featured

“Buğday Fiyatı En Az 8 Bin TL Olmalıdır”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu, çiftçinin girdi maliyetleri enflasyonun çok üzerinde arttığının altını çizerek; “Buğday fiyatı en az 8 bin lira olmalıdır” dedi.
CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu, Çeltik üreticileri, artan maliyetler konusunda ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “TMO, geçen yıl ekmeklik buğdayı 2 bin 250 TL’den satın aldı. Ama bu yıl herhangi bir açıklanmadı. Satın alındığını gibi Türkiye buğday ithalatına başladı ve fiyatlar dünya genelinde yükseldi. En son buğday ithalat fiyatı 450 dolardır. 13 tane ihale gerçekleştirildi ve son ihale iptal edildi. Ortalama 430 dolar fiyat verildi. Dolarda artış devam ediyor ve hız kesmeyecek gibi duruyor. Çiftçiye verilecek fiyat, enflasyon oranında olmamalı. Çünkü TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile gerçek enflasyon farklı. Çiftçinin kullandığı ürünlerin fiyatları enflasyonun çok üzerinde arttı. Gübre fiyatı %500, mazot %300, ilaç %250 oranında arttığını görmekteyiz.
Dünyadaki fiyatlar ve yeniden ithalat yapılacağı dikkate alındığında, 1 ton buğdayın en az 8 bin TL olması lazım. Çiftçinin maliyeti, 6 bin-6 bin 500 TL’dir. İthalat yaparak, dışarıdaki ülkelerin çiftçilerine değil; kendi çiftçilerimize harcamalıyız. Çiftçilerimizi küstürmemiz lazım. TMO’nun çiftçiyi rahatlatacak bir fiyat açıklaması lazım. TMO, ekmek satın alacak tüketiciye, un satın alacak fabrikalara ve fırınlara düşük fiyata vermelidir. Örnek vermek gerekirse; 1 çuval un fiyatı 400-500 TL ise, fırıncıya 200-250 TL’ye verip, her iki tarafı da, sübvanse etmelidir.
“Yüzümüzü çiftçimize dönmeliyiz”
Çeltik üreticileri, artan maliyetler konusunda ciddi sıkıntı içerisinde. Elektrik ve su fiyatları çok yükseldi ama ekiliş alanları azaldı. Çeltik üreticisi geleceğini görmek istiyor. Bundan ötürü de, yüzümüzü çiftçimize dönmeliyiz.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Buğday Fiyatı En Az 8 Bin TL Olmalıdır”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin