featured

Geçkinli’deki Kömür Ocağı Raporuna AKP’den Şerh

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne İl Genel Meclisi’nin Mart ayı toplantısında Edirne’nin Süloğlu’ndaki Geçkinli Köyü’nde, Bki Batı Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılmak istenen kömür ocağı projesi için komisyonca yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda rapor sunuldu. Araştırma yapılması için oybirliği ile alınan kararın rapor haline getirilmesine AKP Komisyon üyelerinden Melek Uzgör ve İbrahim Dalkıran’ın muhalefet şerhi koyması, mecliste tartışma yarattı. Ayrıca Bülbül Korosu’nun özelleştirilme için Fotoğraf Sanatçı’sı Ali Çıtak’ın resim sergisinde çevreyi koruyan çevrecileri eleştiren AKP Meclis üyesi Nedret Akbulut; “Kent Konseyciler ve çevreciler sanatın önüne geçti.” dedi

İl Genel Meclisi Şubat Ayı toplantılarında Çevre Ve Sağlık Komisyonu’na havale edilen, Edirne İli Süloğlu İlçesi, Geçkinli Köyü’nde, BKİ Batı Kömür İşletmeleri A.Ş tarafından linyit ocağı, lavyar, kurutma, paketleme tesisi ile ilgili çalışma raporu meclise sunuldu.

Raporu sunan Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli; kömür ocağının çevreye ve bölgeye tehdit eder boyutlarda olduğu belirterek; “Bölgemizde uzun dönemdir yaşanan tarım arazilerimizin doğal kaynaklarımıza niteliksiz kömür, taş ocaktan, kişisel ranta dayalı taleplerin hat safhaya vardığı bir dönemde çevremizi ve bölgemizi tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bunun en belirgin örneğini de Edirne İli Süloğlu İlçesi, Geçkinli Köyü’nde, BKİ Batı Kömür İşletmeleri A.Ş tarafından linyit ocağı, lavyar, kurutma, paketleme tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED izin ve Denetim Genel Müdürlüğü nezdinde ÇED sürecini başlatmış olduğu görülmektedir. Danıştay içtihatlarına uygun olarak Anayasanın 17.maddesi, 56.maddesi, 63.maddesinden hareketle; Çevre Kanunu’nun 3/a maddesi gereği yaşadıktan çevrelerinin, köylerinin, tarlalarının, topraklarının, sularının, bir bütün olarak ekosistemin kirletilmesinin önüne geçmek, çevrelerinin, geleceklerinin, kültürlerinin, manevi varlıklarının korunmasını sağlamak üzere Bakanlığın görevi olduğundan bu projenin baştan reddedilmesi gerekir” dedi.

TARIMSAL ALANLARDA TAHRİBAT YARATILMIŞ”

Gümülcineli; “Geçkinli Köyü Merasının bir kısmı özel şirketlere 40 yıllığına kiralanmış olup yaklaşık 13 yıldır kömür çıkarılmaktadır. Daha önce açılmış ve işi biten ocakların tarımsal alanda ve mera alanında büyük tahribatlar yarattığı görülmüştür. Gölleşmiş derin çukurlar, üstü gelişi güzel kapatılmış dekapaj malzemeleri nedeniyle savaş alanı görünümündeki bu sahalar ne yazık ki rehabilite edilmemiş, bitki örtüsü ile kaplanmamış, tarımsal alana dönüştürülmemiştir. Bu olumsuz örnekler varken yeni ocakların çevreye zarar vermeyeceği taahhütleri inandırıcı değildir. Denetim yapılmadığı için Çevre tahribatı daha da artacaktır. Mevcut bu alanların fiili durumları proje tanıtım dosyasında nedense yer almamaktadır. Topraklarımızı, havamızı, suyumuzu her türlü canlı yaşamı gelecek nesillere güvenle aktarmak asli görevlerimizdir. Raporumuzda da belirtmiş olduğumuz nedenlerden ve tespitlerden dolayı bu yere ÇED raporu verilmemelidir” şekline konuştu.

BU DOĞRU BİR KARAR DEĞİL”

Hazırlanan rapora AKP’li Komisyon üyelerinden Melek Uzgör ve İbrahim Dalkıran’ın rapor kararına muhalefet şerhi koydu. Bununla ilgili de konuşma yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; sunulan raporda 3 CHP, 2 AKP’li üyesi bulunuyor. Komisyonun bölgede araştırma yapılmasının oy birliği ile kabul edildi. Ak Partili, İyi Parti ve CHP üyeleri oy birliği ile komisyonun bölgede yapılacak araştırma için onay verdi. Komisyon çalışmalarını yaptı. Meclisi bilgilendirmek istiyor bilgilendirme raporuna Ak Partili 2 üye muhalefet şerhi koydu. Bunun ne yasayla bağlantısı var, ne de görüşmeyle bağlantısı var. Komisyon çalışması için karar verdiler. Komisyon meclisi bilgilendirecek diye muhalefet şerhi koyuyorlar. Bu doğru bir karar değil.”

KENT KONSEYCİLER VE ÇEVRECİLER SANATIN ÖNÜNE GEÇTİ”

Çevrecileri eleştiren AKP Meclis Üyesi Nedret Akbulut, Maden ocağının kurulmak istendiği alanda araştırma-inceleme yapılmasının İl Genel Meclisi’nin görevi olmadığını söyleyerek; “Bizim burada görevlerimiz arasında yoktur. Merkezi idarenin görevidir bunlar. Bizim çevreci arkadaşların, kent konseycilerin katılımı ve hassasiyetleri var. BÜ tür mevzular olduğunda onlar da kendi konumları gereği müdahil oluyorlar. Uzunköprü’de dallık ağaçları ile ilgili bir durum oldu. Ressam Ali Çıtak resim sergisi açtı. Baktım siyasiler zincir gibi dizilmişler, yani ne sanat kaldı, ne bu, ne şu kaldı. Kent Konseyciler ve çevreciler sanatın önüne geçti. Burada da durum özel idare kapsamında olmayıp, merkezi idarenin görevinde olduğunu söylüyorum” dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geçkinli’deki Kömür Ocağı Raporuna AKP’den Şerh

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin