featured

Edirne Barosu Hayatını Kaybeden Göçmenler İçin AİHM Başvuracak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Barosu, İpsala ilçesine bağlı Paşaköy Köyü sınırında Yunanistan sınır birlikleri tarafından geri itilmelerinin ardından soğuktan donarak hayatını kaybeden 19 göçmen için yakınlarına ulaşıp Avrupa İnsan Hakları Komisyonu Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını açıkladı.
Edirne Baro Başkanlığı Mülteci Hakları Komisyonu, İpsala ilçesi Paşaköy köyü Mandakoru mevkisinde dün Yunanistan tarafından geri itilen 22 göçmenden 12’si donarak hayatını kaybetti. Bölgede çalışma başlatan jandarma, polis ve AFAD ekipleri, geceden beri 7 göçmenin daha cansız bedenine ulaştı.
Edirne Baro Başkanlığı da olayla ilgili basın toplantısı düzenledi.
Hayatını kaybeden göçmenlerle ilgili AİHM’e başvuruda bulunulacağınısöyleyen  Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya, olaya karşı Avrupa’da ve dünyadaki diğer ülkelerin sessiz kalmasını eleştirdi. 

Söz konusu olayın ‘kötü muamele’ olarak değil ‘işkence’ olarak adlandırılması gerektiğini belirten Sivrikaya, “22 insan kış ortasında ülkenin sınırını çizen nehrin üzerine atılmak suretiyle üzerlerindeki kıyafetler, ayaklarındaki botlar alınıyor. Bu kötü muamele falan değil, bu açıkça işkence. İşkenceye maruz bırakılmak suretiyle ölüme terk ediliyor. Maalesef güvenlik güçlerimiz önce 11’inin ölüsüne ulaşıyor, daha sonra 1 tane de hastanede vefat ediyor. Şu anda da ıstırabını çekiyorum, bu insanların ben isimlerini dahi bilmiyorum. Edirne Barosu olarak ulaşabildiğimiz sadece sayı, yani 12 kişi. Bunları şu bilmemek dahi çok acı. Bizi yeterince ıstıraba sevk ediyor” dedi.

Sivrikaya, Yunanistan’daki meslektaşlarına da çağrıda bulunarak açıklamasının devamında, “Ben, bu süreçte öncelikle Yunanistan’da çalışan, orada avukatlık yapan meslektaşlarıma seslenmek istiyorum; ne olursunuz kıymetli meslektaşlarım, hukukçu hangi ülkede, nerede yaşıyorsa yaşasın, bulunduğu yerde yaşanan tüm hukuksuzluklara karşı, tüm insan hakkı ihlallerine karşı dik duran, karşı çıkan, buna karşı mücadele eden insandır. Biz böyle bir meslek grubunun üyesiyiz. Ne olur, ülkenizdeki bu tip uygulamalara karşı adli ve idari soruşturmaların takipçisi olun, bunların hesabını sorun. Yunanistan halkına seslenmek istiyorum; Yunan medeniyeti gerek sanatıyla, mitolojisiyle, felsefesiyle dünyada yeri olan bir medeniyet. Bu medeniyetin evlatları buna gözlerini kapatamaz, kulaklarını tıkayamaz. Lütfen bu duruma müdahale edin, engellemeye çalışın, sorumluların ortaya çıkıp cezalandırılmasını istedi. Selanik Baro Başkanı’na, Atina Baro Başkanı’na bir mektup yazmak istiyorum, bu meselenin çözümü için kendilerini göreve davet edeceğim. Ayrıca Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Birleşmiş Milletler Göçmenlerin İnsan Hakları Özel raportörü Felipe Gonzales Morales, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson’a yine mektuplar yazarak kendilerini, Türkiye’ye, özellikle Edirne’ye davet edeceğim. Gelsinler sorunu yerinde görsünler. Bizim Meriç Nehri’ni, Tunca Nehri’ni yerinde görsünler, göçmenlerin yaşadığı sorunu görsünler. Ayrıca gurur kaynağımız Edirne Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ni görsünler. Bulundukları makamlarda tüm yetkilerini, imkanlarını kullanarak bu sorunu tekrar dünyanın gündemine getirsinler. Dünyanın her tarafında insanlar, hiçbir şey olmamış gibi gözlerini kapayarak, kulaklarını tıkayarak yaşıyorlar ve sonra diyorlar ki; ‘bize çip takacaklar’. Size zaten çip takılmış. Bütün insani duygularınız bir kenara atılmış, sonra diyorsunuz ki bize çip takılacak. Yani ille başınıza gelmesini mi bekliyorsunuz. Anlayabilmek mümkün değil. Bu durum herhangi bir ülkede, herhangi bir caninin bir okula girerek silahlı saldırı yapıp bomba patlatmasından farklı bir olay değildir, aynı şeydir” ifadelerini kullandı.
‘AİHM’E BAŞVURACAĞIZ’
Edirne Barosu Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Anıl Yaşagör de, 2020 yılından beri geri itilen mültecilerle ilgili AİHM’e çok sayıda başvuruları olduğunu fakat hiçbirisinin çözüme kavuşmadığını belirtti. Son olayla ilgili de başvurularının olacağını kaydeden Yaşagör, “Son olayda şu an için vefat edenlerin yakınlarını tespit etmeye çalışacağız. Hayatta olduğunu düşündüğümüz 10 kişiye ulaşabilirsek onlar için başvurular tabii ki yapılacak. Vefat edenler için başvuru ancak yakınlarına ulaşılabilirse yapılabiliyor. Onlara ulaşabilirsek başvuru yapılabilecek” diye konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne Barosu Hayatını Kaybeden Göçmenler İçin AİHM Başvuracak

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin