featured

ÇİNGENE’NİN ÇALGISI, KAKAVA’NIN KAHKASI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önce Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği başkanlığı yapan ve Roman gönüllüsü aynı zamanda gazetemiz köşe yazarı olan Turan Şallı, yayınevimiz Cumartezleri Basım Yayın’dan çıkan “Çingene’nin Çalgısı, Kakava’nın Kahkahası” isimli kitabını basın mensuplarına tanıttı.
Kitap tanıtımının öncesi Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden yurttaşlar için derin acılar hissettiğini söyleyerek; “Şimdilerde doğal felaket olan depremin acılarını yaşamaktayız. “Ateş düştüğü yeri yakar derler,” ancak bu defa ateş ülke olarak hepimizi yakmıştır, acısını yüreğimizde hissetmekteyiz. Doğal felaket sonunda yaşamlarını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.


Yayın bünyemize ait Bellek Kitapevi’nde tanıtımı yapılan “Çingene’nin Çalgısı, Kakava’nın Kahkahası” isimli kitabında Romanların dünü ve bugününe yer verdiğini belirten Şallı,” Edirne’deki Roman yurttaşlarımızın kültürel konumu içerisinde Kakava kültürüne özellikle vurgu yapılmıştır. Roman ve sosyal yaşamın içinden biri olarak, Roman gerçeği ile okurları buluşturmak istedim. Bugüne kadar bizleri Roman olmayanlar anlattılar, tanıtmaya çalıştılar. Türkiye’deki Roman meselesinin özüne değinilmiş, var olan gerçekler anlatılmıştır. Romanların yaşadıkları dillerinde saklı kalmasın istedim. Özü ile sözüyle doğrular içinde buluşsun istedim. Meseleyi damdan düşen birinin anlatması gerekliydi, samimiyetle, gerçeklerle buluşturularak yazılmalıydı.” dedi.
Şallı açıklamasında şunları kaydetti: “Toplumları var eden unsur insan olgusudur. Bu insan olgusu içinde dinsel, dilsel, kültürel farklılıkları meydana getirir. Tarihsel derinlikte Çingene olarak bilinen kavimler binlerce kez acılara boğulmuştur. Bazen savaşlar, açlık, kıtlık, doğal felaketler yaşamışlardır. Şimdilerde doğal felaket olan depremin acılarını yaşamaktayız. “Ateş düştüğü yeri yakar derler,” ancak bu defa ateş ülke olarak hepimizi yakmıştır, acısını yüreğimizde hissetmekteyiz. Doğal felaket sonunda yaşamlarını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralarımıza acil şifalar diliyoruz.
Bugün burada bizzat kendimin yazmış olduğu “Çingene’nin çalgısı, Kakava’nın kahkahası” isimli kitabın tanıtımı için bulunmaktayız. Öncelikle Kitabımın basımını destekleyen Edirneli iş insanı sayın Mehmet Edip Ağaoğulları’na, kitabımın editörü Bade Osma Hanım’a teşekkür ederim. Bunun yanında desteklerini esirgemeyen gönül dostlarıma da teşekkür ederim.
Kitap özetle; Romanların dünü ve bugüne dair bilgiler içermektedir. Edirne’deki Roman yurttaşlarımızın kültürel konumu içerisinde Kakava kültürüne özellikle vurgu yapılmıştır. Roman ve sosyal yaşamın içinden biri olarak, Roman gerçeği ile okurları buluşturmak istedim. Bugüne kadar bizleri Roman olmayanlar anlattılar, tanıtmaya çalıştılar. Türkiye’deki Roman meselesinin özüne değinilmiş, var olan gerçekler anlatılmıştır. Romanların yaşadıkları dillerinde saklı kalmasın istedim. Özü ile sözüyle doğrular içinde buluşsun istedim. Meseleyi damdan düşen birinin anlatması gerekliydi, samimiyetle, gerçeklerle buluşturularak yazılmalıydı.
Kitabım araştırma ve inceleme kitabıdır ve kitabımda bir dönem içinde bulunduğum Roman sivil toplumu içinde yaşadığım anılarıma yer verdim. Kitap Türkiye’de saklanan Roman yurttaşlarımızın gerçeklerine ışık tutmaktadır. Akademisyenlere, araştırmacılara kaynak niteliği taşıdığını düşünmekteyim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇİNGENE’NİN ÇALGISI, KAKAVA’NIN KAHKASI

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin