“Hayvancılık Alarm Zilleri Çalıyor “

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatı Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Ziraat Müh Halil İbrahim İriş, Hayvancılık giderinin yüzde 75’ini teşkil eden yemdeki artış, son bir yılda yüzde 50 seviyesine tırmandığını ifade ederek; “ Bu durumda üretici feryat ederken sorumlular konuya adeta kulağını tıkamış ve sırtını dönmüş vaziyette.” dedi.

Yem fiyatlarına acilen müdahale edilerek üreticiye gerekli destek verilmezse Türkiye’nin, süt ve et üretiminde büyük bir darbe yiyeceğine dikkat çeken Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatı Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Ziraat Müh Halil İbrahim İriş, Üreticiler artan yem maliyetlerinden dolayı ahır ve işletmesindeki hayvanlarına bakamayacak duruma geldi. Neredeyse haftalık gelen zamlar karşısında bırakın üreticinin kâr etmesini, maliyetlerini bile karşılayamayacak durumda. Bu gidişata acilen müdahale edilmezse üretici resmen yem fiyatlarına yem edilecek” uyarısında bulundu. İriş, devamla şu açıklamalarda bulundu;

TÜRKİYE, YEMDE YÜZDE 55 DIŞA BAĞIMLI

Bazı bölgelerde kuraklık yüzünden yaşanacak rekolte kaybından dolayı iç piyasada buğday ve arpa fiyatları yükselirken, diğer yandan artan döviz kurları da yem fiyatlarını sürekli artırıyor. Yem hammaddesinde Türkiye’nin yarı yarıya ithalata bağımlı olması yem fiyatlarının da döviz kurlarından bire bir etkilenmesine neden oluyor. Resmi rakamlara göre %45-50, dolaylı olarak %55-60 oranında dışa bağımlı olan karma yem sektörü, artan döviz kurundan direkt olarak etkileniyor.

DÖVİZ ARTTIKÇA YEM ZAMLANIYOR

2021 Haziran ayındaki hammadde fiyatlarındaki artış bir önceki yıla göre mukayese edilecek olursa mısırda %108, arpada %100, soya küspesinde %60, buğday kepeğinde %91, yüksek protein ayçiçeği küspesinde %81, mısır DDGS %85 ve yüksek protein pamuk tohumu küspesinde %109 oranında bir yılda artış olduğu ortaya çıkıyor.

ARADA BÜYÜK BİR UÇURUM VAR, GİTTİKÇE DERİNLEŞİYOR

Yem fiyatları ile kırmızı et ve çiğ sütte parite artık işlemez hale geldi. Mevcut şartlarda üreticinin üretimini sürdürebilmesi için çiğ süt fiyatlarının 3,75 TL, kırmızı et karkas kesim fiyatlarının ise 65 TL seviyesinde olması gerekiyor. Ancak en son Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatları 2,90 TL olarak açıklanırken, kırmızı ette karkas kesim fiyatları ise ESK tarafından 36 TL olarak uygulanıyor.

2020 yılında 80 liradan başlayan fiyatlarla alınan 50 kilogram yem, bu yıl 143 liradan alınıyor. Bazı noktalarda bu fiyatlar 200 liraya kadar ulaşıyor.

BU ŞARTLARDA ÜRETİCİ ÜRETİMİNİ DEVAM ETTİREMEZ

1 kg sütün üretim maliyeti 3,13 lira. Ancak üreticinin sütünü Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen 2,90 liraya bile satamadığına dikkat çeken İriş, “Bu şartlar altında üretimin sürdürülmesi mümkün değil. Acilen hem yem fiyatlarına hem de süt fiyatlarına müdahale edilmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.Haber Merkezi 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Hayvancılık Alarm Zilleri Çalıyor “

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin