featured

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nden Fesih Kararı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2011 yılında kurulan ve bugüne kadar  faaliyetini sürdüren Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, derneğin yönetim kurulu kararı ile resmi olarak feshedildi.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetimi adına açıklama yapan Turan Şallı, “Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’ni 12.03.2022 tarihli genel kurul kararı ile kapatılmasına, Edirne Sivil Toplumla ilişkiler Müdürlüğü tarafından ilgili mevcut belgeler incelenmiş, 14 mart 2022 tarihinde resmi olarak kapatılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Sivil toplum meşakkatli ve gönül isteyen bir iş olduğuna vurgu yapan Şallı konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti. ” Ana eksen insan kaynaklı hele de Roman ise daha da zordur.2011 yılında kurulan Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin öncelik amacı Roman yurttaşlarımızın eğitim, sosyal sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar doğrultusunda olmuştur. Roman meselesi çetrefilli bir konudur. Gerçek yaklaşımlar içinde doğruları söylemek, yazmak herkesin harcı olmadığı ortadadır.
Türkiye’de sivilleşme olgunluğuna erişemeyen ve bugün çöp yığınına dönüşen Roman STK örgütlenmelerinin hak temelli yaklaşımlar içinde olduğunu söylemek mümkün değildir. Roman sosyal sorunları siyasetin arka bahçesinde, kişisel beklentiler arasında eriyip gitmiştir.

Dernek yönetimi olarak her zaman demokrasi, temel haklar ve özgürlükler, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinden asla uzaklaşmadık, siyasetin arka bahçesi olmadık. Her zaman yönümüz demokrasi olmuştur. Birlikte yaşama kültürü içinde etnik kimlik siyaseti ve ticaretinden uzak durulmuş, Roman meselesi etnik kimlik sorunu değil, “insani ve sosyal bir sorundur” yaklaşımı ve görüşünden asla ayrılmadık, önceliğimiz “önce insan” olmuştur.
Günümüzün ekonomik ve siyasal koşulları gereği ve Türkiye genelinde Roman sivil toplum yapılanmalarının siyasallaşması, kirletilen ve güvensiz hale dönüştürülen Roman sivil toplum yapılarının içinden çıkılmasına karar verdiğimizden; Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’ni 12.03.2022 tarihli genel kurul kararı ile kapatılmasına, Edirne Sivil Toplumla ilişkiler Müdürlüğü tarafından ilgili mevcut belgeler incelenmiş, 14 mart 2022 tarihinde resmi olarak kapatılmıştır.

Dernek olarak bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmalar ve projeler ulusal ve yerel basınla paylaşılmış, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesinde hareket etmiştir. Hak temelli çalışmalarımızı Edirne kamuoyunun takdirine bırakırken, öncelikle yönetimdeki arkadaşlara, üyelerimize, destekleyen diğer sivil toplum örgütlerine, yaptığımız çalışmalarda haber niteliği olarak destekleyen Edirne yerel, görsel ve yazılı basına, kamu kurumlarına teşekkür ediyoruz.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nden Fesih Kararı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin