featured

“Bir Değil, Yüz Tane Eylem Yapsalar da Kıymeti Yok”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 81 baronun CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi talebi ile aldığı eylem kararıyla ilgili, “Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 81 ildeki  baroların  CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi talebi ile aldığı eylem kararıyla ilgili soruya Bozdağ şu şekilde cevapladı: “Beklentilerin üzerinde bir tarife hazırladık. Avukatların haklarının en üst düzeyde korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci vazifem. Avukatlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata aykırı bir adım atamayız, kimse beklemesin. Bu konuda düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız.”

Bozdağ, “Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba biz ne yapabiliriz. Şu anda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. Henüz öneriler var. Yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu görüyoruz” dedi.

Bozdağ, Aysel Tuğluk’un durumunun 16 Eylül’de değerlendirileceğini söyledi.

“Hakim ve savcılar da kimi zaman verdikleri kararlarla gündeme geliyor. Şarkıcı Gülşen ile ilgili süreçte gördük. Son zamanlarda da mesleki tecrübesi nispeten az olan kişilerin atamaları tartışma konusu oldu. Bu eleştirilere ne dersiniz?” sorusuna da Bozdağ şu yanıtı verdi:

“HSK atamaları yaparken belli ilkeler çerçevesinde yapıyor. İstanbul’da birinci sınıf olmuş hakim ve savcılarımız görev yapıyorlar. Liyakatli hakim ve savcılarımız. Bir karar veriliyor tutuklama oluyor tutuklanan kişiye bakarak dosyadaki delile bakmadan siyasi taraftarlığa göre bir değerlendirme yapılıyor. Türkiye’de yaklaşık 23 bin hakim ve savcımız var. 8 milyon dosyanın içerisinde Türkiye’nin tartıştığı karar sayısı yıl boyunca acaba kaç? Benim yargıya talimat verme yetkim yok.

Sayın Kılıçdaroğlu ‘Gelirsem şunu serbest bırakacağım’ diyor. Bir yandan ‘Yargı bağımsız’ diyor, bir yandan kendini hakim yerine koyuyor. Herkes hakimliği savcılığa lütfen soyunmasın. İstinaf temyiz yolu var. Bu süreçleri işletmek doğru olandır.”

Bozdağ, “Tutuklama müessesesinin doğru kullanıldığına inanıyor musunuz bazı dosyalarda?” sorusu üzerine de “Tutuklama tedbiri hukukumuzda olan bir tedbir. Mahkeme bir karar verdiyse o kadar doğru eğri sonuçlarına uymak zorundayız. Önemli olan sistemin işlemesidir. Türkiye’de tıkanan bir sistem yok işleyen bir sistem var” dedi. Haber Mekezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Bir Değil, Yüz Tane Eylem Yapsalar da Kıymeti Yok”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin