Edirne’de 44 Sınıf Karantinada

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Veli-Der Başkanı Benay Gürsel, yüz yüze eğitim döneminde okullardaki vaka sayıları ile ilgili 4. hafta raporunu açıkladı. Gürsel, her geçen gün salgın yayılımı ve karantinaya alınan sınıf sayısı arttığını belirterek;” Yalnızca Edirne merkezde en az 44 sınıf karantinaya alındı. Edirne 75. Yıl İlkokulu’ nda 13 öğrenciye yapılan test sonucunda 10 öğrenciye (+) tanısı konuldu”ifadelerine yer verdi.
Gürsel açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Alınmayan önlemler nedeniyle kaygılarımız da her geçen gün derinleşiyor. Sınıf mevcutlarının seyreltilmesi için önlem alınmıyor, ancak karantinalar nedeniyle okullar fiilen seyreliyor, MEB ise yaşanan süreci yalnızca seyrediyor. Milli Eğitim Bakanı Türkiye genelinde yaklaşık 5900 sınıfta vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.


Milli Eğitim Bakanlığı’ nın derslik başına düşen öğrenci sayısı verileri üzerinden en az 153 bin 400 öğrenci salgında okulların açılışının ilk dört haftasında yüz yüze eğitime devam edemedi.
Karantinaya alınan sınıflardaki öğrenciler yeniden uzaktan eğitime geçiyor. Öğrencilerin sınavları ve ölçme-değerlendirmeleri ile ilgili yeni bir planlamaya ihtiyaç var. Ama bakanlık her konuda olduğu gibi bu konuda da sorun yokmuş gibi davranıyor. Bu konuda acilen bir planlama yapılması zorunluluktur.
MEB, 20. Milli Eğitim Şurasının toplanacağını açıkladı. Önceki şuraların hazırlık süresi dikkate alındığında bu kadar kısa sürede sağlıklı bir şuranın toplanması mümkün değildir. Ancak Şura başlıkları arasında salgında eğitimde yaşanan tahribat gündeme dahi alınmamıştır. Biz velilerin olmadığı, görüşlerimizi, eleştirilerimizi ifade edemediğimiz bir Şura sonucundan çocuklarımızın yararına bir sonuç çıkması beklenemez. Veliler olarak Şura’ da olmak ve görüşlerimizi ifade etmek istiyoruz.
Salgın okullarda yayılıyor ancak salgın yönetimi yeni durumlara göre değişmiyor. Ortada bir salgın yönetimi değil algı yönetimi var.
Yalnızca Edirne merkezde en az 44 sınıf karantinaya alındı. Edirne 75. Yıl İlkokulu’ nda 13 öğrenciye yapılan test sonucunda 10 öğrenciye (+) tanısı konuldu.
Yine yalnızca Erzincan Merkez’ de en az 55 sınıf karantinada… 40 tane okul tadilatta. TYP kapsamında her yıl 300’ ün üzerinde yardımcı personel alınmasına rağmen bu yıl sadece 150 yardımcı personel alındı.
Yaşanılan somut örnekler ülke genelinde aynı…
Yeterli temizlik görevlisi yok, okullarda hijyen, havalandırma sistemi yok. Yeterli ek derslik hazırlanmadı, yeterli öğretmen ataması yapılmadı. Fiziki mesafenin sağlanmasına yönelik ısrarla gerekli önlemler alınmıyor. Ders sürelerinin azaltılması, sınıfların seyreltilmesi konusunda adım atılmadı, bağlayıcı kararlar alınmadı. Bu şartlarda yaşamın her alanında olduğu gibi okullarda da salgın yayılımı artıyor, sınıflar karantinaya alınıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’ nı bir kez daha uyarıyoruz.
Sınıfların acil seyreltilmesi sağlanmalıdır
Okullarda hızlı uygulanabilecek PCR testleri bulunmalıdır.
Acilen ek derslik sağlanmalı, ataması yapılan 15 bin öğretmen bir an önce göreve başlatılmalı, yeterli öğretmen ataması yapılmalıdır.
Okullarda yeterli yardımcı personel görevlendirilmelidir.
Ders süreleri azaltılmalıdır.
Tüm öğrenciler için ücretsiz yemek ve ücretsiz su sağlanmalıdır.
Okul başarı puanı uygulaması bu sene olmamalıdır.
Karantinaya alınan öğrencilerin ölçme-değerlendirmelerinde düzenleme yapılmalıdır.
Salgın yönetimi ile ilgili okullarda velilerin de bulunduğu koordinasyon kurulları oluşturulmalıdır.
Karantinaya alınan öğrencilerden uzaktan eğitime erişimi olmayanlara ücretsiz cihaz ve internet desteği sağlanmalıdır.
Karantinaya alınan çocukların çalışan ebeveynlerinden biri idari izinli sayılmalıdır.
Toplu ulaşım okul giriş ve çıkış saatlerine göre yeniden düzenlenmeli, araçlarda gerekli tedbirler alınmalı ve denetimleri sağlanmalıdır.
LGS ve YKS salgın koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir. Sınav merkezli, çocuklarımızı rekabete zorlayan, eşitsizlikleri salgınla birlikte daha derinleştiren eğitim sistemine son verilmelidir. Her çocuğumuzun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır.
Okul aile birliklerinin genel kurul süreçleri yaklaşmaktadır. Ekim ayı sonuna dek okul aile birliklerinin genel kurulları tamamlanmış olacak. Tüm velileri Veli-Der çatısı altında birleşmeye ve okul aile birliklerinin yönetimlerine aday olarak öğrencilerimizin eğitim hakkına ve geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’de 44 Sınıf Karantinada

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Reklam
Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin