featured

Hekimler, Sağlık İl Müdürlüğüne Siyah Çelenk Bıraktı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de sağlık çalışanları, Konya’da görev yapan doktor Ekrem Karakaya’nın hastanede bir hasta yakını tarafından silahla vurularak öldürülmesini  İl Sağlık Müdürlüğü’ne siyah çelenk ve kırmızıya boyalı önlüklerini bırakarak durumu protesto etti.

Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Sağlıkta şiddetin son bulması için Türkiye genelinde hekimler g(ö)revdeydi. Edirne’de de sağlıkçılar, Edirne Sağlık Müdürlüğü önüne siyah çelek bırakan hekimler, beyaz önlüklerini çıkararak, için çağrıda bulundu.

Edirne Tabip Odası Genel Sekreteri Sibel Sevinç Pekdemir, burada yaptığı açıklamada, olayı kınadıklarını belirtti.Sağlıkta şiddetin son bulması çağrısında bulunan hekimler ve sağlık çalışanlarına, Aile Hekimleri Derneği, sağlık sendikaları ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları destek verdi. Basın açıklaması öncesinde Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Sibel Pekdemir ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Servet Altay tarafından Edirne İl Sağlık Müdürlüğü duvarına siyah çelenk bırakıldı.

Edirne Tabip Odası adına açıklamayı Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Sibel Pekdemir okudu. Pakdemir;” 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi.
Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır.
Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.
Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir.
Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz!
Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” şeklinde konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hekimler, Sağlık İl Müdürlüğüne Siyah Çelenk Bıraktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin