Basın Açıklamasına Polis Engeli

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne İl Özel İdaresi tarafından Devlet Su İşleri 11’inci Bölge Müdürlüğü’nün yanında ki 13 bin metrekare alan için yapılan plan değişikliği ile ilgili tartışmalar devam ederken EKK, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Çevre Gönüllüleri Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası, Sol Parti ve 30 kadar yurttaş itiraz dilekçelerini Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiler.Ardından basın açıklaması yapmak isteyen çevrecilere polisler tarafından engellendi.

Edirne Kent Konseyi, Çevre Gönüllüleri Derneği, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası, Sol Parti ve yaklaşık 30 yurttaş Edirne İl Özel İdaresi tarafından Devlet Su İşleri 11’inci Bölge Müdürlüğü’nün yanında ki 13 bin metrekare alan için yapılan plan değişikliği ile ilgili itiraz dilekçelerini Edirne Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiler. İtiraz dilekçelerini veren çevreciler toplu fotoğraf çekip basın açıklması yapmasına polis tarafından engellendi.

EKK Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu  Aziz Avukatoğlu tarafından yapılan ortak açıklamada; “ Mülkiyeti Edirne İl Özel İdaresine ait; DSİ Bölge Müdürlüğü yanında bulunan yaklaşık 13.000 m2 lik arazi ile ilgili Çevre Düzeni Planında yapılan değişiklik 26.03.2021 tarihinde askıya çıkmıştır. Mevcut imar planında “Resmi Kurum Alanı” ve Edirne İli 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP)’nda “Kentsel Donatı Alanı” olarak gösterilen alan; yapılan değişiklikle Ticaret+Turizm amaçlı imar planı yapılmak için Kentsel Meskun (Yerleşik) Alan olarak düzenlenmiştir. Öncelikle, parsel bazında yapılan plan değişikliği; rant sağlamaya yönelik bir uygulamadır. Ayrıca; söz konusu plan değişikliği

-kamu yararı taşımamakla beraber,

-anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi, yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine de aykırıdır.

Söz konusu parsele Ticaret+Turizm kararı getirilerek Emsal 3 e çıkarılmak istenmekte ve parsel bazında rant sağlanmasına yönelik bir uygulamadır.

Mevcut haliyle Erasta AVM nin inşa edilmesi sonucu avm nin açık olduğu dönemlerdeki trafik yoğunluğu ve yaşana aksaklıklar halen giderilmemiş iken; çok yakınına inşa edilecek bir ticaret ve turizm yapısı sonrasında trafik yükünün inanılmaz boyutlara geleceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Söz konusu plan değişikliği yürürlükte olan İmar Kanunu ve Mekansal Plan Yapım Yönetmeliğine aykırı olmakla beraber, söz konusu parselin ticaret+turizm fonksiyonuna çevrilmesi kente karşı işlenen bir suç niteliğindedir.

Plan açıklama raporuna bakılırsa “ – Anılan parselin Edirne İl Özel İdaresi mülkiyetinde ve toplamda yaklaşık 1,3 hektar büyüklüğünde olduğu, ayrıca yakın zamana kadar tamirhane, bakım ikmal tesisi ve iş makinalarının çalışma sahası olarak kullanıldığı, ancak kullanım şekli nedeniyle trafiği tehlikeye düşüren vakalar yaşandığından bahse konu kullanımların kent dışına taşınmasının daha uygun olacağının değerlendirildiğinin bildirildiği,” ifadesi gerekçe gösterilmiştir. Söz konusu arazi sadece şehrin ana arteri olan Talatpaşa Asfaltına cephelidir. Ve şu anda kamu kurumu olarak kullanılmaktadır. Arazinin Turizm+Ticaret fonksiyonuna dönüştürülmesi sonucunda, trafik yoğunluğunun şu andaki yoğunluktan kat be kat fazla olacağı aşikar olup, plan açıklama raporu ile uygulama kendi içinde çelişkilidir.

Bu nedenler ve daha birçok nedenden ötürü kentte yaşayan kentliler ve sivil toplum örgütleri olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne itirazlarımızı yaptık.

Yetkili kurumlardan talebimiz; askıda bulunan plan değişikliğine itirazımızın kabul edilmesi ve plan değişikliğinin iptal edilmesidir. “ denildi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Basın Açıklamasına Polis Engeli

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin