featured

‘BİNLERCE OKUL DEPREM RİSKİ ALTINDA’ 

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veli-Der Edirne Şubesi, 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetinde meydana gelen depremlerin ardından öğrencilerde gelecek kaygısının yerini, yaşam kaygısına bıraktığını belirtip, ülke genelinde deprem riski yüksek okullar için Milli Eğitim Bakanlığı’nı bir an önce adım atmaya davet etti. Veli-Der Edirne Şubesi, Edirne Kent Konseyi’nde düzenlediği basın toplantısıyla, ülke genelinde depremde riskli yapı olarak sayılan okullarla ilgili değerlendirme yaptı. Şube Başkanı Benay Gürsel, deprem sonrası İstanbul’da 93, İzmir’de 8 okulun alelacele boşaltılmasının kaygıları daha da arttırdığını belirtip, Türkiye’de binlerce okulun deprem riskli altında olduğunu söyledi. Gürsel, Milli Eğitim Bakanlığı’nı konuyla ilgili bir an önce adım atmaya çağırdı.
Gürsel, “Çocuklarımızın en fazla zaman geçirdikleri mekânlar olan okulların, depreme dayanıklılığı konusundaki kuşkularımız, bu son yaşadığımız deprem felaketiyle kaygıya dönüşmüştür. Deprem sonrası İstanbul’da 93, İzmir’de 8 okulun alelacele boşaltılması kaygılarımızı daha da artırmıştır. Bu durum gösteriyor ki, ülkemizde binlerce okul deprem riski altındadır” dedi.
‘MEB GEREKEN ÖNLEMLERİ ZAMAN KAYBETMEDEN ALMALI’
Veli Der olarak; uzun zamandır her platformda, her basın açıklamasında, ülke genelinde deprem riski yüksek olan okul binalarının yıkılarak depreme dayanıklı ve modern mimari anlayışla yenilenmesini MEB’den talep ettiklerini hatırlatan Gürsel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Devlet, Anayasanın ilgili maddesi gereği, her bireyin can ve mal güvenliğini sağlamak zorundadır. Bunu sağlamayan yetkililer hukuk karşısında suçlu durumundadırlar. Bu anlamda; çocuklarımız okulda olduğu süre boyunca devlete emanettir ve onların can güvenliğinden birinci derecede sorumludur. Milli Eğitim Bakanlığı, ülkemizin 1. derece deprem bölgesi olduğu gerçeğini ve başta İstanbul olmak üzere, ülkemizin her yerinde her an yıkıcı depremler olabileceğini bir an bile aklından çıkarmadan, bilim insanlarının yol göstericiliğinde alınması gereken bütün önlemleri hiç zaman kaybetmeden almalıdır. Aksi takdirde, çocuklarımızın zarar görmesi durumunda, bunu bizlerin de defterimize not edeceğimiz bilinmeli ve yargı önünde bütün bunların görüşüleceği unutulmamalıdır.
En değerli varlığımız, canımız olan çocuklarımız; siz yetkililerin ihmali, vurdumduymazlığı ve rant sevdası yüzünden 6 Şubat günü ya yaşamını yitirdi, ya ağır yaralandı veya engelli durumuna geldi. Bu durum karşısında sizler ne yaptınız? Sizden yardım bekleyen, yardımlar gecikince eleştiren mağdurlara parmak sallayarak had bildirmeye çalıştınız, defterlerinize not düştünüz. Şunu unutmayın ki, bu halk da sizleri defterlerine not düştü. Veli Der olarak yetkilileri tekrar uyarıyoruz; Benzer bir felaketin yaşanması durumunda, bunun tarihsel sorumluluğundan hiçbir bahaneyle kurtulamayacağınız ve bu vebalin altından kalkamayacağınız bilinmelidir. Öğrencilerin pandemi sonrasında gelecek kaygıları vardı. Şu anda yaşam kaygıları var. En zor ve en kötü olan taraf da bu bir çocuk için. Kendini güvende hissetmek. Geleceğini güvende hissetmiyordu, şu anda bugününü güvende hissetmiyor. O yüzden de lütfen bir an önce, en fazla zaman geçirdikleri okullarımızda, çocuklar güvende olduklarını anlasınlar, bilsinler. O yüzden yetkililerin bir an önce açıklama, yazılı veya sözlü, neyse artık o açıklamayı yapması gerekiyor” diye konuştu.
VELİLERE ÇAĞRI
Gürsel, “Değerli veliler; Şimdiki çağrımız sizedir: Çocuklarımızın olası bir depremde zarar görmemeleri ve onların can güvenliği için hazırlamış olduğumuz dilekçeleri, okul yönetimlerine vermeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘BİNLERCE OKUL DEPREM RİSKİ ALTINDA’ 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin