featured

“Kadına Şiddet 7 Yılda Yüzde Bin 400 Artış Göstermiş”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu adına Av. Bedia Mutlu Mirzabey,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında yaptığı açıklamada;” Dünya ve Türkiye de kadınlara yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Resmi rakamlara göre 7 yılda %1400 artış göstermiştir. ‘Şiddetin dili’ konusunda toplum bilinçlendirilmeli ve kadın cinayeti haberlerinin teşvik içermemesi için, haberlerin sunumu gözden geçirilmelidir.” dedi.

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu adına Av. Bedia Mutlu Mirzabey, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün 1857 yılında, kadınların eşit iş ve eşit ücret, günde 8 saat çalışma ve doğum izni talepleriyle başlattıkları eşitlik mücadelesinde hakları uğruna can verdikleri, kadına karşı şiddete son verilmesi istemlerinin dile getirildiği, eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesi günü olduğuna dikkat çekerek “İlk mücadelenin başladığı tarihten günümüze kadar geçen bir buçuk asırlık zamanda, maalesef kadın hakları yönünden oldukça yavaş ilerleyen gelişme yaşanmıştır. Dünya Emekçi Kadın Hakları gününün bu yıl diğerlerinden farklı olarak pandemi sürecinde kadınların yükünün çoğaldığı, emeklerinin arttığı bir dönem yaşamaktayız. Pandemi sürecinde hem evde hem işte canlarını hiçe sayarak çalışmak zorunda olan kadınlarımızı takdir ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETİN DİLİ KONUSUNDA TOPLUM BİLİNÇLENİRİLMELİ”

Av. Mirzabey, “Kadını etkileyen en temel sorunlar sosyal koşullarla ilişkili olup cinsiyete dayalı şiddet ve yoksulluktur.  Ülkemizde 18 yaşından önce evlenen her iki kadından biri, 18 yaşından sonra evlenen her üç kadından biri yakınlarındaki erkekler tarafından fiziksel ya da cinsel şiddet görmekte, eğitim düzeyinin düşük olması şiddet görme riskini artırmaktadır. Dünya ve Türkiye de kadınlara yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Resmi rakamlara göre 7 yılda yüzde bin 400 artış göstermiştir. ‘Şiddetin dili’ konusunda toplum bilinçlendirilmeli ve kadın cinayeti haberlerinin teşvik içermemesi için, haberlerin sunumu gözden geçirilmelidir. Toplumun kadın bedenine ve emeğine yönelik mülkiyet algısı kadınlara yönelik her türlü saldırının yüzyıllardır bir savaş silahı olarak kullanılmasının başlıca nedenidir. Bu algının kırılması gerekmektedir. Sağlıklı bir toplumun ancak ve ancak, kadın haklarının ihlal edilmediği, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, cinsiyet ayrımcılığı yapılmadığı zaman var olabilir. Atatürk ilkeleri ışığında ve Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşırız.” dedi.

Öte yandan Edirne Barosu, binasına ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ yazılı pankart astı.  Haber merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Kadına Şiddet 7 Yılda Yüzde Bin 400 Artış Göstermiş”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin