featured

Danıştay’tan Uzunköprü Karma OSB’ye Yürütme Durdurma Kararı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Kavacık köyü merasına yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili Edirne İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının ardından, Danıştay 6. Dairesinden de ‘yürütmeyi durdurma’ kararı çıktı. Köylüler kararın uygulanmasını talep ediyor.

Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyü merasında yapılması planlanan Karma OSB için köylülerin hukuk mücadelesi sürüyor. Uzunköprü Karma OSB’nin kurulacağı yerin orman ve tarım arazisi olduğunu belirtenler, bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım arazisine zarar vereceği iddiasıyla dava açmıştı.
Açılan 4 dava köylülerin lehine sonuçlanırken, Edirne İdare Mahkemesi ise bölgenin ‘mutlak tarım arazisi ve özel ürün arazisi’ olarak çalılık vasfında olmadığı için OSB kurulmasının yürütmesini durdurma kararı verdi

Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyü merasında  Uzunköprü Ticaret Odası, Uzunköprü Belediyesi ve Edirne İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan Karma OSB için köylülerin hukuk mücadelesi sürüyor…
Karar ile ilgili köyde basın açıklamasını okuyan davacılardan Mehmet Günay, Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği kararın sevindirici olduğunu söyledi.

Günay, “Uzunköprü Kavacık köyümüze Israrla Karma Organize Sanayi Bölgesi kurmak isteyenlere bu kez Danıştay  6. Dairesinin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararı ile bir hukuksal uyarı daha yapılmıştır. Bilimsel bilirkişi raporlarına saygı göstermeyip, bizlerin itirazlarına çalılık burası deyip değersizleştirmek isteyenlere hem Edirne İdare Mahkemesi, hem İstanbul Bölge İdare Mahkemesi şimdi de Danıştay 6. Dairesi tarafından gereken hukuk dersi ayrıntılı verilmiştir” dedi.
‘YÜRÜTMEYİ DURDURMA DERHAL UYGULANMALI’

Avukat Bülent Kaçar’ın tarafından yapılan açıklamada, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kavacık köylülerinin haklı itirazlarını bu güne kadar hiç dikkate almadığı belirtilerek şu ifadeleri kullandı:

“Yüzlerce Kavacık köylüsü neden köylerine, göletlerine, meraya, tarım alanlarına, DSİ ormanına, cevizliklerine, tümülüslerine bitişik Organize Sanayi Bölgesi kurulamayacağını anlatan gerekçeli yazılı itirazlarda bulundular. Ancak halka hizmet için görev yapması beklenilen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kavacık köylülerinin bu haklı itirazlarını görmezden gelmiştir.” Açıklamanın devamında ise şunlar kaydedildi:

“Davacı müvekkil adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ve Edirne Valiliği’nden yürütmeyi durdurma kararının ivedilikle uygulanmasını, bilime aykırılığı üç ayrı bilirkişi raporu ve iki ayrı yürütmenin durdurulması kararı ile hukuka aykırı olduğuna Danıştay 6.Dairesince ve Edirne İdare Mahkemesince hükmedilmiş olan Uzunköprü Karma OSB projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.

Karma OSB kurulmak istenen tarım arazilerini OSB Alanı ilan eden plan değişikliklerinin açıkça hukuka aykırılığı hüküm altına alındığı için  hukukun üstünlüğü ilkesi gereği Uzunköprü Karma OSB yönetimini bilime ve hukuka, mahkeme kararlarına saygı çerçevesinde Karma OSB projesini Kavacık köyüne kurma ısrarından vazgeçmeye çağırıyoruz.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Danıştay’tan Uzunköprü Karma OSB’ye Yürütme Durdurma Kararı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin