featured

EKK’den ‘Kent Ulaşımı’ Anketi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi, Edirne’de yapılan hizmetler hakkında kentlilerin düşüncelerini öğrenmek ve kentli görüşlerini tespit ederek idarelere yardımcı olmak amacıyla sunmak için başlatılan internet anketleri devam ettiklerini bildirdi. EKK ‘Kent Ulaşımı’ anketini yayınladı.

EKK Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük Kamusal alanlarımızın durumu” başlıklı birinci, “Altyapı Çalışmaları” başlıklı ikinci anketimizden sonra “Kent Ulaşımı” başlıklı üçüncü anketimiz de hafta başında başlayacaktır. Tüm anketlerimize katılmak için Edirne Kent Konseyi web sitesine girerek doldurmadığınız anketi doldurabilirsiniz.” diyerek şuana kadar yapılan anketlere katılan yaş aralığını ve beğenilip, beğenilmediğine dair yüzdelik dilimlerini paylaştı.  ‘Kamusal alanlarımızın durumu’ başlıklı ankette dikkatleri çeken Gökerküçük, “DSİ Müdürlüğü tarafından yapılan ıslah çalışmaları sonucu, Meriç Nehri Yatağı beton duvarlarla çevrili bir kanal durumuna getirilmiştir. Bu proje hakkında düşünceniz nedir?” başlık soruda beğenmeyenlerin sayısı yüzde 64,2 iken beğenenlerin sayısı ise 30,8 olarak ifade edildi.

Gökerküçük, Anketlere katılım; aynı zamanda kentliler olarak bizlerin bir şekilde söz söyleme, görüş belirtme hakkını kullanılması anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldığı gibi ilgili idari kurumlara da iletilmektedir. ” dedi.

Edirne Kent Konseyi olarak kentte yapılan hizmetler hakkında kentlilerin düşüncelerini öğrenmek ve kentli görüşlerini tespit ederek idarelere yardımcı olmak amacıyla sunmak için başlattığımız internet anketleri devam ediyor, edecek.
‘Kamusal Alanlarımızın Durumu’ başlıklı birinci, ‘Altyapı Çalışmaları’ başlıklı ikinci anketimizden sonra ‘Kent Ulaşımı’ başlıklı üçüncü anketimiz de hafta başında başlayacaktır. Tüm anketlerimize katılmak için Edirne Kent Konseyi web sitesine girerek doldurmadığınız anketi doldurabilirsiniz.
Anketlere katılım ne kadar fazla olursa sonuçlarda o kadar objektif olur. Anketlere katılım; aynı zamanda kentliler olarak bizlerin bir şekilde söz söyleme, görüş belirtme hakkını kullanılması anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldığı gibi ilgili idari kurumlara da iletilmektedir.
Son duruma göre anketler hakkında şu bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz:
BEĞENMEYENLERİN SAYISI YÜZDE 64,2

‘KAMUSAL ALANLARIMIZIN DURUMU’ ANKETİ
“Kamusal alanlarımızın durumu” başlıklı ankete katılanların yüzde 63.6’si erkek, yüzde36.4’i kadındır.
Ankete karılanların yüzde 47.8’si 45-65 yaş arasında, yüzde 40.7’i 25-45 arasında ve diğer katılımcıların yarısı 25 yaş altı, yarısı da 65 yaş üstü.
Soru: 01-DSİ Müdürlüğü tarafından yapılan ıslah çalışmaları sonucu,  Meriç Nehri Yatağı beton duvarlarla çevrili bir kanal durumuna getirilmiştir.  Bu proje hakkında düşünceniz nedir?
Beğenmeyenler çoğunlukta. Beğenmeyenlerin sayısı yüzde 64,2 iken beğenenlerin sayısı ise 30,8 olarak ifade edildi.
Soru: 02- Meriç nehri Söğütlük tarafında seddeler üzerinde oturma grupları, beton barbeküler ve kamelyalar yapılmıştır. Bu çalışmalar hakkında düşünceniz nedir?
Beğenenler az farkla da olsa çoğunlukta.
Soru: 03-Meriç Nehri Belediye Protokol Evi ile Bosnaköy tarafında düzenlenen beton barbeküler ve kamelyalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenenler az farkla da olsa çoğunlukta.
Soru: 04- Tunca kıyısında (Cuma Pazarı arkasında) içinde yürüyüş yolları, piknik alanları, 150 dolayında güneş enerjili aydınlatma direği ve çocuk oyun parklarından oluşan tesisler yapılmıştır. Yapılan bu çalışma hakkında düşünceniz nedir?
Beğenenler farklı çoğunlukta.
Soru: 05-DSİ tarafından, taşkınları önlemek amacı ile yapılan Kanal Edirne projesi hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Beğenenler yüzde 42.6, beğenmeyenler yüzde 41.3 olup beğeni tercihi denk iken fikri olmayan yüzde 16.1 oran ilginçtir.
Soru; 06- Belediyeye ait yeşil alan ve parkların kişi ve gruplara verilip işletilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmeyenler büyük farkla öndedir.
‘ALTYAPI ÇALIŞMALARI’ ANKETİ
“Altyapı Çalışmaları” başlıklı ankete katılanların yüzde 82.7’si erkek, yüzde 17.3’ü kadın. Ankete karılanların yüzde 59.4’si 45-65 yaş arasında, yüzde 21.1’i 25-45 arasında ve diğer katılımcıların yüzde 10.5’u 25 yaş altı, yüzde 9.0’u ise 65 yaş üstü.
Soru: 1- Kentin altyapısının yenilenmesi vaadi sonrasında Belediyemiz tarafından 10 Ocak 2016 tarihinde yapılan referandumda; ‘İçme Suyu Şebekesi, Kanalizasyon, Yağmur Suyu Toplama Kanalı, Atık Su Arıtma Tesisi projelerinin, sokakları bir defada kazıp hepsini ayni anda mı hayata geçirelim?’ şeklinde yöneltilen soruya, katılanların yüzde 98’i ‘Evet’ yanıtını vermişti. Siz bu ankete katıldınız mı?
Soru: 2- İller Bankası ve Belediyemiz tarafından 2019 yılı Aralık ayında başlayan altyapı çalışmalarının kentlinin yüzde 98 evet dediği doğrultuda yapıldığını düşünüyor musunuz?
Soru: 3- Yapılan referandumun faydalı olduğunu, bugünkü altyapı çalışmaları için katkı sağladığını düşünüyor musunuz?
Soru: 4- Altyapı çalışmaları bittiğinde, Edirne’de yağmurlarda göle dönen sokaklar, su basan bodrum manzaralarından kurtulacağımızı düşünüyor musunuz?
Soru; 5- Altyapı çalışmaları bittiğinde, suyunuzu çeşmeden içmeyi düşünüyor musunuz?
Soru; 6- Altyapı çalışmalarının, fen ve sanat kurallarına uygun, teknolojinin gerektiği gibi kullanılarak yapıldığını düşünüyor musunuz?
Soru;7- Altyapı çalışmaları sonrasında kentin 30 yıl (2050 yılına kadar) böyle bir sorun yaşamayacağı söylenmişti. Siz Edirne’nin kaç yıl altyapı sorunu olmayacağını söyleyebilirsiniz?
Soru; 8- Altyapı çalışmalarının neden olduğu bir kaza geçirdiniz mi?
Soru; 9- Altyapı çalışmalarından dolayı herhangi bir maddi kayıplı durumla karşılaştınız mı?
Soru;10- Altyapı çalışmalarının Edirne’mizin eski / yeni tüm yerleşimini içeren, yeni imara açılan / açılacak yerleşim alanlarını da kapsayan, kentin uygulama imar planları ile bütünlüklü / uyumlu olduğunu düşünüyor musunuz?
Ankete katılanların büyük çoğunluğu yapılan işlere ve verilen sözlere güvenmemektedir. Örneğin; 2. 3. 4. 5. 6 ve 10. sorularda bunu görüyoruz. Buradan şu acı sonuca ulaşabiliriz ki resmi kurumlara güven kaybolmuş. Bunu düşünerek bu güvensizliği ortadan kaldırmak gerekmektedir.
7. soruda altyapı sonrasında kentin en az 50 yıl sorunsuz yaşayacağı sözlerine kentli inanmamış olacak ki sorunsuz geçecek yılları yüzde 46.6 oranında 10-15 yıl olarak düşünmektedir.
8.soruda sorulan altyapı nedeniyle kaza geçirenlerin oranı keşke sıfır olsaydı ama yüzde 18.8 oranında. Yine dokuzuncu sorudaki maddi kayıp durumu da yüzde 19.5 oranında ki altyapı sorumlularının bunu aza indirmesi için gereğini yapması gerekir.” Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EKK’den ‘Kent Ulaşımı’ Anketi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin