featured

“Feminist İsyanımızla Yıkacak, Dayanışma ile Yeniden Kuracağız!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SOL Feminist Hareket, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında açıklama yaparak; “Feminist isyanımızla yıkacak, dayanışma ile yeniden kuracağız!” dedi.

SOL Feminist Hareket Edirne İl Temsilcisi Şafak Engincan Çolak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Engincan Çolak yaptığı açıklamada; “8 Mart 1857’de New York’ta dokuma işçisi kadınların daha iyi çalışma koşulları için verdikleri mücadelede polisin kadınları fabrikaya kilitlemesi sonucu çıkan yangında 129 kadın işçi katledildi.

1910 yılında II. Enternasyonal’de Clara Zetkin’in ölen kadın işçilerin mücadelesi anısına 8 Mart’ın Uluslararası Kadınların Mücadele ve Dayanışma Günü olması önerisinin kabulü ile o günden beri biz kadınlar alanlarda yaşamımız, haklarımız ve özgürlüklerimiz için bir araya gelerek dünyanın dört bir yanında mücadelemizi büyütüyoruz.

Gerici Siyasal İslamcı iktidarın kazanılmış haklarımıza, laikliğe, özel olarak kadınlara ve LGBTİ+’lara ve toplumsal cinsiyet eşitliği talebine saldırısı yoğunlaşmışken, kadınlar pandemi ve onun ardından gelen ekonomik krizle birlikte derinleşen ekonomik, sosyal ve siyasal eşitsizliklerin etkilerini en derinden yaşarken büyük bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldık.

Deprem bir doğa olayıdır ama onu felakete çeviren iktidar eliyle uygulanan rantçı, paradan başka değer tanımayan neoliberal politikalardır. Siyasal İslamcı iktidar depremi bir felakete dönüştürmüş, AKP ve tek adam rejimi enkaz altında kalmıştır.

Kıyametin yaşandığı günlerde, yakınlarını kaybetmiş çocukları, bakanlık bilgisi ile istismarcı, sicili bozuk tarikatlara, cemaatlere verdiğinizi,

Ülke koca bir yas eviyken hukuku yok sayarak “evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli yok” diyerek çocuk istismarına yol veren fetvalarıyla Diyaneti’nizi not ettik!

Enkazın altında kalmış iktidarın; meşruiyetini baskıyla, zorbalıkla sağlamaya çalıştığını,

Ülkenin dört bir yanından kayıtsız kalınan yaşamları kurtarmak ve dayanışmak için koşanlara salladığınız parmakları. Elllerinde olduğu halde hızla bölgeye ulaştırmayıp sattıkları çadırları, gıdayı, kan için aldıkları parayı not ettik!

“Feminist isyanımızla yıkacak, dayanışma ile yeniden kuracağız!”

 Biz kadınlar 20 yıllık AKP iktidarının karanlığında en zor zamanlarda meydanlarda yan yanaydık. Barikatlarda korku duvarlarını feministler olarak yıllar önce yıktık. Hep birlikte dayanışma ağlarımızı ördük. Deprem bölgesindeki kadınlarla, yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmış bölge halkı ve depremden etkilenen tüm göçmen kadınlarla, LGBTİ+’larla dayanışma ağlarımızı öreceğiz, tarikat, cemaat düzeninizi başınıza yıkacağız!Eşit, laik ve şiddetsiz bir yaşamı hep birlikte kuracağız. Her yanı çürüyen bu iktidarı göndereceğiz. Biz kazanacağız…

Sol feminist Hareket olarak rant, kâr hırsı ve ihmalle depremi felakete dönüştüren siyasi iktidara sesleniyoruz! Katliamı bize kader diye sunamaz, bu enkazın siyasi sorumluluğunu öyle helallik isteyerek üzerinden atamazsınız. Toplumsal dayanışmayı baskı ile durduramazsınız. Hesap vereceksiniz!

Biliyoruz, birbirimizin çaresiyiz…

Toplumsal dayanışmayı büyütmekten ve birlikte mücadele etmekten başka yolumuz yok.

Yaşamın her alanında; sömürüye, ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı direnmeye ve örgütlü mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz! Hiçbir kadın yalnız yürümeyecek, hiçbir çocuk yalnız büyümeyecek. Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Feminist Mücadelemiz! Yaşasın Kadın Dayanışması!”ifadelerine yer verdi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Feminist İsyanımızla Yıkacak, Dayanışma ile Yeniden Kuracağız!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin