featured

“Söğütlük Doğal Kalsın”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi’nin çağrısıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ‘Millet Bahçesi’ yapılmak istenen Söğütlük Kent Ormanı önünde toplanarak kitle, projeye tepki gösterdi. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da katıldığı etkinliğe, Edirne Sol Parti ve İYİ Parti temsilcileri de destek verdi. Açıklamayı grup adına Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak okudu. Çolak, aynı zamanda 1’inci derecede Doğal SİT Alanı olan Söğütlüğün neden ‘Millet Bahçesi’ olarak seçildiğini merak ettiklerini belirtip, doğal olarak kalması gerektiğini söyledi.

Millet Bahçesi projesi hakkında bilgi veren Çolak, “Millet Bahçesi projesi incelendiğinde; içerisinde kıraathane, cami, kütüphane, wc, pişirme alanları gibi kalıcı tesisler inşa edileceği, bisiklet yolları gibi asfalt, taş ve beton kaplamalar yapılması planlandığı görülmektedir. Kapsamında 1865 m2 inşaat alanı yapılacağı ve tüm proje boyunca asfalt yol yapılacağı proje dosyasında mevcuttur. Projenin 20 Eylül 2022 tarihinde ihale edileceği öğrenilmiştir. Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Millet Bahçesi projesinin, Doğal Sit Alanı olarak tescilli bulunan Söğütlüğü yapay bir parka çevirme projesi olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

Çolak açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Ayrıca yapılan tesisler ile Söğütlüğü özgürce kullanan Edirnelilerin yaşam tarzına müdahale olacağı, tarihi Karaağaç yolunun daraltılacağı ve Söğütlük’te ağaç kesimi yapılacağı kaygılarını da taşımaktayız. Millet Bahçesi çalışmaları esnasında; inşaat araçlarının gireceği Söğütlük Kent ormanında (ağaçlarda, yerüstü ve yeraltında) yaşayan yüzbinlerce/milyonlarca canlının göçüne ve ölümüne de sebep olunacaktır. Zaten doğal bir park olan “Doğal Sit Alanı” olarak tescillenmiş olan Edirne Kent Ormanı’nın müdahale edilerek yapay bir bahçe ye çevrilme çalışmaları anlaşılır değildir. Edirne’de Millet Bahçesi yapılacak yer bulunamadı mı? İstenirse biz bu konuda seve seve yardımcı olabiliriz. Kent merkezinde ranta kurban edilmek istenen, birçok defa plan değişiklikleri ile ticaret ve turizm alanı gösterilmek istenen alanlarımız mevcut iken doğal bir park olan Söğütlüğe Millet Bahçesi yapma sevdası neden? Bırakınız Söğütlük Doğal Kalsın.

Bunca tescil, bunca koruma kararlarına rağmen neden Söğütlük? Alınan bu koruma kararlarına ilgili kurumlar sahip çıkmıyorsa da biz sahip çıkıyoruz. Söğütlük bizimdir, Söğütlük Edirnelilerindir. Üstelik Söğütlüğün bulunduğu alan taşkın sahasıdır. 4373 sayılı Taşkın Sulara ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Kanunu kapsamında taşkın sahası içerisinde tesisat, inşaat veya tadilat yapmak, fidan veya ağaç dikmek dahi yasak olduğu hükme bağlanmıştır. Taşkın sahası içerisinde milyonlarca liralık bir yatırımın olası bir taşkında heba olmayacağının garantisini kimse veremez. Olası söz konusu kamu zararının hesabını kim verecektir. Buradan ilgililere sesleniyoruz; Söğütlüğe dokunmayın. Millet bahçesi projenizden Söğütlüğü çıkarın. Söğütlük doğal kalsın. Söğütlük Edirnelilerin özgürce kullandığı, nefes aldığı, dinlendiği doğal bir parktır. Söğütlük Edirnelilerin tarihidir, geçmişidir, hafızasıdır, hatırasıdır. Söğütlük kent Belliğidir. Edirne halkına ve Kentine Çevresine duyarlı tüm kurum, kuruluş ve örgütlü yapılara sesleniyoruz. Söğütlüğe sahip çıkalım. Söğütlük doğal kalsın. Kentine, söğütlüğe sahip çıkan tüm örgütleri Doğal sit alanı olan Söğütlüğü korumak için Edirne Kent Konseyi olarak oluşturduğumuz ‘Söğütlük Doğal Kalsın’ platformunda yer almaya ve söğütlük için mücadeleye davet ediyoruz”  Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Söğütlük Doğal Kalsın”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin