklareli, Tekirdağ,Kocaeli, Antalya, illerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” isimli kanser raporunun akıbetini Sağlık Bakanlığı’na sordu. Bakan Koca, Çevre Bakanlığı’nı işaret etti. Yüceer de bu kez Çevre Bakanlığı’na  “Raporu açıklayacak mısınız?”diyerek soru yöneltti.
Edirne’nin kanayan yarası Ergene Nehri ve Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Antalya, illerinde kanser raporunu soran Yüceer, “2011-2016 yılları arasında Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’nde çevresel faktörlerin ve sağlık üzerine etkilerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma yapılmış. Yapılalı da tam 7 yıl olmuş Sayın Bakan. Bitmiş bu ama inatla bu rapor hâlâ açıklanmıyor. Biz, böyle bir çalışma olduğundan da bilim insanı Bülent Şık’ın 2019 yılında, o da 2-3 yıl sonra yayınladığı yazı dizisinden haberdar edildik. 7 yıl geçmesine rağmen bu araştırmanın sonuçlarını neden halka açıklamıyorsunuz? Bu sürede ne yaptınız? Ben, Bakan’dan bu sorulara açık ve net cevap vermesini bekliyorum” dedi.
Sağlık Bakanı Koca, “Biz o raporu 2 yıldan daha fazla süre önce, 2,5 yıl kadar oluyor, Çevre Bakanlığı’na olduğu gibi, -kaygılarınız varsa- bütün netlikle bildirdik, gereğinin yapılması üzere” diye yanıt verdi.
“Derhal açıklayın”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, sonuçları yıllardır açıklanmayan ‘Kanser Raporu’nu sordu.
Yüceer, “7 yıl geçmesine rağmen bu araştırmanın sonuçlarını neden halka açıklamıyorsunuz” dedi.
Bakan Koca, söz konusu raporu 2,5 yıl önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi. Yüceer de konuyu bu kez Çevre Bakanlığı’nın gündemine taşıdı.
Yüceer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a şu soruları iletti:
*Bakanlığınız söz konusu raporun sonuçlarını kamuoyuna açıklamayı planlıyor mu? Konuyla ilgili bir açıklama yapılması planlanıyor mu?
*Söz konusu raporun sonuçlarına ilişkin önlem alındı mı? Alındıysa bu önlemler nelerdir?
*Rapor, Bakanlığınıza hangi tarihte bildirildi?
*Raporun hazırlandığı tarihten itibaren çok uzun zaman geçti. Yeni bir rapor hazırlamayı düşünüyor musunuz?”
NE OLMUŞTU
Sağlık Bakanlığı, 2011-2016 yılları arasında “Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli, Antalya, illerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” başlığıyla bir araştırma yapmıştı. Proje 2017 yılında tamamlanmasına rağmen sonuçları hâlâ açıklanmadı. Türkiye ise bu rapordan, projede çalışan gıda mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık sayesinde haberdar oldu. Şık, 16-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan yazı dizisinde, raporun çarpıcı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonucunda Ergene Nehri havzasında çeşitli gıdalarda ve içme suyunda toksik bileşenler olduğu tespit edilmişti. Buradaki suların arsenik, alüminyum, kurşun, krom kirliliği nedeniyle zehirli olduğu belirlenmişti. Şık, bu yazı dizisi nedeniyle yargılanmıştı.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Kanser Raporu Ne Oldu?”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin