featured

EKAMEDER: Şiddetin Karşısındayız

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği’nde (EKAMEDER) bir araya geldi.
Ayşekadın semtindeki dernek binasında buluşmaya; bireysel, örgütlü, örgütsüz tüm kesimlerden kadınlar katıldı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma haftası nedeniyle hazırlanan basın açıklaması okunarak teşekkür plaketleri verildi.
Önceki dönem Başkanı ve Proje Yürütücüsü Hülya Bodur; ‘Şiddeti Frenliyoruz’ Projesi ile ilgili bilgi verdi. Bodur, yönetim olarak Edirne Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Ali Şahin’i ziyaret edip, Edirne’den Van’a ikinci etabında dört ilde yaygınlaşması için Edirne’de kadın güçlenmesine katkı sunduğu, dayanışma içinde olduğundan kendisine teşekkür plaketi takdim ettiklerini ifade etti.
Dernek Başkanı ve EŞİK gönüllüsü Şahide Ağaoğlu; Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK oluşumu hakkında ve geçmişten bugüne kadar EKAMEDER’in yaptığı çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Sohbet şeklinde devam eden buluşmada karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.
Buluşmada okunan basın açıklamasında da özetle şunlar yer aldı:
“Biz kadınlar, her alana uzanan cinsiyetçiliğin ve eril zihniyetin yarattığı şiddet kültürüyle karşı karşıyayız. Buna son verilmesi için çağrı ve taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz: Devlet kadına karşı şiddeti önlemek için her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini, toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırmak için politikalar üretmelidir. Cinsiyete dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmalıdır. Kadına karşı şiddet uygulayan failler hakkında etkili ve caydırıcı cezalandırma yoluna gidilmeli ve cezasızlık politikalarından vazgeçilmeli. Hatırlatmak isteriz ki; İstanbul Sözleşmesinin 5. Maddesi ile devlete yükümlülükler yüklenmiştir.
Buna göre; taraflar kadınlara karşı herhangi bir şiddet eylemine girişmekten imtina edecek ve devlet yetkililerinin, görevlilerinin, organlarının, kurumlarının ve Devlet adına hareket eden diğer aktörlerin bu yükümlülüğe uygun bir biçimde hareket etmelerini temin edeceklerdir.
Taraflar, devlet dışı aktörlerce gerçekleştirilen ve bu sözleşmenin kapsamı dahilinde ki şiddet eylemlerinin önlenmesi, soruşturulması, cezalandırılması ve bu eylemler nedeniyle tazminat verilmesi konusunda azami dikkat ve özenin sarf edilmesi için gerekli yasal ve diğer tedbirleri alacaklardır.
Eşik Bileşeni olduğumuz Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği-EKAMEDER olarak; tüm kadınlarla yan yana ve dayanışma ile kadına karşı şiddetle mücadeleye devam.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EKAMEDER: Şiddetin Karşısındayız

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin