featured

Çevrecilerden Kent Ormanı İçin İmza Nöbeti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de, kentlinin ve sivil toplum kuruluşlarının itirazına rağmen taşkın riskindeki, doğal sit alanı halk arasında  Söğütlük olarak bilinen  Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı’na yapılmakta ısrar edilen Millet Bahçesi projesine karşı, Söğütlük Doğal Kalsın Platformu imza nöbeti başlattı. Kentlilerin açtığı dava  henüz devam ederken geçtiğimiz günlerde  Arsem Enerji İnşaat A.Ş. sosyal medya facebook hesabı üzerinden “Edirne Merkez İlçesi için hazırlanan Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşini 212.000.000₺ bedelle Arsem Enerji İnşaat A.Ş – Yasmak İnşaat ve Taahhüt LTD ŞTİ girişim ortaklığı kazanmıştır. Sözleşme imzalandı,Yapım sürecinin hazırlıkları tamamlandı. İnşasına kısa süre İçinde başlanacaktır.” ifadesine yer verdi.

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu’nun çağrısı dün Saraçlar Caddesi’nde biraraya gelen çevreciler burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını platform sözcüsü Ziya Gökerküçük’ün okudu. 
 Söğütlük Doğal Kalsın Platformu imza nöbetini hafta içi Saraçlar, hafta sonu ise kent ormanı girişinde kurulacak stantlarda projeye karşı imza toplayacak.Basın açıklaması yapılırken bir yandan da Kent Ormanı için imza toplanıldı.

Gökerküçük açıklamasında, “Söğütlük Doğal Kalsın Platformu olarak kentimizde yeşil alanların olmasını candan istiyoruz. Bu ister millet bahçesi olsun ister başka bir adla olsun. Ancak millet bahçelerinin nerelere yapılacağı konusu tartışmaya kapalıdır. Çünkü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından paylaşılan millet bahçeleri rehberinde;’Millet bahçelerinin; halkı doğa ile buluşturan, rekreasyon, aktif yaşam ve sosyalleşme gereksinimlerini karşılayan, içinde yer aldığı kentlerin simgesel yeşil alanları olması amaçlanmaktadır’ ifadeleri kullanılmaktadır. Bu cümleden hepimiz anlıyoruz ki; millet bahçeleri ‘halkı doğa ile buluşturan’ yerde olmalı. Yani Edirnelinin doğa ile zaten buluştuğu Söğütlük Ormanı ve taşkın alanı bölgesi, kısaca Meriç kenarları olamaz” dedi.

“Millet bahçeleri ile ilgili bakanlığın web dosyasını incelediğimizde millet bahçelerinin aynı zamanda ‘gerektiğinde afet toplanma alanları olarak da kullanılabilen’ olacağından kent içinde olması zaruridir.” diyen Gökerküçük açıklamasının devamında;” Kaldı ki Söğütlük ve taşkın sahası zaten adı üzerinde afet bölgesidir. Edirne’mizin en önemli afet riski seldir ve sel bölgesine toplanma alanı da olacak millet bahçesini düşünüyorsunuz. Söğütlük Doğal Kalsın Platformu, her kentliye ulaşamamış olabilir. Ama aklın, bilimin, hukukun ve kentlinin vicdanını seslendirdiğimizden eminiz. Projeye katkı sunma zorunda kalan kurumların da siyasi baskılar olmazsa taşkın sahasındaki bu projeye olumlu onay vereceğine inanmıyoruz.Kent nüfusuna uzak olan Söğütlük ve taşkın alanına olmamalıdır. Kentin tarihi alanları da maalesef uygun değil. Çünkü SİT alanı ve kazı yapılamaz ki zaten 25 Kasım Stadı dışında uygun genişlikte alan yok. O zaman zorunlu ve gerekli bölge yeni yerleşim bölgesi. Zaten kentin nüfus yoğunluğu bu bölgede ve her gün yeni yeni yapılarla otobana kadar kentimiz uzadı. Bu yapılarda yaşayan kentlilerimiz için yeni yeşil alanlara acilen ihtiyaç var. Buyurun size tek millet bahçesi değil, bahçeleri yapılacak kadar uygun alanlar.Söğütlük Doğal Kalsın Platformu olarak kentin sesi, kentlilerin vicdanı ve akıl, bilim, hukuk kılavuzluğunda yetkili makamlara sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Yaptığımız program gereğince; başta Saraçlar Caddesi ve Söğütlük kent ormanı girişi olmak üzere kentimizin çeşitli noktalarında ıslak imza toplamaya ve kentlilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca sosyal medya sayfasından da sanal imza kampanyamız devam ediyor. Daha farklı etkinlik ve itirazlarımız da devam edecek. Hukuki yönden de her türlü başvuruyu hukuk grubumuz yapıyor ve yapacak. Biz inandığımız yoldayız ve eminiz ki kentini seven siyasi iktidar sorumluları da inancımıza destek verirler ve yapılaşmanın yoğunlaştığı bir alana acilen millet bahçesi yapma kararını alırlar” şeklinde konuştu.Makbule TUNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çevrecilerden Kent Ormanı İçin İmza Nöbeti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin