featured

“Çocuklar Reklam Nesnesi Değildir!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çocuk Hakları Derneği, son günlerde farklı mecralardaki medya organlarında çocuklara yapılan yardımlarla ilgili bazı paylaşımlar gördüklerini ve  özellikle sosyal medyada, herhangi bir kontrol mekanizması olmaksızın yapılan paylaşımlardan son derece rahatsız olduklarını dile getirerek tepki gösterdi.

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, Konu İle ilgili Edirne Tabip Lokali’nde basın açıklaması düzenledi.
“Sosyal medyada paylaşılan, kimi iyilik hareketlerinde çocukların reklam nesnesine dönüştürülmeye çalışılmasını doğru bulmuyoruz.“ diyen Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Bu şekilde, çocukların haklarının istismar edildiğini düşünüyoruz. Kimi zaman ebeveynlerin, kimi zaman yöneticilerin düşünmeden gerçekleştirmiş oldukları bu tür davranışların, çocukların kişiliğini dahi örseleyebilecek bir istismar olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Yapılan yardımlar, gerçekleştirilen kimi etkinlikler, çocukların suistimal edildiği haberlere dönüşmüştür. Sosyal medyada paylaşılan, kimi iyilik hareketlerinde çocukların reklam nesnesine dönüştürülmeye çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Ne kadar iyi niyetli olsa da bu tür paylaşımlarla çocukların kişilik hakları zedelenmektedir ve kesinlikle etik değildir. Asıl önemli olan, çocukların üstün yararının ve gelecekte dijital medyalarda unutulma hakkının gözetilmesidir. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, özellikle koruma altında olan çocukların, daha doğrusu, tüm halkımızın koruması altında olan çocuklarımızın da bu konuda istismar edildiğini düşünüyoruz. Bazı yöneticilerin, yardımseverlerin ve derneklerin hediye verirken, o çocuklarla birlikte verdikleri görüntüleri doğru bulmuyoruz. Zira, bu şekilde söz konusu çocukların, ötekileştirildiğini ve bir şekilde ayrımcılığa uğradığını düşünüyoruz. Devletin koruması altındaki çocuklar hepimizin çocukları olduğuna göre sorumluluk da hepimizin. Çocuklarla ilgili, çocuklarla birlikte yapacağımız her şey eşitlik kavramı üzerinden ve çocuğun üstün yararı gözetilerek yapılmalıdır.
“Çocuktur anlamaz”, “Büyünce unutur” demeden, bugün onurunu koruyarak, yarına geleceğini kurarak!” diyerek tepkilerini dile getirdi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Çocuklar Reklam Nesnesi Değildir!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin